آخرین جزئیات حمله تروریستی به حرم شاهچراغ شیراز


شامگاه چهارشنبه یک فرد مسلح وارد میدان حرم شاهچراگ شد و به سمت زائران تیراندازی کرد. در این حمله ۱۵ نفر کشته شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

به گزارش صبح امروز به نقل از فرارو، یک مرد مسلح شامگاه چهارشنبه وارد حرم مطهر شاهچراغ شد و به سمت زائران تیراندازی کرد.

برخی منابع غیر رسمی اعلام کرده اند که سلاح مهاجم کلاشینکف بوده است. همچنین گفته شده که مهاجمان چهار نفر بوده اند که منابع رسمی آن را تکذیب کردند.

سخنگوی اورژانس در ابتدا گفت: ۱۳ نفر جان باختند و ۲۱ نفر مجروح شدند و حال ۲ نفر وخیم است.

اما ساعتی بعد معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس از افزایش تلفات این حادثه خبر داد و گفت: از حادثه تروریستی شاهچراغ تاکنون ۱۵ نفر کشته و ۱۹ نفر مجروح شده اند.

اسماعیل محبی پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس درباره جزئیات این حادثه گفت: متأسفانه شامگاه چهارشنبه ۱۳ آبان ماه تیراندازی تروریست ها به معبد شاهچراغ (ع) تعداد زیادی کشته و تعداد زیادی مجروح شدند. “

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس اعلام کرد: محیط زیست تحت کنترل است و اطلاعات تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا در تشریح این حادثه نوشت: تروریست ها با خودروی پژو به سمت معبد شاهچراغ حرکت کردند و از ورودی خیابان نهم و خدام و زائران حاضر در همان محل وارد معبد شدند و بمباران شدند.

این خبرگزاری ادامه داد: نیروهای نازا دو نفر از سه تروریست حمله کننده به حرم شاهچراغ را به طور همزمان دستگیر کرده و یکی از تروریست ها متواری شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، در میان کشته شدگان یک زن و دو کودک هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، یک منبع آگاه امنیتی گفت: عاملان حادثه تروریستی در مسجد حضرت شاهچراغ (ع) عناصر وهابی-تکفیری هستند که با سوء استفاده از ناامنی های اخیر اقدام تروریستی را انجام دادند.

فرمانده انتظامی فارس در گفت و گوی تلویزیونی بر «دستگیری یکی از عوامل حمله تروریستی به حرم شاهچراغ» تاکید کرد.

رسانه نور نیوز نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نوشت که تروریست دستگیر شده شهروند ایرانی نبوده است.

اما خبرگزاری صدا و سیما در گزارشی نوشت: تروریست دوم در گوشه ای از معبد مخفی شده بود و دستگیر شد.

رانندگی به سمت شهیراق ممنوع است.

استاندار فارس: هدف تروریست ها نماز جماعت بود

استاندار فارس پس از حمله تروریستی روز چهارشنبه در حرم شاهچراغ (ع) شیراز همچنان تدابیر شدید امنیتی را حفظ کرد و گفت: هدف تروریست احتمالا نماز جماعت بوده که باعث بسته شدن ورودی شده است. نیت شوم خود را در جوار ماجه بزرگوار انجام داد.

محمدهادی ایمانیه شامگاه چهارشنبه در گفت وگویی افزود: خوشبختانه ورودی سبستان محل برگزاری نماز جماعت بسته شد و تروریست ها با ضرب و شتم خدام در ورودی معبد نتوانستند وارد نماز جماعت شوند.

وی گفت: پس از آن تروریست ها ۱۳ نفر را در حوالی مززه شریف کشته و ۲۳ نفر را زخمی کردند.

استاندار فارس با بیان اینکه مهاجمان مجروح و دستگیر شدند، گفت: جای تاسف است که برخی برای رسیدن به اهداف شوم خود دست به هر اقدامی مانند ریختن خون مردم بیگناه می زنند.

اسماعیل محبی پور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز به خبرنگار ایرنا گفت: تعدادی از مجروحان این حادثه که به مرکز درمانی شیراز منتقل شده اند به دلیل آتش جنگی در وضعیت آماده باش هستند. امدادگران به درمان مصدومان ادامه می دهند.

وی تاکید کرد: هویت و هویت تروریست پس از تحقیقات و بازجویی اعلام می شود.

پیام رئیسی پس از حمله به کاخ شاهچراغ: مطمئناً بی پاسخ نمی ماند

سید ابراهیم رئیسی در پیام تسلیت شهدا و مجروحان جمعی از زائران حرم مطهر حضرت احمد بن موسی نوشت: ندای مظلومیت و اقتدار ملت ایران این بار طنین انداز شد. جنایت دیگری به لیست جنایات دشمنان در بارگاه مطهر حضرت احمد بن موسی اضافه شد انقلاب اسلامی ایران اضافه شد.

رئیس جمهور شهادت و مجروحیت گروه زائران مسجدالحرام حضرت احمد بن موسی (علیه السلام) در این حمله تروریستی را به خانواده این عزیزان و همه ملت ایران تسلیت گفت.

رئیسی اظهار داشت: تجربه نشان می دهد که دشمنان ایران انتقام استیصال خود را می گیرند و با خشونت و رعب و وحشت به سوی پیشرفت کشور تیر سنگ می اندازند تا در وحدت ملت تفرقه ایجاد کنند.

رئیس جمهور تاکید کرد: این شر قطعا بی پاسخ نخواهد ماند و دستگاه های امنیتی و انتظامی با شناخت موانع این جنایت کور پاسخی تاسف بار و عبرت آمیز به مقصران و طراحان خواهند داد.

۳ روز عزای عمومی در استان فارس اعلام شد

معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس سه روز عزای عمومی در استان فارس اعلام کرد.

به گفته وی، پیکر این شهید روز شنبه ۱۶ آبان ماه در شاهچراغ تشییع می شود.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد گروه تروریستی داعش مسئولیت حمله به معبد شاهچراغ شیراز را بر عهده گرفت.