آخرین مورد حاج قاسم سلیمانی


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، بین المللی و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در برنامه ای خط مقدم درباره وضعیت اخیر حمید نوری گفت: حمید نوری در بدترین وضعیت نگهداری شد و از مراجعه به پزشک محروم شد. او امروز با خانواده اش تماس گرفت و گفت که هنوز در سلول انفرادی هستند. ما سه زندانی سوئدی در ایران داریم، اما رفتار غیرانسانی با آنها نداریم. گروهک منافقین و تروریست ها جنبش تقلا آنها در سوئد هستند و سوئد همه امکانات را برای آنها فراهم کرده است. ما شواهد قوی داریم که حمایت از اینها سیستماتیک است.

وی همچنین دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه است در باره آخرین تحولات در پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی می گوید: تاکنون سه دیدار در تهران و بغداد انجام شده است. حدود ۱۵۰۰ صفحه اسناد مختلف بین دو کشور مبادله شد. تمامی مدارک مورد بررسی قرار گرفت و کیفرخواست در دادگاه تجدیدنظر تنظیم شد بین المللی نوشتن را با همکاران قضایی خود آغاز کرد. اکثر اتهامات قبلاً تشکیل شده و به مراجع قضایی تهران ارسال خواهد شد. این پرونده جنایی باید در عراق نیز آغاز شود. وکالت قضایی به حدود هفت کشور ارسال شده و آن هفت کشور هنوز به این وکالت ها پاسخی نداده اند. ما از وزارت امور خارجه خواستیم تا با مشورت مقامات ذیربط دولت میزبان، این پاسخ را فعالانه به هیئت ها ارسال کند. هر کس در ترور شهید سلیمانی دست داشته باشد باید محاکمه شود. افراد و کشورهای دیگری نیز شناسایی شدند.

غریب آبادی افزود: ما در قبال مسائل حقوقی و قضایی ایرانیان خارج از کشور مسئولیت مستقیم داریم. گاهی ایرانی ها در زندان های مختلف هستند. حدود ۴۰۰۰ ایرانی در زندان های مختلف خارج از کشور به سر می برند. ۵۰ درصد از این بازداشت شدگان در ترکیه و ۵۰ درصد در کشورهای دیگر هستند.

غریب آبادی گفت: در حوزه انتقال مجرمانه کارهای خوبی انجام شده است. در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۷۰۰ زندانی ایرانی برای تکمیل دوران محکومیت خود به خارج از کشور اعزام شدند. خطاهای سیستم متشکرم در خارج از کشور بررسی شد و قسمت اول با کمک مرکز فناوری قضایی حل شد. ما آمادگی خود را به وزارت امور خارجه اعلام کرده ایم که می توانیم دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را در هر کنسولگری که توسط وزارت خارجه به رسمیت شناخته شده است ایجاد کنیم. ظرف یکی دو ماه ما اولین خلبان خارجی خواهیم بود که مشاوره حقوقی و قضایی مستقیم به ایرانیان ارائه می کنیم.