آخرین نسخه بتای iPadOS 16، ویژگی Stage Manager را به مدل‌های قدیمی‌تر iPad Pro می‌آورد


شاید بزرگترین تغییری که اپل در اوایل سال جاری با iPadOS 16 اعلام کرد Stage Manager است، یک سیستم چندوظیفه ای کاملاً جدید که پنجره های همپوشانی و قابل تغییر اندازه را به iPad اضافه می کند. این ویژگی همچنین با نمایشگرهای خارجی کار می‌کند، اولین باری است که آی‌پدها می‌توانند کارهایی بیش از انعکاس صفحه نمایش خود به مانیتور انجام دهند. متأسفانه، این ویژگی محدود به آی‌پدهای دارای تراشه M1 بود – از جمله آی‌پد پرو ۱۱ و ۱۲.۹ اینچی که در می ۲۰۲۱ منتشر شد، و همچنین آی‌پد ایر مجهز به M1 که توسط اپل در اوایل سال جاری منتشر شد. همه آیپدهای قدیمی دیگر کنار گذاشته شدند.

این موضوع با نسخه بتای توسعه دهنده iPadOS 16 که اخیراً منتشر شده است تغییر کرد. اکنون، اپل در حال کارکرد Stage Manager با بسیاری از دستگاه های قدیمی است: این برنامه روی آیپد پرو ۱۱ اینچی (نسل اول به بعد) و آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی (نسل سوم به بعد) کار می کند. به طور خاص، در مدل های ۲۰۱۸ و ۲۰۲۰ که از تراشه های A12X و A12Z به جای M1 استفاده می کنند، در دسترس خواهد بود. با این حال، یک ویژگی قابل توجه در مدل های قدیمی iPad Pro وجود ندارد – Stage Manager فقط بر روی صفحه نمایش داخلی iPad کار می کند. شما نمی توانید صفحه نمایش خود را به یک مانیتور خارجی گسترش دهید.

من بالاخره جلو رفتم و Stage Manager را در iPad Pro خود *غیرفعال کردم. در حال حاضر

من دوست دارم از ۳-۴ برنامه به طور همزمان استفاده کنم، این هنوز اجرا نشده است. هر چند دقیقه یکبار خراب می شود. استفاده از چندین پنجره برای یک برنامه دشوار است. در همه جای رابط کاربری باگ وجود دارد.

امیدوارم اپل آن را به تعویق بیاندازد.

— فدریکو ویتیچی (@viticci) 18 اوت ۲۰۲۲

اپل همچنین می گوید که توسعه دهندگان iPadOS 16 beta 5 در حال حذف پشتیبانی از صفحه نمایش خارجی از Stage Manager در آیپدهای M1 هستند که چند ماه پیش و زمانی که اولین iPadOS 16 بتا منتشر شد، منتشر شد. در یک به‌روزرسانی نرم‌افزاری که اواخر امسال عرضه می‌شود، دوباره معرفی خواهد شد. با توجه به اینکه برخی از جامعه آی‌پد درباره مشکلات Stage Manager بسیار پر سر و صدا بوده‌اند، به خصوص در هنگام استفاده از آن با نمایشگر خارجی، منطقی است که اپل زمان بیشتری را صرف کار روی آن کند.

بدیهی است که قبل از اینکه بتوانیم بگوییم چقدر خوب کار می‌کند، باید Stage Manager را روی یک آی‌پد پرو قدیمی‌تر امتحان کنیم، اما تراشه‌های A12X و A12Z هنوز بسیار قدرتمند هستند، بنابراین امیدواریم این تجربه چندان متفاوت از iPad M1 نباشد. شرم آور است که پشتیبانی از مانیتور خارجی گنجانده نشده است، اما همچنان باید افرادی را که گران ترین آیپدهای اپل را در چند سال گذشته خریداری کرده اند، خوشحال کند.

اپل بیانیه زیر را در مورد به روز رسانی به Engadget ارائه کرد:

Stage Manager را به‌عنوان روشی کاملاً جدید برای انجام چند کار بر روی صفحه‌نمایش iPad با نمایشگر خارجی مجزا با هم‌پوشانی، پنجره‌های قابل تغییر اندازه و امکان اجرای همزمان تا هشت برنامه زنده روی صفحه‌نمایش معرفی کردیم. تنها با قدرت کامل آیپدهای مبتنی بر M1 امکان پشتیبانی از چند نمایشگر وجود دارد. مشتریان دارای نسل سوم و چهارم آیپد پرو علاقه شدیدی به تجربه Stage Manager در آیپدهای خود نشان داده اند. در پاسخ، تیم‌های ما سخت کار می‌کنند تا راهی برای ارائه نسخه تک صفحه‌ای برای این سیستم‌ها بیابند که از حداکثر چهار برنامه زنده در صفحه iPad پشتیبانی می‌کند.

پشتیبانی از صفحه نمایش خارجی Stage Manager در آیپدهای M1 در یک به روز رسانی نرم افزاری در اواخر سال جاری در دسترس خواهد بود.