آموزش مهارت، عامل کلیدی برای کسب درآمد تضمینی


آموزش مهارت عامل کلیدی برای کسب درآمد تضمینی و خوب است و تا زمانی که هیچ مهارتی نداشته باشید نمی توانید انتظار یک شغل خوب را داشته باشید. حتی در بزرگ‌ترین و مشهورترین سازمان‌ها و کسب‌وکارهای دنیا، فرصت‌های شغلی مبتنی بر مهارت است و کسانی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، در صورتی موفق خواهند شد که آموزش مهارت‌ها را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند.

اگر در سال های گذشته کسب درآمد فقط از طریق دوره ها و دانشگاه ها بود، امروزه شرایط به شدت تغییر کرده و بخش زیادی از اشتغال شما به مهارت و تخصص شما مرتبط است. مهارت هایی که نه تنها در دانشگاه و محیط دانشگاهی کسب می شود، بلکه در دوره های آکادمیک خارج از دانشگاه نیز قابل کسب است. به عنوان مثال به نظر شما مهندس کشاورزی که تا به حال پا به زمین کشاورزی نگذاشته است موفق تر است یا دیپلمه ای که سال ها پس از گذراندن دوره های مختلف آموزشی کشاورزی با پشتکار و اشتیاق به کار کشاورزی مشغول بوده است؟ البته موارد فوق به معنای هدر رفتن دانشگاه نیست. تحصیلات دانشگاهی که با مهارت های آکادمیک و افزایش سطح تخصص و تجربه افراد همراه باشد، قطعا بازدهی بسیار بالاتری خواهد داشت. اما اینکه بسیاری از افراد تحصیلات آکادمیک را نوعی تضمین برای آینده شغلی خود می دانند تصوری نادرست و اشتباه است.

جوانان جویای کار باید بدانند و آگاه باشند که مشاغلی با عناوینی مانند دکتر و مهندس به دنبال آنها نخواهد بود. بلکه این شما هستید که با یادگیری مهارت ها، چه با تحصیلات دانشگاهی و چه خارج از محیط دانشگاه، می توانید در بازار کسب و کار موفق شوید. به همین دلیل بسیاری از دانشجویان و تحصیلکردگان رشته های مختلف با مشکل بیکاری مواجه هستند. البته می توان دلیل آن را عواملی مانند افزایش تعداد افراد تحصیل کرده و اشباع شدن بازار کار در آن حوزه جستجو کرد. اما واقعیت چیز دیگری است. افرادی که در تحصیل و زندگی خود از نظام آموزشی سنتی رضایت ندارند و تقویت مهارت های عملی را در اولویت قرار می دهند، پس از کسب مهارت های لازم به راحتی وارد بازار کار می شوند.

امروزه تمرکز بر مهارت های افراد حتی برای کار در سازمان ها و شرکت های مختلف بیشتر است. به همین دلیل در کشورهای پیشرفته دانشجویان پس از فارغ التحصیلی باید دوره مهارت های مورد نیاز مرتبط با رشته تحصیلی خود را طی کنند و پس از اخذ گواهینامه مهارت آموزی وارد محیط کار شوند. نظام آموزشی آنها به خوبی می‌داند که برای ایجاد فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان جوان، باید نظام آموزشی را از روش‌ها و روش‌های سنتی به یک نظام مهارت‌محور تبدیل کرد.

در ایران مهارت پولسازی کم نیست. یکی از آنها استفاده از دنیای نامحدود اینترنت است. آینده بسیاری از کسب و کارها در جهان به سمت کسب و کار اینترنتی، اشتغال اینترنتی و کارآفرینی اینترنتی پیش می رود. مشاغل جدید و جدیدی که نوجوانان می توانند در کنار تحصیل و مدرسه به یادگیری مهارت ها ادامه دهند، این مهارت آموزی باید از سنین پایین در موسساتی مانند آموزش شروع شود و سپس با تحصیلات آکادمیک ادامه یابد.

متأسفانه آموزش و پرورش تا به امروز موضوع قابل قبولی در زمینه آموزش مهارتی ارائه نکرده است. این در حالی است که شرایط زندگی دانش آموزان امروزی ایجاب می کند که با انواع مهارت های عملی آشنا باشند و البته این مفاهیم باید در کتاب های درسی قابل جستجو باشد. امتحان امسال کافی است تا خلاء سیستم آموزشی ما را ببینیم. مجموعه داوطلبان رشته تجربی که به عنوان یک چالش با آن روبرو هستیم زنگ خطری است که چند سالی به صدا درآمده است. نظام آموزش عالی کشور و دانشگاه ها یکی است. دانشجویان رشته های فنی و مهندسی از حداقل مهارت برخوردارند و در نتیجه امروزه با این حجم از فارغ التحصیلان مهندسی بیکار مواجه هستیم.

آموزش مهارت و کسب درآمد
آموزش مهارت و کسب درآمد

نسل امروز آینده ساز کشور است. توسعه مستمر دانش و فناوری در عرصه علم و فناوری، ما را به نسلی تحصیل کرده، چابک و ماهر نیازمند کرده است. اکنون زمان آن است که در هر مقطعی به نظام آموزشی قدیمی مرخصی دهیم و در همه امور آموزشی خود را به مهارت آموزی در اولویت قرار دهیم.

مصطفی یحیایی – کارشناس ارشد علوم ارتباطات