آیا در نهایت استانداردسازی جهانی وجود خواهد داشت؟


به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، دیجیتالی‌سازی و همکاری فین‌تک بیشتر برای بانک‌های اسلامی و صکوک می‌تواند به تقویت انعطاف‌پذیری آن‌ها در یک محیط پرنوسان کمک کند و راه‌های جدیدی را برای رشد باز کند.

در قسمت اول این مقاله که با عنوان «نقش فین تک در تاب‌آوری اکوسیستم مالی اسلامی» منتشر شد، به رشد دارایی‌های بانکداری اسلامی جهانی پرداختیم.

اکنون در قسمت دوم این خبر به سرمایه گذاری قطر در جام جهانی پیش رو و همچنین ابتکاراتی برای کمک به تقویت فعالیت های اقتصادی می پردازیم.

بهبود اقتصادی در کشورهای عمده مالی اسلامی انتظار می رود، اگرچه رشد تولید ناخالص داخلی برخی کشورها کمتر از آنچه در تاریخ مشاهده شده است، خواهد بود.

انتظار می‌رود رشد تامین مالی در عربستان سعودی همچنان قوی باقی بماند، زیرا این کشور با وام‌های رهنی و بدهی‌های شرکتی در اجرای پروژه‌های چشم‌انداز ۲۰۳۰ خود پر شده است. انتظار می‌رود قطر سرمایه‌گذاری مربوط به جام جهانی آینده و تا حدی امارات متحده عربی را جذب کند، جایی که انتظار می‌رود نمایشگاه دبی به تقویت فعالیت‌های اقتصادی کمک کند. مالزی و ترکیه نیز به رشد خود ادامه خواهند داد، اگرچه رشد در ترکیه کندتر خواهد بود و عمدتاً توسط بانک های تعاونی بخش دولتی هدایت می شود.

در بخش صکوک، S&P Global Ratings تخمین می زند که انتشار صکوک در سال جاری ۱۴۰ تا ۱۵۵ میلیارد دلار باشد. این در مقایسه با کاهش از ۱۶۷.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۱۳۹.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ است. انتظار می‌رود که حجم انتشار در سال جاری افزایش یابد، زیرا نقدینگی فراوان است، زیرا شرکت‌ها و دولت‌ها به بازار بازگشته‌اند و انتشارات جدید بیش از صکوک سررسید شده است. مجموع انتشار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ بدون احتساب بازگشایی صکوک (مسائل تحت ساختار موجود) ۱.۴ درصد و ۲۲ درصد افزایش یافت. چالش‌های اضافی مربوط به رعایت استانداردهای سازمان حسابداری و حسابرسی مؤسسات مالی اسلامی (AAOIFI) در شورای همکاری خلیج‌فارس، سرعت برخی از صادرکنندگان صکوک را کاهش داده است.

اگرچه سهم آنها در این صنعت اندک است اما پیش بینی می شود در سال جاری بخش تکافل و صندوق ها افزایش یابد. ما همچنان شاهد رشد ۵ تا ۱۰ درصدی در بخش تکافل هستیم، در حالی که صنعت صندوق ممکن است رشد متوسطی داشته باشد زیرا سرمایه گذاران به دنبال بازده هستند.

با این حال، نکات منفی وجود دارد که مهم ترین آنها همه گیری کووید-۱۹ و اینکه آیا تحت کنترل قرار می گیرد یا خیر.

ریشه ابهام

رتبه بندی جهانی S&P اعتقاد بر این است که هنوز ابهام متوسط، اما زیاد در مورد توسعه اپیدمی ویروس کرونا و تأثیر آن بر اقتصاد وجود دارد.

تولید واکسن و تأسیس شرکت های سازنده آن در سراسر جهان رو به افزایش است. واکسیناسیون گسترده، که راه را برای بازگشت به سطوح عادی تر فعالیت های اجتماعی و اقتصادی هموار می کند، به نظر می رسد توسط اکثر اقتصادهای توسعه یافته تا پایان سه ماهه سوم قابل دستیابی باشد. با این حال، برخی از بازارهای نوظهور ممکن است تا پایان سال یا بعد از آن بتوانند مصونیت کامل را به دست آورند. این مفروضات در مورد زمان بندی واکسن برای ارزیابی اثرات اقتصادی و اعتباری مرتبط با اپیدمی ها استفاده می شود. با تغییر شرایط، برآوردها و پیش بینی ها بر این اساس به روز می شوند.

در مجموع، اعتقاد بر این است که در آن زمان می توان به نرخ رشد ۱۰ تا ۱۲ درصدی برای صنعت (به استثنای ایران) در دو سال آینده دست یافت. همه‌گیری امکان رشد گسترده‌تر و متحول‌کننده‌تر را فراهم می‌کند، اما صنعت هنوز فرصت‌هایی را برای افزایش سهم خود در استانداردسازی و تامین مالی پایدار به‌طور کامل باز نکرده است. هماهنگی بین ذینفعان مختلف یک عامل موفقیت کلیدی برای استفاده از فرصت های مربوط به انتقال انرژی برای کشورهای کلیدی مالی اسلامی و زاویه اجتماعی آن خواهد بود.

فوق العاده به نام ایران

چرا ایران از محاسبه دارایی های صنعتی خارج شد؟

بر اساس گزارش های خبری، با وجود ثابت ماندن نرخ رسمی ارز، ارزش پول این کشور در برابر دلار آمریکا به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. این باعث اختلاف قیمت ۹۰۰ میلیارد دلاری می شود. بر اساس نرخ رسمی ارز، داده های گزارش شده توسط بانک مرکزی ایران (CBI) کل دارایی های نظام بانکی (شامل موسسات غیربانکی) را تا تاریخ ۱۸ بهمن ۱۳۹۰ معادل ۱.۴۷ تریلیون دلار نشان می دهد. با این حال، نرخ موازی گزارش شده توسط CBI برای سال ۱۹-۲۰۱۸، با فرض عدم تغییر علیرغم اشاره منابع بازار به کاهش ارزش، کل دارایی ها را در ۷ فوریه ۲۰۲۱ ۵۹۸ میلیارد دلار نشان می دهد.

بنابراین، به دلیل تأثیر مخرب بالقوه این اعداد بر داستان اعتباری کلی صنعت، ایران از شمارش دارایی‌ها حذف شده است.

دیدگاه اجتماعی

به نظر می رسد زاویه اجتماعی مالی اسلامی کافی نیست

کووید-۱۹ به کاهش قابل توجه در بازارهای مالی کلیدی اسلامی و افزایش بیکاری منجر شده است. در حالی که ساختار جمعیتی عمدتا مهاجر در خلیج فارس باعث کاهش جمعیت شده و برخی بسته‌های حمایتی دولتی به جذب بخشی از شوک کمک کرده است، بسیاری از ذینفعان بخشی از درآمد خود را از دست داده‌اند.

ابزارهای مالی اسلامی اجتماعی اختصاصی وجود دارد. با این حال، به نظر می رسد استفاده از آنها در محیط فعلی تا حدودی کمتر باشد. تعداد انگشت شماری از مسائل صکوک اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است. بانک توسعه اسلامی (IDB) 1.5 میلیارد دلار صکوک پایدار در سال ۲۰۲۰ و ۲.۵ میلیارد دلار دیگر در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد. بانک توسعه اسلامی فاش کرد که درآمد حاصل از صکوک دوم صرف پروژه های توسعه سبز (۱۰ درصد) و توسعه اجتماعی (۹۰ درصد) می شود. این صکوک ها عمدتاً به سرمایه گذارانی از خاورمیانه و شمال آفریقا (حدود ۶۰ درصد) و بانک های مرکزی و مؤسسات رسمی (۷۸ درصد) اختصاص یافت.

مالزی صکوک “پرهاتین” خود را صادر می کند که مانند یک قرارداد جنگی است. این صکوک دارای نرخ توزیع دوره ای پایینی است که به سرمایه گذاران پرداخت می شود و توسط دولت برای کمک به راه اندازی مجدد اقتصاد استفاده می شود. اخیراً مالزی نیز صکوک به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار با بند پایداری صادر کرده است. خرید صکوک ۴.۶ بار بیش از حد مجاز بود. گزارش شده است که درآمد حاصل از آن برای تامین مالی پروژه های اجتماعی و زیست محیطی به عنوان بخشی از دستور کار دولت برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی و ایجاد یک اقتصاد پایدارتر و فراگیر استفاده خواهد شد.

این ابزارها و سایر ابزارهای مالی اسلامی در صورت استفاده صحیح می توانند مؤثرتر باشند. علاوه بر این، این نوع ابزارهای نوآورانه با هدف قرار دادن نیازهای اجتماعی ممکن است برای سایر سرمایه گذاران داخلی یا خارجی با اهداف ESG جذاب باشد. آنها نشان می دهند که بیماری همه گیر فرصتی برای احیای عنصر اجتماعی در امور مالی اسلامی و نشان دادن جنبه اجتماعی اهداف شرعی (اهداف مقاصدی) فراهم کرده است. انتظار داریم در میان مدت شاهد تعداد بیشتری از این دستگاه ها باشیم.

صکوک سبز

صکوک سبز یکی دیگر از حوزه‌های فرصتی است که در بسیاری از کشورهای بزرگ مالی اسلامی در راستای برنامه‌های سبز در زمینه انتقال انرژی در حال توسعه است. همانطور که در مورد صکوک اجتماعی، با این حال انتظار داریم که شاهد فعالیت در اطراف صکوک سبز باشیم. اما نمی توان به آن به عنوان یک تغییر دهنده بازی نگاه کرد. انتظار می رود انتقال انرژی به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و مالزی در بلندمدت انجام شود و به همین دلیل انتظار می رود که صکوک سبز به صورت پراکنده ذکر شود. باید دید که آیا استانداردسازی بیشتر این ابزارها یا سهم بیشتر آنها در بهبود اقتصادی، توسعه آنها را تسریع خواهد کرد یا خیر.

استانداردسازی جامع

در سال ۲۰۲۰ برخلاف انتظار برخی از فعالان بازار، حجم کل انتشار صکوک از ۱۶۷.۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۱۳۹.۸ میلیارد دلار کاهش یافت. این به رغم کاهش شدید قیمت نفت و افزایش قابل توجه نیازهای مالی کشورهای عمده مالی اسلامی است. این صادرکنندگان صکوک در عوض از بازارهای سنتی استفاده کرده‌اند، جایی که دریافت وجوه آسان‌تر و سریع‌تر است.

ابزارهای صکوک برای ناشران پیچیده‌تر و زمان‌برتر از اوراق قرضه سنتی هستند. علاوه بر این، پذیرش استانداردهای AAOIFI توسط برخی از حوزه های قضایی در اوایل سال ۲۰۲۱، مشکلاتی را برای صادرکنندگان صکوک، به ویژه آنهایی که ساختارهای ترکیبی دارند که مرابحه کالا را با دارایی های مشهود ترکیب می کنند، ایجاد کرده است. در گذشته، پس از انتشار معاملات، نسبت‌های ملموس این ساختارها بر اساس بهترین تلاش دنبال می‌شد. پس از پذیرش استانداردهای AAOIFI، رعایت در طول معاملات تبدیل به یک تعهد شد. صادرکنندگان صکوک با چالش چگونگی پیاده سازی استانداردهای AAOIFI بدون تغییر ویژگی های اعتباری معامله مواجه هستند.

خطرات مربوط به انطباق

در واقع، خطرات زیادی در ارتباط با نیاز به رعایت نسبت های ثابت در طول معاملات وجود دارد. یکی از خطرات مربوط به دلایل عدم انطباق احتمالی است و اگر مربوط به خسارات جزئی باشد. به عنوان مثال، یک ویژگی اساسی است. این امر باعث می‌شود سرمایه‌گذاران در معرض ریسک‌های باقی‌مانده دارایی‌ها قرار بگیرند، که قبلاً با محدود کردن قرار گرفتن در معرض یک سناریوی زیان کل کاهش یافته بود. خطر تخریب یک ملک قطعا بیشتر از تخریب همزمان بسیاری از اموال است.

ریسک دوم مربوط به پیش پرداخت دارایی های خاص و در صورتی که ناشر دارایی های بدون بار کافی نداشته باشد. این ریسک بیشتر برای شرکت ها (و عمدتاً شرکت های کوچک) مرتبط است و دسترسی به صکوک را دشوارتر می کند.

ریسک دیگر مربوط به انحلال معامله قبل از موعد مقرر در صورت عدم رعایت نسبت مشهود است که یکی از راهکارهای ناشران برای رعایت این الزام می باشد. در اینجا نیز، شرکت ها ممکن است با ریسک بالای نکول مواجه شوند. زیرا ممکن است برخی از بدهی های آنها به طور ناگهانی بازپرداخت شود. این امر نیاز به بررسی انتقادی برخی از استانداردهای موجود و اتخاذ یک رویکرد جامع با در نظر گرفتن نظرات همه ذینفعان را افزایش می دهد. این فرآیند در نهایت منجر به استانداردسازی طیف کامل صکوک (از ابزارهای مشابه با درآمد ثابت تا ابزارهای مشابه سهام) می‌شود که نیازهای تنظیم‌کننده، صادرکنندگان صکوک و سرمایه‌گذاران را تعیین می‌کند.

استانداردسازی در اینجا هر دو جنبه صکوک را در بر می گیرد: تفسیر شرعی و مستندات قانونی. این زمانی اتفاق می افتد که انتشار صکوک از نظر هزینه و تلاش با ابزارهای سنتی قابل مقایسه باشد و در رادار صادرکنندگان و سرمایه گذاران صکوک برجسته شود.

پیش فرض های بیشتر

برخی از شرکت ها نیز از وضعیت مالی فعلی آسیب خواهند دید. با این حال، این ریسک هنوز به طور کامل در ترازنامه بانک ها تحقق نیافته است، زیرا اقدامات تحمل نظارتی و حمایت از نقدینگی در بسیاری از کشورها اجرا شده است. در بیشتر کشورها، گسترش این اقدامات باعث تاخیر بیشتر در تحقق ریسک اعتباری شده است. اعتقاد بر این است که این تمدیدها افزایش نرخ های نکول را در میان شرکت ها و احتمالاً صادرکنندگان صکوک طی ۱۲ ماه آینده به تاخیر می اندازد، به ویژه آنهایی که کیفیت اعتباری ضعیفی دارند یا برنامه های تجاری که به شرایط اقتصادی و بازار حمایتی بستگی دارد. به دلیل کاهش قیمت املاک در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس و خطرات ایجاد شده در بخش املاک تجاری، شاهد فشار بر سازندگان املاک هستیم. به همین ترتیب، شرکت‌های مرتبط با هوانوردی، گردشگری، مسافرت و مهمان‌نوازی (بخش‌هایی که تحت تأثیر کووید-۱۹ قرار گرفته‌اند) چند ماه طول می‌کشد تا به سطح قبل از همه‌گیری بازگردند.

ما قبلاً شاهد تغییراتی در ساختارهای صکوک مانند PT Garuda اندونزی در سال ۲۰۲۰ بودیم که پس از تایید بیش از ۹۰ درصد از دارندگان صکوک، سررسید صکوک خود را سه سال افزایش داد. سال ۲۰۲۱ شاهد درخواست‌های بیشتری برای تمدید یا تجدید ساختار در میان صادرکنندگان صکوک، با نرخ‌های پیش‌فرض بالاتر بود. این موارد استحکام اسناد قانونی مورد استفاده برای صدور صکوک را آزمایش می کند و ممکن است استانداردسازی اسناد را تقویت کند. نکول ها همچنین استحکام رژیم های ورشکستگی را که برخی از کشورهای مهم مالی اسلامی، از جمله شورای همکاری خلیج فارس، اخیراً تقویت کرده اند، آزمایش خواهد کرد. اگر سرمایه گذاران بتوانند مکانیسم های تامین مالی خود را به دلیل این اتفاقات پاک کنند، تاثیر منفی بر روحیه بازار خواهد داشت.

یک تنظیم کننده یکپارچه جهانی

یک چارچوب قانونی و نظارتی جهانی یکپارچه در حال ایجاد است

انتظار می‌رود طی ۱۲ ماه آینده پیشرفت‌هایی در چارچوب قانونی و نظارتی جهانی یکپارچه برای مالی اسلامی که توسط DIEDC و شرکای آن توسعه می‌یابد، حاصل شود. DIEDC این پروژه را در سال ۲۰۲۰ با بانک توسعه اسلامی، وزارت دارایی امارات متحده عربی و چندین مشاور دیگر راه اندازی کرد.

اهداف اعلام شده این پروژه شامل ارائه استاندارد حقوقی جهانی برای امور مالی اسلامی، کاهش تفاوت های منطقه ای در ارائه محصول و شیوه های آن، ارائه حمایت قانونی از همه طرف های درگیر و توسعه چارچوب حل اختلاف بین المللی است.

بسته به نتیجه پروژه، ناشران صکوک می توانند از یک فرآیند سریع و ساده برای ورود به بازار مالی اسلامی بهره مند شوند. سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورت پیش‌فرض، وضوح بیشتری در مورد صکوک دریافت کنند. این می تواند صنعت را برای بازیگران جدید جذاب تر کند.