آیا مردان یا زنان پس از جدایی بیشتر رنج می برند؟


هیچکس دوست ندارد در یک رابطه عاطفی گوشه گیر شود. البته پایان دادن به یک رابطه برای هر دو طرف دشوار است و یک مطالعه جدید توسط تیمی در دانشگاه بریتیش کلمبیا نشان می دهد که مهمترین چیز پس از جدایی، یافتن حمایت است.

به گفته داون، یک رابطه ناموفق می تواند استرس روانی قابل توجهی ایجاد کند. این مشکل تأثیر خاص خود را بر زنان و مردان دارد و مردان در حال حاضر بیشتر از زنان در معرض خطر خودکشی هستند و جدایی زناشویی این خطر را چهار برابر می کند.

مری تی، یکی از نویسندگان این مطالعه، «با بررسی راه‌هایی که مردان پس از جدایی به دنبال کمک هستند، می‌توانیم به طور بالقوه حمایت بهتری برای سلامت روان آنها طراحی کنیم. کلی در یک مجله دانشگاهی گفت.

از بین بردن کلیشه ها

افشای پیامدهای سلامت روان برای مقابله با این کلیشه مهم است که مردان به جدایی یا واکنش های خشونت آمیز اهمیتی نمی دهند.

با این حال، مطالعه فوق نشان می دهد که اکثر مردان با کمک گرفتن و کار کردن در مرحله گذار رابطه پاسخ می دهند. کمکی که آنها به دنبال آن هستند فراتر از کمک حرفه ای است. این مطالعه چندین استراتژی خلاقانه را ارائه می دهد که مردان هنگام پایان دادن به روابط اتخاذ می کنند.

بر این اساس، مشخص شد که یکی از راه‌هایی که مردان با جدایی از همسرشان کنار می‌آیند، تنها کار کردن و ارتباط با دوستانی است که می‌توانند به آنها اعتماد کنند.

یک چهارم پاسخ دهندگان نظرسنجی از جستجوهای اینترنتی، وبلاگ ها، کارشناسان مشاوره و سایر منابع استفاده کردند. هنگامی که این افراد با دوستان و خانواده تماس می گرفتند، اغلب برای بحث یا صحبت در مورد یک مشکل بود، اما نه لزوما برای یافتن راه حل.

جالب است که مردان اغلب با استفاده از کتاب راه حل پیدا می کنند.

جدایی برای پدرها سخت تر است

این مطالعه نشان داد که مردان در روابط طولانی مدت، به این معنی که احتمال دارد با مسائل مربوط به حضانت فرزند مواجه شوند، بیشتر به دنبال یک رابطه جدید هستند.

این شامل پیوستن به یک گروه پدر محلی یا گروهی برای مردانی است که در حال جدایی یا طلاق هستند.

بیش از نیمی از مردانی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفتند به دنبال مشاوره یا دریافت سایر خدمات بهداشت روان حرفه ای بودند. این مردان بیشتر احتمال دارد که بیماری روانی را گزارش کنند.

مری تی. کلی در این رابطه می گوید: نتایج تحقیقات ما این کلیشه را که مردها به دکتر مراجعه نمی کنند و درخواست کمک نمی کنند، می شکند.

شواهد با این تصور که مردان نسبت به زنان کمتر عاطفی هستند و کمتر تحت تأثیر انزوا قرار می گیرند، تناقض دارد.

جزئیات کامل این مطالعات در آخرین شماره ژورنال Qualitative Health Research منتشر شده است.

منبع: سیناپرس