اتفاقی که برای تیم نوجوانان افتاد فاجعه بود/عملکرد کشتی گیران باید بررسی شود


به گزارش خبرنگار مهر ، تیم کشتی آزاد نوجوانان کشورمان چندی پیش در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۲۲ ایتالیا شرکت کرد و با کسب یک مدال طلا، دو نقره و دو برنز، با نتیجه ناامیدکننده به مقام چهارم دست یافت. این ناکامی زمانی رقم خورد که کشتی گیران پیش بینی کردند که تیم ایران در غیاب روس ها می تواند روی سکو برود و عناوین اول تا سوم را کسب کند.
البته ناکامی تیم جوانان تنها به نتیجه گیری در زمین مربوط نمی شد و کادر فنی این تیم نیز در مراسم وزن کشی اقدامی عجیب و بی سابقه انجام داد. به طوری که دو ملی پوش ایرانی نتوانستند به وزن کشی برسند و به دلیل اشتباه فاحش کادر فنی در برنامه ریزی برای حضور در مراسم وزن کشی در همان ابتدا حذف شدند!
به این ترتیب مجید ترکان به عنوان سرمربی تیم کشتی آزاد جوانان ناکامی بزرگی را در دوران مربیگری خود به ثبت رساند و با انتقادات فراوان از سوی فدراسیون و کشتی گیران مواجه شد.
در همین رابطه هادی حبیبی سرپرست تیم ملی کشتی مستقل و مربی سابق این تیم در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این اتفاقات گفت: به نظر من تنها دلیل حضور مجید ترکان در راس امور تیم جوانان نیست. اجراهای بچه ها پیشرفت کرد، اما اتفاقات عجیب و بی سابقه هم پیشرفت کرد
قهرمان سابق تیم ملی کشتی آزاد ایران ادامه داد: بسیاری از متولیان کشتی بر این باورند که کسب نتیجه در رده سنی پایین چندان اهمیتی ندارد و این کودکان باید به دور از هرگونه حساسیت و استرس به فکر پیشرفت و تحرک باشند و به مرحله بالاتر بروند. ولی. باید اذعان داشت که این حمایت های ارزشمند نیازمند توجه کافی برای رسیدن به جایگاه های بالاتر و کسب نتایج خوب در سطح خود هستند. انتظار نداشتیم با تغییر کادر فنی جوان به نتیجه برسیم. همه دیدیم که آمدن مجید ترکان به جای محمد طلایی نه تنها پیشرفتی نداشت بلکه نتایج ضعیف و عجیبی را نیز به ثبت رساند.
حبیبی ناکام ماندن دو بازیکن تیم ملی نوجوانان ایران در رقابت های آسیایی را فاجعه ای دانست و افزود: فراموش نکنید که کار در رده سنی پایه بسیار مهم و تعیین کننده است و آینده کشتی در کشور است. بستگی به آن دارد. در این جوان ها.» متأسفانه با همه این مسائل دیدیم که تیم جوانان با حضور مجید ترکان نه تنها از نظر فنی عملکرد خوبی داشت، بلکه از نظر نتیجه هم پیشرفت چشمگیری نداشت.
وی در پایان بر لزوم شانس و برنامه ریزی منظم در تیم جوانان تاکید کرد و گفت: البته کادرفنی تیم جوانان باید از افراد مجرب و شایسته تشکیل شود. تا بازی های المپیک ۲۰۲۸، برنامه ریزی دقیق و جامعی برای تمرکز بر مسائل اخلاقی، فنی، تاکتیکی تمرینات و پرورش کشتی گیران قوی و شایسته مورد نیاز است که نیاز به مربیان سازنده و شایسته دارد.