اردبیلی: داریم وارد انسان شناسی می شویم که در قمینه سنت شکنی کرده است.بر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) پژوهشگاه مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری روز چهارشنبه ۲۵ خرداد شبی با دیدگاه علیرضا قمی نیا با حضور رسول احمدی، لیلا اردبیلی و مجتبی رستمی کیا برگزار کرد. ملک شذعی جوشوقانی نیز دبیر این نشست بود.

حجت الاسلام علیرضا قائمی نیا در ابتدای این نشست به تشریح پروژه فکری خود پرداخت و گفت: از کودکی به علم و فناوری علاقه مند بودم و این رشته را دنبال می کردم، یادم هست قبل از انقلاب یک مجله علمی را دنبال می کردم به همین دلیل آن را دنبال کردم، دوره.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب و شهادت شهید مطهری با فلسفه آشنا شدیم. در آن زمان من در رشته برق درس می خواندم و به ریاضیات علاقه زیادی داشتم. سپس فارغ از منطق، فلسفه و غیره شروع به مطالعه سمینارها کردم. کم کم زبان عربی را یاد گرفتم تا به درسم کمک کند.

وی ادامه داد: از سال ۶۱ تصمیم خود را گرفتم و به حوزه علمیه کام آمدم و سپس یکی از حوزه های مورد علاقه من منطق بود که بعدها در تماس با یکی از دوستانم به فلسفه منطق تبدیل شدم. کم کم مطالعه فلسفی ام را شروع کردم و به خواندن مثلا راسل، ویتگنشتاین و… ادامه دادم. من به کار بر روی الهیات و فلسفه و منطق جدید انگلیسی ادامه دادم و در زمینه الهیات و منطق کار کردم.

غمینیا گفت: ادامه تحصیل در رشته معرفت شناسی مرا به سمت هرمنوتیک و علوم شناختی سوق داد. بنابراین در اوایل دهه ۱۹۸۰، سعی کردم این موضوعات را در مطالعات اسلامی و در مطالعات اسلامی، مانند زبان شناسی شناختی، به کار ببرم. من رفتم تا در مورد فلسفه قاره ای بحث کنم.

وی توضیح داد: از این طریق علوم بسیاری را یافتم که گاهی اوقات میان رشته ای هستند، مانند علوم کاربردی، علوم شناختی، علوم اجتماعی و… برای من سردرگمی ایجاد کرد و می خواستم پیوند واسطه ای بین این علوم و مطالعات برقرار کنم. “جستجو از این رو در مطالعه خود با دو نوع دانش کلامی و موضوعی مواجه شدم و سعی کردم از این دانش در معارف اسلامی استفاده کنم.

این پژوهشگر با بیان و تشریح پنج جریان در فضای فکری ایران، بیان کرد: نخست، جریان سنتی است که به روش های سنتی از جمله فلسفه سنتی می پردازد و به بیان جهان جدید از دریچه سنت می نگرد. محافظه کاران معاصر دیگری نیز هستند که معتقدند خالده دارای خرد است و بیان دنیای جدید را نمی پذیرند. آنها فلسفه ها و روش های جدید را نمی پذیرند و از تکنولوژی دور هستند. جریان سوم، نواندیشان و نواندیشانی هستند که فلسفه ها و سنت های قدیمی، نقدها و بیان های جدید را پذیرفته اند. مدرنیست ها و سنت گرایان نگاهی سیاه و سفید به دنیای جدید دارند.

به گفته این استاد دانشگاه، این چهارمین جریان از تلاش هایدگر برای دنبال کردن نتیجه این فلسفه است، اما نتوانست داستان اصلی هایدگر را ارائه کند، بنابراین فرید و شاگردانش نمی توانند داستان بومی باشند، هرچند زمان حال از اهمیت بیشتری برخوردار است. با توجه به دیدگاه های متفاوت عبارات جدید برای حوزه.

وی خاطرنشان کرد: بخش پنجم برگرفته از آثار علامه و شهید مطهری بوده و نگاهی به دنیای سنتی و مدرن دارد. ایشان گشاده روی بود و این گشاده رویی از ویژگی های تفکر شیعه است. در مورد الله نیز همینطور است. او در بسیاری از جاها بحث ملاصدرا را مطرح کرده است. به همین دلیل است که علامه و شهید مطهری به دنیای جدید سیاه و سفید نگاه نمی کنند. من درگیر این بخش هستم

قمی نیا تاکید کرد: البته در مواجهه با این جریان مهم یک سردرگمی جغرافیایی ایجاد شده است. باید توجه داشت که بین غرب سیاسی و غرب فکری تفاوت وجود دارد. برای مقابله با غرب فکری به روش های خاصی نیاز است. در مقابل ایدئولوژی غربی نباید به مردم انگ زد و این برای کشور اسلامی که دچار آشفتگی جغرافیایی است خطرناک است.

احمدی همچنین در بخشی دیگر از این نشست گفت: با برخی از آثار او از کتاب آشنا هستم که از منظر این آثار صحبت می کنم. غمینیا سعی کرد اصول مطالعات قبلی خود اعم از معناشناسی، زبان شناسی و… را در بحث های شناختی به کار گیرد و سعی کرد این قواعد را زیر پا نگذارد. از آنجایی که شمول قانون منطقی است، علم با ورود به دین پدید می آید.

وی ادامه داد: در رشته های کلام، قرآن و تفسیر، عرفان، کلام جدید و… وارد مطالعات شناختی شد. مثلاً در حوزه تفسیر، مفاهیم دینی و مفاهیم اخلاقی را در قرآن منتشر کرد و پس از ایجوتسو سعی کرد وارد عرصه اقتصاد شود. البته ایزوتسو رویکرد فرامتنی نداشت، اما داشت. اوج این اثر را در کتاب استعاره های عقیدتی قرآن نیز می بینیم.

این استاد دانشگاه گفت: در کتاب «اقتصاد شناختی قرآن» موضوعاتی مطرح شده که شاید منشأ موضوعات دیگری باشد و در پایان نامه های خود در حوزه الهیات از آنها استفاده کرده است.

وی گفت: غمینیا در کتاب «استعاره های مفهومی قرآن» وارد بحث های استعاری مفصل شد و مصادیق و اقتباس هایی از قرآن وجود داشت. همچنین بحث شخصیت در قرآن، بحث افعال و … در این کتاب بررسی شده است.

به گفته وی، غمینیا در بسیاری از مقالات خود در علم کلام به بحث اسماء الهی تبحر داشت. او همچنین روی مسائل ساختاری الهیات بسیار کار کرد. در شبکه‌های شعاعی، نظریه‌های گامینیا به داستان‌هایی منتهی شد که با برخی تفاسیر سنتی در تضاد بودند. متأسفانه در جامعه سنتی ما روحیه انتقاد پذیری پایین است و طرح این موضوعات جدید را دشوار می کند.

احمدی نژاد با بیان اینکه قمی نیا وارد الهیات جدیدی شده و در کتاب جدید خود به الهیات سایبری پرداخته است، اضافه کرد: با توجه به توسعه هوش مصنوعی به عنوان مثال در مورد شخصیت اقشار باید به آن بپردازیم الهیات. از طرفی نظریه نسبیت در کتاب های او پراکنده است و خوب است این مسائل را ساماندهی و به صورت یک نظام ارائه کنیم. باید دانش آموزان را به فصول کارشان ارجاع دهیم تا به موضوعات خاصی مراجعه کنند و ارائه این شعر خوب است.

وی گفت: در حوزه اقتصاد یک مشکل با رای تبیین می شود و خوب است که معیارهای تبیینی به صورت منسجم در آثار او ارائه شود. نمونه های کتاب های او غربی است، اما خوب است شنوندگان مذهبی بیشتر مثال های مذهبی بزنند.

لیلا اردبیلی در بخش دوم این نشست با اشاره به اینکه پروژه فکری قیمی نیا از منظر زبان شناسی و مردم شناسی در حال آزمون است، گفت: در حال حاضر در این طرح به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در این زمینه تلاش می شود. اقتصاد و انسان شناسی شناختی.

وی افزود: در مجموع اقدامات گیمینیا از نظر درگیری بی فلز و دومی نمونه مهمی است. به عبارت دیگر سعی کرده است با دیدگاه های جدید و علوم جدید به مسائل دینی بپردازد و با کمک روش های موجود در علوم جدید مانند انسان شناسی و زبان شناسی شناختی، مسائل تفسیر و ترجمه متون مقدس را مورد توجه قرار دهد.

این کارشناس مردم شناسی با بیان اینکه محقق اثر خود را از روی کنجکاوی نگاشته، بلکه صرفاً به منظور اعمال اصل خاصی در آیات قرآن بوده است، گفت: همان طور که در کتاب اقتصاد شناختی قرآن به صراحت بیان کرده است، هدف خود را این است. کار ایجاد نقشه شناختی قرآن بود.

به گفته اردبیلی، بی شک علاقه گیمینیا به ایجاد نقشه شناختی قرآن است که با دقت نظری مثال زدنی در کتاب هایش به زبان شناسی شناختی می پردازد تا خوانش دقیق تری از آیات ارائه دهد. آقای دکتر درک عمیقی از پارادایم های شناختی، به ویژه اقتصاد شناختی دارد.

وی افزود: این درک عمیق از رابطه زبان و ذهن در نهایت نویسنده این آثار را به این نتیجه می رساند که ارتباط این دو بدون میانجی گری فرهنگی امکان پذیر نیست و در واقع رابطه زبان و ذهن وجود دارد. جامعه و تاریخ». از این به بعد می بینیم که آقای دکتر وارد حوزه انسان شناسی می شود و نظریه الگوی فرهنگی را که یکی از مباحث مهم انسان شناسی شناختی است مطرح می کند و در نهایت مبانی قرائت فرهنگی قرآن را می پذیرد. برای آدرس دادن

همچنین می بینیم اردبیلی سنت شکنی مردی از حوزه علمیه را به انسان شناسی قیمی نیا وارد می کند و این همان چیزی است که از انسان تعریف می کند. اومانیسم هایدگر که در پایان نامه او تعریف شده است، طرح چنین موضوعاتی می تواند ارتباط تنگاتنگی بین انسان شناسی و الهیات و علوم شناختی ایجاد کند. دکتر. دنبال چی میگردی؟

از الگوی فرهنگی و قرآن می گوید. وی خاطرنشان کرد: کار غمینیا و تعریف فرهنگی، اجتماعی و تاریخی نسل بشر زمینه مناسبی را برای بحث در سیاست گذاری فرهنگی فراهم کرده است. این اهداف بدون مطالعات مردم شناسی و الگوهای فرهنگی محقق نمی شوند.

اردبیلی گفت: منظورم این است که دکتر سعی می کند توجه را به کار خود جلب کند، زیرا بدون درک زبان قرآن و ارتباط آن با ذهن و فرهنگ شنوندگان، نمی توان برنامه ریزی و سیاست گذاری کرد. یافت شد

رستمیکیا در این نشست گفت: از این منظر حرف من آینده نگر است. قمی نیا در کتاب الهیات سایبری طرح جدیدی دارد.

وی ادامه داد: این طرح ذهنی گایمی نیا به جایگاه خوبی رسیده است و نکات زیادی برای علاقه مندان به رشته مدیریت استعداد وجود دارد. کتاب الهیات سایبری وارد آسیب شناسی استراتژیک شده است. متأسفانه بسیاری از ما فلسفه را در حوزه انتزاعی به کار بردیم، اما او گفت که در این کتاب، ظهور انسان مجازی در ایران است و عملاً فلسفه را در کتاب بیان کرده است.

این مدرس دانشگاه گفت: در فلسفه اسلامی اثری ندیده ام که وارد تحلیل محیط شده باشد و این موضوع در این کتاب مطرح شده باشد. این کتاب همچنین به این سوال پاسخ می دهد که آیا از واقعیت ساخته شده است یا خیر. درک قوی از فلسفه توسط او در مطالعات اسلامی ترویج شده است و بسیاری از اندیشه های هستی شناختی در کتاب پرورش داده شده است.

به گفته رستمیکیا، رویکرد معرفتی گیم نیا در این کتاب خود را نشان می دهد چرا که موضوعات جدیدی را در کتاب مطرح می کند که در آن انسان جدید به سمت منطق پراکنده گرایش پیدا می کند. کتاب به دوگانگی های مختلف از جمله دوگانگی غرب و اسلام، دوگانگی شرق و غرب و… پاسخ می دهد و دوگانگی را به وحدت تبدیل کرده است.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب به توصیف انسان مجازی معاصر بر اساس اصول عینیت بخشیدن به زندگی، میل به برقراری ارتباط و … می پردازد. وی گفت: بحث رابطه دین و دینداری همواره یکی از موضوعات مهم بوده است. این کتاب شرح او در مورد موضوع و مثلاً فضیلت انسان مجازی و ماهیت این فضیلت را بیان می کند.

رستمی کیا گفت: مطالعه جامعه شناسی بدن در الهیات سایبری خوب است چرا که این کتاب نگاهی به جسم و شعائر دینی ندارد و خوب است بحث بدن و ایمان را بررسی کنیم. پس باید با رعایت فیزیک و شرع کار کرد. بحث ER و BR به خوبی واقعیت مجازی است.

گفت در فصول آخر هم ضررها را برشمردم و گفت مثلاً خوب است اگزیستانسیالیسم را تقویت کنیم. شایسته است نظرات او را برای بازتولید این سیاست در نهادهای مختلف و ورود کیهان شناسی جدید از فضای اقتصاد شناختی مطرح کنیم.