از ذرات هوا گرفته تا سرب؛ مردم کشورهای کم درآمد قربانی مرگ و میرهای محیطی هستند


نادیا جکالوندبیشتر آلودگی هوا، زمین و آب منشأ انسانی دارد. محققان کمیسیون بهداشت و آلودگی Lancet اخیرا دریافته اند که آلودگی زمین بیش از ۹ میلیون نفر را در سال ۲۰۱۹ کشته است.

استاد بهداشت محیط دانشگاه اموری گفت: متاسفانه کشورهای دنیا از جمله آمریکا مسائل زیست محیطی و آلاینده ها را جدی نگرفته اند و آلاینده های زیادی هستند که هنوز شناسایی نشده اند.

مرگ و میر ناشی از آلودگی

محققان از نتایج بررسی بار جهانی بیماری در سال ۲۰۱۹ برای بررسی تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی محیط زیست استفاده کردند. این مطالعه که GDB نیز نامیده می شود، یک برنامه تحقیقاتی جامع منطقه ای و جهانی در مورد بار بیماری است که در آن مرگ و میر و جراحات ناشی از بیماری ها و عوامل خطر ارزیابی می شود. بیش از ۳۶۰۰ محقق از ۱۴۵ کشور در این برنامه شرکت دارند. این برنامه که توسط دانشگاه واشنگتن حمایت می شود، از سال ۲۰۰۰ اجرا می شود.

محققان دریافته‌اند که به‌ویژه در آفریقا، مرگ و میر ناشی از آلودگی محیط‌های داخلی و خارجی به دلیل تامین آب سالم، بهبود وضعیت بهداشتی، استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها و سوخت پاک به طور پیوسته در حال کاهش است.

اما مرگ و میر ناشی از سایر آلاینده های زیست محیطی افزایش یافته است. در واقع، این مطالعه نشان داد که در سال ۲۰۱۹، ذرات معلق در هوا باعث مرگ ۴.۵ میلیون نفر در سراسر جهان شدند که این رقم در سال ۲۰۱۵، ۴.۲ میلیون و در سال ۲۰۰۰، ۲.۹ میلیون نفر بود.

محققان می‌گویند: «بیشتر ذرات موجود در هوای محیط ناشی از احتراق سوخت‌های فسیلی است که سالانه بیش از ۴ میلیون نفر را می‌کشند».

از ذرات هوا گرفته تا سرب؛  مردم کشورهای کم درآمد قربانی مرگ و میرهای محیطی هستند

استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید انرژی نیز منبع اصلی انتشار گازهای گلخانه ای است که نقش عمده ای در تغییرات آب و هوایی ایفا می کند.

این مطالعه نشان داد که بیش از ۹۰ درصد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی محیط زیست در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط ​​به ویژه در جنوب، شرق و جنوب شرق آسیا رخ می دهد. اگرچه مطالعات نشان داده است که شیشه مسئول ۰.۹ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۹ است، اما این تعداد بسیار بیشتر از این مطالعه است.

تحقیقات نشان می دهد که حتی اگر مقدار زیادی سرب وارد جریان خون فرد شود، دچار مسمومیت قلبی و کلیوی می شود. همچنین مطالعات نشان داده است که نوزادان بیش از هر زمان دیگری در معرض سرب قرار دارند.

مشکلات ذهنی و شناختی ناشی از قرار گرفتن در معرض سرب سالانه ۱ تریلیون میلیارد هزینه برای اقتصاد جهان دارد.

در نظرسنجی GDB 2019، محققان بیماری های ناشی از آلودگی شیمیایی را دست کم گرفتند و ایمنی یا سمیت چند هزار ماده شیمیایی تولید شده را بررسی کردند. محصولات شیمیایی با اصلاح مواد اولیه آلی و معدنی در طی فرآیند شیمیایی ساخته می شوند و علاوه بر آسیب های زیست محیطی، برای انسان نیز مضر هستند. این مواد سیستم تنفسی، پوست، چشم ها و دستگاه گوارش را هدف قرار می دهند. نگران‌کننده‌ترین اثرات این آلاینده‌های شیمیایی، هدف قرار دادن سیستم عصبی، سیستم ایمنی و دستگاه تناسلی است و اینها پدیده‌هایی هستند که مستندات ضعیفی دارند.

سیاست را تغییر دهید

از زمان آخرین بررسی آلودگی محیط زیست، اکثر کشورها تلاش کمی برای توسعه سیاست هایی برای کاهش این آلاینده ها و پیامدهای سلامتی آنها انجام داده اند. با این حال، بازرسان بار دیگر از مقامات ملی و بین‌المللی می‌خواهند تا اقداماتی را برای کاهش آلودگی زیست‌محیطی به اولویت بالاتر بردارند. آنها همچنین موارد زیر را توصیه می کنند:

* افزایش بودجه بین المللی برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست

* استقرار سیستم پایش و کنترل آلودگی

* پایش آلاینده های سرب و شیمیایی

* نظارت بر آب، فاضلاب و بهداشت

* ایجاد مشارکت چند بخشی برای کنترل آلودگی

به گفته محققان، سازمان‌های بین‌المللی و سازمان‌های ملی باید آلودگی هوا، زمین و آب را به عنوان یک معضل جهانی زیست‌محیطی تلقی کنند و با مشارکت جدی در برنامه‌های کنترل آلودگی، وضعیت را بهبود بخشند.

از ذرات هوا گرفته تا سرب؛  مردم کشورهای کم درآمد قربانی مرگ و میرهای محیطی هستند

نقش مردم در کاهش آلودگی محیط زیست

محققان دانشگاه کلمبیا می گویند: «آلودگی محیطی، به ویژه ذرات، گسترده است و می تواند به راحتی وارد ساختمان ها و خانه های ما شود. متأسفانه مردم برای جلوگیری از این نوع آلودگی ها کار خاصی انجام نداده اند و این بستگی به برنامه های کلان دولت دارد. اما هرکسی می تواند با هشدارهای مربوط به آلودگی به روزهای آلودگی توجه کند، مانند تغییر سبک آشپزی و آشپزی با روشی کم آلاینده در آن روزها یا استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی به جای خودروهای سواری تک نفره.

کاهش یا حذف استفاده از شومینه یا اجاق های چوبی، پرهیز از سوختن برگ ها، زباله ها یا سایر مواد و نادیده گرفتن سوخت ها و وسایل باغی که از گاز سوخت انرژی دریافت می کنند از دیگر فعالیت هایی است که می تواند از افزایش آلودگی هوا جلوگیری کند. در واقع، از این نوع فعالیت ها، مردم می توانند سهم کمی در حفاظت از محیط زیست داشته باشند.

از سوی دیگر کشورها باید به صنایعی که به سوخت های فسیلی وابسته نیستند توجه بیشتری داشته باشند. کشورهای ثروتمند همچنین می توانند برای محافظت از کشورهای با درآمد کم و متوسط، مانند صندوق ها، کاری انجام دهند.

تغییر اقلیم و آلودگی محیط زیست یک معضل جهانی است و نیاز به راه حل جهانی دارد و برای حل این مشکل مشارکت همه کشورهای جهان را می طلبد.

بیشتر بخوانید:

پیش بینی آینده ذره؛ برخی از مناطق مسکونی کشور در حال تخلیه هستند

منبع: اخبار پزشکی امروز

۲۳۳۲۳۳