استثنای این الزام برای ارزهای دیجیتال است


یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام می کند فعالانی مانند رمزارز از اجرای دستور شاپرک مستثنی خواهند بود.

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، یک هفته پیش شاپرک طی نامه‌ای به مدیران شرکت‌های پرداخت اعلام کرد که از ۲۴ آبان پایانه‌های اینترنتی فاقد این علامت و یا غیرمشابه با صاحب علامت تا ۶ آبان بسته می‌شوند. هفته از آن تاریخ این نامه همچنین در راستای بخشنامه چند ماه پیش دولت برای کنترل قاچاق کالا در فضای مجازی است. اما این بخشنامه هیچ اشاره‌ای به شرکت‌های فین‌تک مانند لند تک یا ارزهای رمزنگاری‌شده که فعالیت‌هایشان هنوز تنظیم نشده است، نشده است. در نهایت این نامه موجی از اعتراضات فعالان فین تک به ویژه صرافی های ارزهای دیجیتال و همچنین مجموعه خدمات پرداخت را به همراه داشت.

برخی از فعالان حوزه ارزهای دیجیتال این مصوبه شپرک را راهی برای نابودی صنعت ارزهای دیجیتال و گروهی دیگر اعلام کردند که در شرایط کنونی و محدودیت اینترنت، این نامه راه فراری برای بسته شدن فعالان این حوزه است. برای همیشه پایین

در پی این اعتراضات، کمیته راهبری اقتصاد دیجیتال طی نامه‌ای به شاپرک دستور داد تا «الزام پایانه‌های اینترنتی به دریافت این محتوا تا ۲۴ نوامبر» را متوقف کند. در حالی که بسیاری امیدوار بودند این نامه این روند را متوقف کند، برخی از جمله رئیس انجمن فین تک اعلام کردند که شاپرک به دلیل عدم دریافت سفارش از کارگروه اقتصاد دیجیتال این درخواست را در نامه اجرا نخواهد کرد.

با این حال، مرکز توسعه تجارت الکترونیک به عنوان متولی نمادهای الکترونیکی در کشور، اعتراض و نگرانی فین تک ها نسبت به نامه اخیر شاپرک را بی اساس اعلام می کند. یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک اعلام می کند فعالانی مانند رمزارز از اجرای این دستور شاپرک مستثنی خواهند بود.

یکی از مدیران مرکز توسعه تجارت الکترونیک گفت: به دلیل مخالفت برخی افراد، قانون مصوب سال‌ها قبل برای PSP و درگاه‌های پرداخت جدید قابل اجرا نیست. به گفته وی، اکنون میلیون ها تراکنش از طریق سایت های غیرقانونی انجام می شود، این فعالیت غیرقانونی باید متوقف شود.

وی در پاسخ به نگرانی فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و لندتک در خصوص نامه جدید شپرک و توقف فعالیت آنها، گفت: نگرانی در این زمینه وجود ندارد و بانک مرکزی هم اکنون راهکار لازم را داده است و در حال هماهنگی با مرکز مرکزی هستیم. بانک در این زمینه این اعتراضات بهانه است».

وی ادامه داد: اکنون بحث تعطیلی سایت های غیرقانونی با ۱۰۰ هزار تراکنش در روز و استفاده از سرویس کمک پرداخت در این زمینه است و من قضاوت نمی کنم که آیا پرداخت کنندگان از این فعالیت غیرقانونی اطلاع دارند و چشم بر آن می بندند. صرف نظر از مذهب و فرهنگ، چنین موردی در هیچ کشوری قابل تحمل نیست.»

وی برخی از ایرادات وارده به نامه اخیر شاپرک را غیرضروری می‌داند و اعلام می‌کند که حتی دستیاران پرداختی که دیگر به ارزهای دیجیتال خدمات نمی‌دهند نیز اعتراض خود را آغاز کرده‌اند. به گفته وی، بخشی از این اعتراضات ناشی از جریان های ناسالم مالی است و برخی پرداخت کنندگان از این جریان های مالی ناسالم منتفع می شوند و بستن درگاه های اینترنتی بدون نماد اعتماد برایشان سودی ندارد.

ارزهای دیجیتال در حال حاضر استثنا هستند

وی درباره اظهارات برخی از مدیران فین‌تک تصریح کرد: گروهی از فعالان بازار از جمله ارزهای رمزپایه و لندتک برای آنها قانونی وضع نکرده‌اند و اکنون قصد دارند قوانینی را برای توقف فعالیت‌های خود اعمال کنند. فعالیت ارزهای رمزنگاری شده و لند تک‌ها تنظیم نشده است، بنابراین در مورد دستور شاپرک مبنی بر مسدود کردن پرداخت‌کنندگان از پایانه‌های اینترنتی بدون سرنشین، ارزهای دیجیتال و لند تک‌ها مستثنی می‌شوند. در این راستا در حال مذاکره با بانک مرکزی هستیم و تلاش می کنیم در این زمینه امتیاز داده و کارگران را از بلاتکلیفی خارج کنیم.»

وی ادامه داد: سهم پورتال های مربوط به ارزهای رمزنگاری شده حتی یک درصد از این بازار نیست و ۹۹ درصد مربوط به درگاه هایی است که از طریق آنها می توان فعالیت های غیرقانونی و پرونده های مرتبط با قاچاق در فضای مجازی را انجام داد.

وی در پاسخ به نامه کارگروه اقتصاد دیجیتال و درخواست وزارت ارتباطات مبنی بر اجرای دستور ساپرک، این پاسخ ها را تنها بازی سیاسی و ژست حمایت از کسب و کار دانست.

وی در این خصوص گفت: کارگروه اقتصاد دیجیتال نزدیک به یک سال است که تشکیل شده و از اختیارات ابزاری مضاعفی برخوردار است اما در این مدت هیچ پیشنهادی به نفع کسب و کارها ارائه نکرده است. کسب‌وکارها، وقتی بند می‌بینید، هیچ سودی برای کسب‌وکارها وجود ندارد، و آنها قوانینی را در نظر گرفته‌اند که برای کسب‌وکارها اعمال می‌شود.»

وی ادامه داد: اگر کارگروه اقتصاد دیجیتال به کسب و کارها اهمیت می دهد و این همه اختیارات را دارد چرا نمی تواند فعالیت ارزهای رمزپایه و لند تک را تنظیم کند و در این زمینه با بانک مرکزی تعامل داشته باشد؟

وی همچنین با انتقاد از درخواست وزارت ارتباطات مبنی بر توقف نامه ساپرک به پرداخت کنندگان اعلام کرد: اگر وزارت ارتباطات به فکر تجارت باشد، به وظیفه قانونی خود عمل کرده و از ممنوعیت اینترنت جلوگیری می کند تا کسب و کارها متحمل چنین ضرر و زیان نشوند. .

این در حالی است که برخی از مدیران مشاغل و همچنین مدیران دولتی سایر سازمان ها اعلام می کنند که مرکز توسعه تجارت الکترونیک اصرار به دریافت این نماد از سمت کسب و کار دارد زیرا به معنای درآمد بالا است که این نماد را در فضای مجازی به کارگران می دهد. .

ادعای مدیر مرکز توسعه تجارت الکترونیک تکذیب شد. او توضیح می دهد: “این جک است.” تعرفه این محصول مانند سایر مجوزها از جمله کارت بازرگانی دارای کارمزد مصوبی است که در قانون تعریف شده و وصول این هزینه به صندوق عمومی تعلق می گیرد. از این رو مرکز توسعه تجارت الکترونیک از ارائه این محصول درآمدی ندارد. ضمن اینکه درآمد حاصل از این محصول به قدری کم است که در بحث آمار و بودجه گم شده است.