استراتژی قفل و نصب زنجیره ای در پای مشتری


استراتژی قفل و استقرار زنجیره ای به پای مشتری روشی برای معامله در بازار است که مشتری را آنقدر به خدمات یا محصول وابسته می کند که نه جایی برای تصمیم گیری وجود دارد و نه قدرت انتخاب. . یه مارک دیگه استراتژی مهم بسیاری از برندهای مطرح دنیا برای تبدیل مشتریان خود به مشتریان وفادار.

استراتژی lock-in یکی از استراتژی های هدفمندی است که مستقیماً برای افزایش پایگاه مشتری شما کار می کند. درست مانند شما، به عنوان یک کارآفرین، محصول یا خدماتی را ارائه می دهید که مشتریان خود را مجبور می کند خریدهای خود را تکرار کنند. بسیاری از شرکت های مطرح دنیا از این ترفند برای موفقیت در بازار استفاده می کنند. شرکت‌های بزرگی مانند Hewlett-Packard که چاپگرها و کارتریج‌ها را تامین می‌کنند، سال‌هاست که از استراتژی قفل کردن استفاده می‌کنند. بیایید کمی واضح توضیح دهیم. اگر یک چاپگر جوهر افشان از این شرکت خریداری کرده اید و پس از مدتی کارتریج موجود در دستگاه به عنوان مثال در روز اول منقضی می شود و اگر برای خرید کارتریج جایگزین به فروشگاه مراجعه کنید ارزش شرکت را مشاهده خواهید کرد. کارتریج انواع کارتریج از شرکت های مشابه بسیار بالاست. البته می توانید کارتریج های مشابه و ارزان قیمتی را پیدا کنید که می توان روی دستگاه خود نصب کرد، اما استفاده از کارتریج های مارک های مختلف نه تنها می تواند به دستگاه شما آسیب برساند، بلکه دستگاه شما را از گارانتی خارج کند. اینجاست که برای خرید کارتریج باید هزینه اضافی پرداخت کنید و کارتریج ارائه شده توسط سازنده را خریداری خواهید کرد. در اینجا هیولت پاکارد توانست از استراتژی قفل خود برای ایجاد زنجیره‌ای روی مشتریان خود استفاده کند و در واقع آنها را مجبور به تبدیل شدن به مشتریان وفادار کند.

با توجه به پیچیدگی این استراتژی، اگر بخواهیم آن را به زبان ساده بیان کنیم، در واقع مشتری در اینجا انتخاب نمی کند، بلکه علی رغم میل درونی خود، مجبور به انتخاب و به نوعی استفاده و ادامه همکاری با برند است. مطلب فوق را می دهد. در دنیای کسب و کار امروز، بسیاری از برندهای موفق در سراسر جهان از استراتژی های زنجیره ای مبتنی بر مشتری استفاده می کنند. در مثال بالا ، محصولات و مواد مصرفی اصلی معرفی شدند و انواع دیگری را می توان نام برد. شرکت های نسپرسو ( قهوه ساز و کپسول )، ژیلت ( تیغ و تیغ ) و صدها مورد از این دست را می توان نام برد.

حتی برخی شرکت ها با ایجاد موانع قانونی از این موقعیت سوء استفاده می کنند که مشتری را مجبور به خرید می کند. در واقع در این روش، برند معروف با برجسته کردن مزیت رقابتی، مثلاً با قیمتی بالاتر از برندهای رقیب، با افراد با نفوذ و بعضاً مقامات دولتی مذاکره یا تحت تأثیر قرار می دهد و در نتیجه مشتریان خود را مجبور به خرید می کند. وضعیت فعلی صنعت خودروی ایران از این استراتژی سود می برد. زیرا برای بسیاری از متقاضیان خودرو چاره ای جز خرید خودروی خانگی وجود ندارد.

استراتژی های هدفمند
استراتژی های هدفمند

بسیاری از شرکت ها و برندهای معروف از شبکه های حلقه بسته برای ارائه کالا و خدمات استفاده می کنند. روشی که شما محصول یا خدماتی را که باید استفاده کنید ارائه می دهید. اندروید و اپل ملموس ترین نمونه ها در این زمینه هستند. زیرا با خرید چنین محصولاتی موظف به تهیه موسیقی و نرم افزار همان برند سیستم عامل ها خواهید بود و امکان استفاده از محصولات سایر رقبا را نخواهید داشت. در پایان می خواهیم همه محصولات ایرانی به حداکثر کیفیت مطلوب و مطلوب برسند که علاوه بر این که محصولات ایرانی انتخاب بسیاری از ماست، آرزوی هر ایرانی نیز می باشد.

مهسا صالحی – کارشناس ارشد مدیریت مالی