استفاده از ظرفیت ۱۰۰۰۰۰ هیئت مذهبی برای ترویج کتاب


گزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)مراسم تکریم و معارفه با حضور حجت الاسلام مدیر عامل بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی و مسلمین محمد کومی، یاسر احمدوند رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی دادمان معاون فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد. علی رمضانی، رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، ماجد الدین معلمی، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، محمد حمزه زاده، مدیرعامل جدید بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی، محمد حمزه زاده مدیرعامل سابق. به همت بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی، محسن مومنی شریف، رئیس سابق حوزه هنری، روز دوشنبه (۱۹ مرداد) در تالار مهر حوزه هنری برگزار شد.


حجت الاسلام والمسلمین کمی با گرامیداشت روز عزاداری سیدالشهد علیه السلام درباره ویژگی های محمد حمجه زاده گفت: من آقای حمجه زاده را نابغه می دانم. از دیدن آثار موثر و بدیع از ایشان خوشحالم. بعد از این تایید ما از حضور ایشان محرومیم، مهم این بود که چه کسانی کار را در سطح ایشان قبول کردند، جای نگرانی نیست، باید کتاب را جدی بگیریم، مخصوصاً در دوران تبیین جهاد هستیم. اگر قرار است جهاد تبیین را جدی بگیریم، چاره ای جز این نداریم، باید کتاب را جدی بگیریم. اگرچه استقلال حوزه هنری را به رسمیت می شناسیم و به آن احترام می گذاریم، اما به صراحت از آقای دودمان می خواهم که از توانایی های سوره مهر و کزاوه برای کمک به آقای معلمی استفاده کنند.

وی افزود: سازمان تبلیغات اسلامی با دستگاه های دولتی از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر دستگاه ها هماهنگی دارد. از این رو حوزه هنری به عنوان نهادی مهم در عرصه جهاد تفسیری مورد تقاضا است. اگر همکاری کنیم، می توانیم به کتاب علاقه مند شویم.


رئیس سازمان تبلیغات اسلامی ادامه داد: گاهی فکر می کنم فصل آزمایشی عجیبی برای کتاب در نظر می گیرند; چون آنقدر که باید توجه نکردم. از تمام اعتبارات مستقیم و مرتبط سازمان تبلیغات اسلامی استفاده خواهیم کرد تا این علاقه به کتاب در شرایط فرهنگی تغییر ایجاد کند. چه می شد اگر تیم های مذهبی با ۱۰۰۰۰۰ تیم با الهام از توزیع، تبلیغ، فروش و حتی تولید محتوا وارد کتاب شوند؟ می توانید روی این سرمایه های بزرگ حساب کنید.در ادامه این مراسم دودمان با گرامیداشت ایام سوگواری سیدالشهدا و آرزوی موفقیت برای مدیرعامل جدید بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: هم افزایی حوزه هنر و بنیاد کتاب طبیعی است. به امید خدا و به امید خدا برکات فراوانی نصیب حوزه کتاب و نشر شود. بدون تعارف، من واقعا از آنها یاد گرفتم.

وی افزود: به نظر من یک مدیر موفق در عرصه فرهنگ و هنر باید سه ویژگی داشته باشد. ابتدا به خلقت لمسی و هنری نزدیک شوید. با وجود اینکه هیچ تجربه مستقیمی از هنر آفرینی نداشت، اما حتماً با این فصل و تجربه زندگی در این مکان در ارتباط بوده است. آقای حمجه زاده در بهترین حالت خود این ویژگی را دارد.

رئیس حوزه هنری ادامه داد: دومین ویژگی یک مدیر فرهنگی موفق، داشتن «ذهن استراتژیک» و قدرت طراحی است; به عبارت دیگر، هدف را خوب بشناسید، محیط را به خوبی درک کنید و برنامه را به خوبی اجرا کنید. انتشارات سوره مهر در دوران تصدی ایشان به بلوغ رسید. فعالیت این سوره مهر در دوره موفق آقای مومنی شریف نشان می دهد که در حوزه فرهنگ با یک عنصر استراتژیک مواجه هستیم. در چند سال گذشته، هر زمان که می خواستم درباره تصمیم گیری استراتژیک بحث کنم، این بحث همیشه برای من مفید بود. من همیشه به این قدرت درک و طراحی، قدرت ایجاد و ساختن یک نهاد فرهنگی غبطه می خوردم

دودمان در تشریح دیگر ویژگی های یک مدیر فرهنگی موفق گفت: ویژگی دیگر شخصیت مربی و قدرت معلم است. در حوزه مدیریت فرهنگی اگر مدیری روحیه تربیت و تدریس نداشته باشد هیچ چیزی نمی تواند جلو برود زیرا باید آن را در حوزه و ستاد و جایگاه ایجاد کند. در این زمینه، مدیر باید پا به جلو بگذارد. بنابراین تکیه بر کارکردهای آموزشی و تربیتی ارتباطی، آموزشی، اجباری و سرمایه انسانی کار را انجام نمی دهد.

رئیس حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به ویژگی های محمد حمجه زاده گفت: تاریخ شفاهی حوزه هنری نشان می دهد که آقای حمجه زاده معلم و مربی دلسوزی است. «فرزندان» او را هر همکار در عرصه ی بیان گفته است. در کنار این سه ویژگی، با یک مدیر خلاق و مبتکر نیز روبرو هستیم. او خطوط قرمز و سبز در عرصه فرهنگ و هنر را می شناسد، این یکی از ویژگی های خوب یک مدیر است که به نظر می رسد برخی از ما فاقد آن هستیم. او متمرکز و متمرکز بر مخاطب است. اگرچه بیشتر بر روی «تولید» متمرکز بود، اما موضوع اصلی بحث با آقای حمجه زاده همیشه این بود که کار چگونه به مخاطب ارائه شود.


تجربه همکاری با آقای حمجه زاده باعث افتخار بوده است. از اینکه این موفقیت از من دریغ می شود ناراحتم و از همه عوامل و بانی این پرونده شکایت دارم و از آن راضی هستم. بی شک به عنوان نویسنده ای چیره دست در حوزه انتخابی خود، موهبتی برای فرهنگ و هنر انقلاب خواهند بود.


محسن مومنی شریف، رئیس سابق حوزه نویسندگان و هنر نیز در این مراسم گفت: در اواخر دهه ۷۰ در حوزه نشر با بحران مواجه بودیم. در گفت و گو با برخی از بزرگان حوزه نشر اسلامی مطرح شد که حوزه نمی تواند دنبال چاپ کتاب باشد، اما در آن روزها آقای حمجه زاده پای کار آمد و اوضاع را در دست گرفت. با گذشت زمان و در مدت کوتاهی، نشر در عرصه هنر از آن بهره برد. سوره مهر که تأسیس شد، الهام بخش حوزه کتاب در میان مردم انقلاب اسلامی بود. همه این موفقیت ها را مدیون مدیریت آقای حمجه زاده می دانیم.
وی افزود: بی شک جایگاه والایی در ادبیات انقلاب اسلامی به ویژه در حوزه ادبیات مقاومت به آقای حمجه زاده مدیون هستیم. اگر سوره مهر نبود کتاب های زیادی نبود که امروز به آن افتخار کنیم. این نکته بسیار مهمی است که باید به صورت ویژه به آن پرداخت.


مومنی شریف درباره «بنیاد کتاب» سازمان تبلیغات اسلامی گفت: حجت الاسلام قمی از اولین روز ورود به این سازمان همواره بر هماهنگی و توانمندی های سازمان در عرصه های مختلف تاکید داشت. سازمان تبلیغات اسلامی یکی از بازیگران اصلی عرصه کتاب در حوزه نشر است، اما در عرصه عمل، این امکانات در اختیار حوزه کتاب نیست. در حالی که در همه زمینه ها از جمله تولید محتوا، سازماندهی تبلیغات بسیار خوب است.


وی ادامه داد: خوشبختانه سازمان تبلیغات اسلامی از امکانات مهمی در حوزه نشر برخوردار است، پنج نشریه زیر نظر این سازمان اداره می شود و یکی از بزرگ ترین چاپخانه های زیر نظر این سازمان است، این سازمان در زمینه مغازه ها نیز فعالیت دارند.در این زمینه تعدادی داریم.سایت ها و سیستم های معتبری نیز وجود دارد؛ اما این موضوع چندان مهم نبوده است.همه اینها دست به دست هم داد تا به پایه سیاست گذاری و برنامه ریزی برسیم. حمجه زاده برای طراحی ساختار و تدوین سند راهبردی «بنیاد کتاب» فعالیت های مهمی انجام داد.


وی درباره مدیرعامل جدید «بنیاد کتاب» گفت: مج الدین معلمی جایگزین خوبی برای محمد حمجه زاده است. او سال هاست که در سطح کشور کتابخوان فعال و حرفه ای در زمینه کتاب بوده است. آقای ملکی یکی از امیدهای کشور در بخش مدیریت است. بردباری و پشتکار از ویژگی های بارز آنهاست.

مومنی شریف نظارت بر آینده را یکی از وظایف بنیاد کتاب عنوان کرد و گفت: نظارت بر آینده در اساسنامه این بنیاد گنجانده شده است. متاسفانه وضعیت ایران در نشر بین المللی ایده آل نیست. ما با موقعیت خاص خود فاصله داریم. برای رسیدن به جایگاه واقعی در این زمینه، یکی از وظایف بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی است.


محمد حمجه زاده، مدیرعامل سابق بنیاد کتاب سازمان تبلیغات اسلامی با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم امیرحسین فردی با اشاره به روند تاسیس اداره انتشارات در حوزه هنری گفت: در این سال ها اگر چیزی باشد. اتفاق افتاده است، با کمک بسیاری به دست آمده است.”

وی با بیان خاطرات خود از ورود به عرصه نویسندگی، گفت: از نظر تعداد در حوزه نشر پیشرفت کرده ایم، اما متأسفانه در حوزه نویسندگی به ویژه در ادبیات کودک و نوجوان وضعیت خوبی نداریم. یعنی زمین را به مواد خارجی داده ایم. از این رو وضعیت فعلی این رشته و همچنین نداشتن توان بدنی و حوصله برای برنامه های اجرایی و قطعاً میل به نویسندگی باعث شد از این مکان دوری کنم.

حمجه زاده با تاکید بر انتخاب معلمی به عنوان مدیرعامل جدید بنیاد کتاب، سازمان تبلیغات اسلامی، گفت: آقای معلمی از نظر توانمندی نزدیک ترین فرد به بنیاد کتاب است. امیدوارم مجموعه توانمندی های سازمان در راستای ویژگی های مربیگری آقای معلمی دوباره تجمیع شود.


در ادامه این نشست معلمی با ابراز خرسندی از بازگشت به کتاب و محیط کتابخوانی گفت: کتاب را نمی توان حذف کرد و صحبت از اهمیت کتاب کار خارق العاده ای است به ویژه از معجزه پیامبر خاتم. خدا.کتاب است.”

وی با بیان اینکه ترویج کتاب باید وسیله ای برای سازماندهی باشد، افزود: من وظیفه اول و آخر خود را در راستای تحقق مطالبات رهبرانقلاب در حوزه کتاب قرار داده ام. می دانیم که رهبر معظم انقلاب اسلامی همیشه سفارش کتاب و کتابخوانی می کردند. او سفارشات زیادی در زمینه ترجمه، ترویج، توزیع و تولید کتاب دارد.