اسماعیلی: از تولید آثار ادبی با موضوع مباهله حمایت می کنیمگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضویبه مناسبت روز مباهله، دومین محفل شعری «به عین آسمان» شامگاه جمعه (۹ تیرماه) با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی در تالار نور مشهد برگزار شد. از شاعران آیینی کشور

اسماعیلی درباره مباهله گفت: روز مباهله روز بزرگی در تاریخ اسلام است. به عبارت دیگر، چیزهای مهمی وجود دارد که ما در طول قرن ها از این توانایی به اندازه کافی استفاده نکرده ایم. بسیار قابل توجه و زیباست که پیامبر عظیم الشأن اسلام در کنار اهل بیت (علیهم السلام) در چنین آیینی در کنار شمایل خود، تمام وجود خود را وقف حقانیت اسلام می کند. در مورد مبادله، تقریباً همه منابع روایی و تاریخی اهل سنت و شیعه داستان مشابهی دارند.

وی افزود: محبت اهل بیت (علیهم السلام) یکی از شاخصه های اصلی جهان اسلام است. به هر کجای دنیا که برویم، این نقاط تشابه به چشم می خورد، برخلاف تصوری که می گویند محبت این خاندان تنها مختص پیروان اهل بیت، بزرگترین مداحان اهل بیت در دوره های مختلف است. چهار امام، اهل سنت; به عنوان مثال سند تاریخی امام شافعی حاوی بزرگترین قصیده در مدح امیرالمومنین است. ابوحنیفه به دلیل حمایت از سادات حسنی توسط ابن عباس چندین سال زندانی شد. بنابراین وقایع مربوط به این ذرات مقدس مورد توجه ویژه است و باید فراتر از مرزهای جغرافیایی ایران گسترش یابد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای روز مباهله ادامه داد: ستاد ویژه ای برای روز مباهله در این وزارتخانه تشکیل شده است. چند اثر هنری قابل توجه تهیه شده است که در روز مباهله رونمایی می شود. پس از برگزاری اولین نشست با تشکیل دبیرخانه شعر آیینی، برنان امروز دومین نشست در این حوزه محسوب می شود.

وی در خصوص نشست شعرخوانی به مناسبت عید غدیر خم، گفت: علاوه بر جشن مهم سالانه معاونت فرهنگی، از دوستان شاعر دعوت می کنیم تا بخش ویژه ای را در مباهله فعال کنند. ما از آثار ادبی از جمله شعر و داستان با موضوع مباهله حمایت می کنیم. همچنین منتظر آماده سازی نمایشگاه بزرگی درباره مباهله هستیم که قرار است در قالب فراخوان توسط بنیاد فارابی منتشر شود.

وی بیان کرد: تلاش می کنیم در یکی دو سال آینده مجموعه های مهمی از آثار ادبی و همچنین بسیاری از رویدادها را تعریف کنیم. چون روز مباهله در سایه عید غدیر خم است و فاصله کم است، اما می توان با یک برنامه ریزی منسجم در مجموعه فعالیت های فرهنگی به این موضوع توجه کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فرصت هایی وجود دارد که نیازمند توجه ویژه است. لذا از نویسندگان، شاعران و دوستداران فرهنگ و هنر تقاضا دارم که به این مسائل توجه بیشتری داشته باشند. انشاالله در روز مباهله در وزارت و ستاد در خدمت عزیزان خواهیم بود.

در ابتدای این مراسم چند تن از شاعران آئینی به قرائت اشعاری در وصف اوصاف حضرت علی (ع) پرداختند و سپس سخنان رهبری در خصوص مباهله پخش شد.