اعتیاد؛ آتش سوزی زنان در همه جوامع وجود دارد


اعتیاد به عنوان یک شیوع بی خانمانی می تواند نه زندگی یک جوان، بلکه کل زندگی یک خانواده را تباه کند. بین بیکاری و مواد مخدر رابطه مستقیم و دوسویه وجود دارد که بی شک در کشور ما چنین نیست. زیرا از یک سو مصرف مواد مخدر بر عملکرد فرد تأثیر گذاشته و از سوی دیگر افراد مستعد، باهوش و اشرافی از چرخه کار و تولید خارج نشده اند. از سوی دیگر بیکاری، بیکاری و فشار روانی شرایطی را ایجاد کرده است که گرایش جوانان به مصرف مواد مخدر رو به افزایش است.

۲۶ جولای روز جهانی مبارزه با مواد مخدر است و با برگزاری رویدادهایی مانند بررسی این معضل اجتماعی بسیار مهم است. بیکاری و مصرف مواد مخدر یا به عبارتی اعتیاد نیز از علل و عوارض است. بیکاری و بیکاری با افزایش معتادان به مواد مخدر، بیکاری در میان افراد شاغل نیز افزایش می یابد. زنجیره ای معیوب که می تواند جامعه جوان و پرانرژی کشور را به تباهی بکشاند.

در سطح جهان، افراد بیکار و نسبتا فقیر با نرخ بالایی از اعتیاد مواجه هستند. زیرا بی ثباتی اقتصادی، استرس و افسردگی را افزایش می دهد و احتمال رفتار اعتیادآور را افزایش می دهد. آمارهای ایالات متحده نشان می دهد که افرادی که کمتر از ۲۰۰۰۰ پوند در سال درآمد دارند سه برابر بیشتر از افرادی که ۵۰۰۰۰ دلار درآمد دارند به هروئین معتاد می شوند. در واقع دو عامل اصلی بین اعتیاد و بیکاری وجود دارد که قابل قبول نیستند.

بیکاری قطعا عامل اصلی اعتیاد به مواد مخدر است. این چرخه معیوب با بیکاری آغاز می شود که یکی از پیامدهای آن فقر است. اکنون که سطح درآمد پایین از نظر مالی محدود شده است، به دلیل شرایط مختلف محیطی از جمله چالش های تحصیل در دانشگاه و نبود زیرساخت های اشتغال در مناطق کم درآمد، یافتن شغل بسیار دشوار خواهد بود. این چرخه استرس و اضطراب ناشی از بیکاری می تواند زمینه اعتیاد به مواد مخدر را افزایش دهد.

زیرا وقتی حقوق برای زنده ماندن افراد کافی نباشد، از کار خود ناراضی هستند و نمی توانند کاری مرتبط با مهارت و تخصص خود پیدا کنند. از طرفی تعداد افسردگی ها زیاد شده، فرد مدام در افکار خود غرق می شود و سلامت روانی او به شدت در خطر است. قطعاً در چنین جامعه ای با مشکلات و نارسایی هایی مانند اعتیاد و جنایت مواجه خواهیم بود. در نتیجه بیکاری نقش عمده ای در اعتیاد جوانان دارد و می تواند به عنوان یکی از عوامل اصلی در اعتیاد جوانان به مواد مخدر مطرح شود. آمارها نشان می دهد که افراد بیکار ۸۷ درصد بیشتر از افراد شاغل در معرض مصرف مواد مخدر هستند.

عوارض جانبی داروها
عوارض جانبی داروها

حال بیایید از زاویه دیگری به این بخش نگاه کنیم. اعتیاد می تواند منجر به بیکاری شود. چون هیچ شرکت یا سازمانی حاضر به استخدام فردی با سابقه اعتیاد نیست، معتاد را استخدام کنید. البته باید به اعتیاد به عنوان یک بیماری نگاه کرد و هر انگی را به افرادی که از این بند رها شده اند پذیرفت. اما واقعیت جامعه این است که معتادان به مواد مخدر همیشه بیکار هستند و به شغل مورد نظر خود نمی رسند و این افراد در اثر اعتیاد از بازار کار دور می مانند. در واقع، افراد در حال بهبودی بیشتر احتمال دارد به مصرف مواد برگردند، زیرا تحقیقات نشان می دهد که از دست دادن شغل انگیزه مهمی برای بازگشت به اعتیاد است. در مجموع می توان دریافت که تأثیر بیکاری بر گرایش جوانان به مواد مخدر و بالعکس یکی از مقوله های بلامنازع در حوزه مسائل اجتماعی است که مسئولان این حوزه باید نظارت دقیقی بر آن داشته باشند.

خسدل – جامعه شناس