اعطای بورسیه تحصیلی به دانشجویان ممتاز زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های عراقگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) با پایان یافتن سال تحصیلی در عراق، رایزنی فرهنگی ایران در بغداد از برترین فارغ التحصیلان گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی عراق تجلیل و بورسیه تحصیلی سال آینده را به آنها اعطا کرد.

محمد جاوید نجفی، رئیس گروه دانشگاهی و زبان فارسی رایزنی در این مراسم با حضور در این دانشجویان نخبه فارسی زبان، ادامه تحصیل آنها در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایران را فرصتی گرانبها و گرانبها ارزیابی کرد و گفت: هر چه بیشتر. عرب زبانان علاقمند به ادبیات عرب شنیدن و خواندن اشعار کنار، خواندن و شنیدن منابع اصیل ادبیات فارسی از جمله دیوان اشعار شاعران بزرگی چون حافظ، سعدی و مولانا و نیز لذت بخش است. نثر خواندن نویسندگان فارسی زبان برای دوستداران زبان و ادبیات فارسی شیرین و مفرح هستند و در این میان آشنایی با فرهنگ و هنر اصیل ایرانی-اسلامی برای مخاطبان بیشتر مفرح می شود.

نجفی تاکید کرد: علاوه بر آموزش این نخبگان در ایران، با همکاری بنیاد سعدی و موسسات آموزشی، در نظر داریم دوره‌های روش تدریس و سنجش آموزش زبان فارسی را برای ارتقاء و استفاده از سطح آموزشی برای آنها برگزار کنیم. استفاده عملی از دانش خود برای ارتقای آموزش زبان فارسی در عراق.

وی کمبود اساتید آکادمیک متخصص زبان و ادبیات فارسی را مشکل برخی گروه های دانشگاهی زبان فارسی در عراق دانست و افزود: به همین دلیل برخی گروه ها تا مرز تعطیلی هم پیش رفتند و این مشکلات از طریق فرهنگی حل شد. اقدامات مشورتی مانند اعزام اساتید دانشگاهی متخصص از ایران. تا حدی ثابت شده است.

رئیس گروه آموزشی و زبان فارسی رایزنی فرهنگی ابراز امیدواری کرد که با این کار در آینده دوره های تحصیلات تکمیلی و دکتری زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه های عراق راه اندازی شود.