افزایش جراحی های زیبایی و آمار غیرمتعارف آن


جراحی زیبایی در این زمان که بر اساس داده های اعلام شده آن را دنبال می کنیم، قطعاً معتقدیم که پیشرفت علم و فناوری نه تنها زمانی خوب و امیدوارکننده است که با ارزش های انسانی و تعالی بشریت مطابقت نداشته باشد. اما آثار و زیان های ناشی از این امر بسیار است. میل به زیبایی از دیرباز در همه مردم همه جوامع وجود داشته است.

پیشرفت در علم خوب همیشه اخبار امیدوارکننده ای به همراه ندارد. روزی که بمب اتمی بر شهر هیروشیما انداخته شد، نمادی از فاجعه قرن و همچنین پیشرفت علم مدرن برای بشریت بود. پس از جنگ جهانی دوم که بسیاری از سربازان و مردم دچار آسیب های صورت و بدن شدند، جراحان پلاستیک و ترمیمی شکل مناسب تری به آن دادند، علم کار نهایی و انسانی خود را نشان داد. با گذشت زمان استفاده از این علم کمی رایج شد و افراد زیادی در سراسر جهان برای اصلاح عیوب صورت و بدن خود از آن بهره بردند. علم تا کنون قدم به قدم در جهت خدمت به بشریت و مردم آسیب دیده پیش می رفت و ارزش والای آن مورد قدردانی همگان بود. اما آنچه امروز با آن مواجه هستیم افزایش فوق العاده جراحی های زیبایی در کشور است که متأسفانه افراد زیر هجده سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

البته علل و عوامل این گونه روندها در جهان و به ویژه در ایران موضوع بسیار گسترده ای است و عوامل بسیاری در این اپیدمی نقش دارند. اما در سال‌های اخیر تمایل زیادی در بین جوانان ایرانی به ایجاد تنوع و تغییر ظاهر برای زیباتر شدن ظاهر شده است. آمارها نشان می دهد، ما همراه با برزیلی ها در صدر آمار جراحی های زیبایی قرار داریم. پیامدهای اجتماعی تمایل به جراحی زیبایی در ایران و آمار رو به رشد آن بیش از عوارض پزشکی آن نگران کننده است. با توجه به روند صعودی گسترش فرهنگ جراحی های زیبایی، آمارها نشان می دهد که تعداد این گونه جراحی ها در ایران ۷ برابر اروپا است. در سال های اخیر به غیر از افزایش شدت جراحی بینی، عمل های دیگری مانند پروتزهای مختلف، لیفت یا کانتورینگ بدن، ابدومینوپلاستی و … طرفداران زیادی پیدا کرده است و هر روز شاهد نوع جدیدی از پدیده زیبایی هستیم.

امروزه در حلقه جوانان، جراحی زیبایی به نوعی مد شده است و امروزه به ندرت می توان چهره ای طبیعی را دید. رقابت زیبایی های کاذب، چهره های مصنوعی و مشابه در جامعه و فضای مجازی نشان می دهد که معیارهای زیبایی جوانان ایرانی بسیار تغییر کرده است و این امر نیازمند آسیب شناسی است. ضایعه اجتماعی و فرهنگی که حکایت از تغییر سبک زندگی دارد، زندگی ای که در آن جسم و قالب انسان اصالت داشته باشد و ارزش درونی، روح و وجود درونی فراموش شود.

البته این حوزه از دو جهت قابل تحلیل است. از یک طرف جویندگان زیبایی هستند که برای خدمات زیبایی اقدام می کنند و از طرف دیگر پزشکان متخصص، پزشکان عمومی و تکنسین هایی هستند که چنین خدماتی را ارائه می دهند که مهارت ارائه خدمات را تنها در مدت زمان کوتاهی به دست می آورند. دوره های آموزشی. کسب و کارهای بزرگ پشت صحنه در انحصار این افراد است که بسیاری از افراد با تظاهر به جراح نیز وارد این عرصه شده اند.

جراحی زیبایی
جراحی زیبایی

بنابراین روانشناسان و صاحب نظران این حوزه بر این عقیده اند که اگر فردی از ظاهر خود راضی نیست، تنها به دلیل نبود زیبایی در او نیست، ممکن است به دلیل مشکلات روحی و روانی نیز باشد. که بر کار اجتماعی او تأثیر می گذارد. عدم اعتماد به نفس، توهم زشتی ها، تبلیغات رسانه ای و ماهواره ای و تمایل به زیبایی و به رخ کشیدن در ملاء عام و در میان دوستان و آشنایان از دلایل اصلی افزایش وسواس زیبایی در افراد است.

روند جراحی زیبایی در ایران به نوعی مد شده و پرستیژ (جایگاه اجتماعی) محسوب می شود. در کشور ما مسائل تجاری وارد علم جراحی پلاستیک شده است و تبلیغات غیرعلمی متعدد و رایج در کشور در ترغیب افراد به جراحی زیبایی موثر است. این امر ما را در معرض تبلیغات تصادفی و جراحی های زیبایی زیادی قرار داده است که حتی نیمی از آن صرف روحیه سالم و سبک زندگی مناسب نمی شود. اما این افزایش نه تنها طبیعی است، بلکه با عوارض پزشکی نیز مواجه است، جای نگرانی دارد و باید پذیرفت که هیچ برنامه ریزی منظم و منظمی برای حل این گونه مشکلات صورت نگرفته است. رسانه‌ها به‌ویژه رسانه ملی و مسئولان حوزه سلامت و فرهنگ کشور می‌توانند گامی موثر در کاهش آسیب‌های احتمالی این پدیده که در جامعه رو به افزایش است، باشند. و به خصوص در بین جوانان.

خودل – کارشناس اجتماعی