افزایش حقوق بازنشستگان اعلام شد/ حداقل درصد افزایش یافت؟


گزارش کردن سناپرس; هیأت مدیره سازمان تأمین اجتماعی بر اساس مصوبه سال ۱۴۰۱ شورای عالی کار مستمری بازنشستگان این نهاد را افزایش داد. بر این اساس از ابتدای سال ۱۳۹۳ حداقل مستمری باید ۵۷ درصد و سایر سطوح مستمری ۳۸ درصد افزایش یابد.

اما بر خلاف مصوبه شورای عالی کار و نظر هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، دولت مستمری کمتر از میزان مصوب و حدود ۱۰ درصد مستمری را به بازنشستگان اعلام کرد که منجر به شکایت از دولت در دیوان عدالت اداری سرانجام نهم تیرماه سال جاری محمدباکر قالیباف رئیس مجلس طی نامه ای رسمی از لغو مصوبه اخیر هیات دولت در این خصوص خبر داد. هرچند دولت یکی دو هفته به این موضوع پاسخی نداد، اما سرانجام پس از ۱۳ روز، علی بهادر جهرمی، سخنگوی دولت اعلام کرد که بنا به دستور رئیس جمهور برای اصلاحات ابتکاری خواهند داشت. دولت پس از جلسات مکرر با نمایندگان معاون اول معیشت بازنشستگان و مستمری بگیران، به وزرای عضو هیات امنای سازمان بازنشستگی تامین اجتماعی اجازه تعیین میزان افزایش مستمری ها را صادر کرد. .

خبر مهم از وزیر

در همین راستا وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی روز گذشته در جلسه هیات دولت اعلام کرده است: با اصرار رئیس جمهور، اختیارات هیات دولت به وزرای تامین اجتماعی تفویض شده است. هیئت مدیره وزرای عضو هیأت امنای تأمین اجتماعی بر اساس ساختار هیأت امناء و اختیارات و منابع سازمان تأمین اجتماعی با بررسی و پذیرش اصلاح حقوق بازنشستگان سایر سطوح موافقت کردند.

محمدهادی زاهدی وفا گفت: در این راستا جلسه ای با نمایندگان مستمری بگیران تشکیل شده است تا هر چه سریعتر این اصلاحیه در مستمری آنها اجرایی شود.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تصمیم گیری شده و برای اجرا نیاز به تشکیل جلسه کارشناسان است و هفته آینده جزئیات به اطلاع عزیزان خواهد رسید.

زمان افزایش حقوق بازنشستگان است

پس از آن مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی اعلام کرد: احکام جدید سایر رده های بازنشستگان تامین اجتماعی در شهریور ماه افزایش و آزاد می شود.

میرهاشم موسوی در خصوص زمان صدور احکام جدید و افزایش مستمری سایر رده های مستمری بگیران گفت: پس از ابلاغ سرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، تصویب بازنگری و افزایش مستمری سایر رده های مستمری بگیران سازمان ها بر اساس ماده. ۹۶ قانون تامین اجتماعی فرآیند پرداخت حقوق از ۲۰ هر ماه محاسبه می شود با توجه به اینکه به صورت متمرکز برای بازنشستگان عزیز انجام می شود. لذا هماهنگی با مراکز جهت اجرای روش های جدید رشد و پرداخت و تامین مالی. ما نیاز به زمان داریم و امیدواریم که قوانین جدید در شهریور ماه صادر شود.

وی افزود: با دستور قاطع و ویژه ریاست محترم جمهور، بازنگری مصوبه هیئت محترم دولت و پیگیری معاونت اول محترم شرکت شهرداری و همچنین ریاست محترم سازمان کار و اجتماعی سازمان تعاون بهزیستی با استناد به ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی رویکرد ارائه خدمات مطلوب و رسیدگی به دغدغه های بازنشستگان محترم و مصوبات مربوطه را اتخاذ کرد. تشکر و قدردانی می کنم.