اقتصاد شبانه و رونق آن در کلان شهرها


رونق اقتصاد شبانه در کلانشهرها و به عبارتی نبض شب زنده داری در بسیاری از شهرهای کشور به چشم می خورد، حتما تا به حال به شهرهای ساحلی و یا شهرهای جنوبی کشور سفر کرده و از شهرهای زیارتی مانند مشهد. تقدیر مغازه هایی که شب ها دیر باز می شوند یا گاهی شبانه روزی کار می کنند. اقتصادی که حتی در شب هم رونق می گیرد و یکی از شاخصه های کلان شهرهای بزرگ جهان است. این اقتصاد شبانه با رفع محدودیت ها از برخی فعالیت های تجاری مانند رستوران ها، سالن های سینما، کافی شاپ ها، موزه ها و اماکن تاریخی و گردشگری ایجاد شده است که به گفته کارشناسان و کارشناسان، این طرح مزایای بی نظیری از جمله گردش اقتصادی، اشتغال و اشتغال را به همراه خواهد داشت. . یک فرصت جدید با آن خواهد آمد

چه بخواهیم و چه نخواهیم در دوران شهرنشینی زندگی می کنیم و روز به روز بر جمعیت کلان شهرها افزوده می شود و ظهور این کلان شهرها الزامات خود را بر سبک زندگی مردم تحمیل می کند. جدا از منابع جدید و ایجاد کارآفرینی در شهرها، بخش بزرگی از اشتغال شناخته شده در شهرهای بزرگ به اشباع رسیده است، بنابراین فرصت های شغلی اندک و بیکاری رو به افزایش است. با توجه به نرخ بالای بیکاری و وضعیت نامطلوب اقتصادی کنونی، باید فرصت های شغلی برای جریان های جدید نیروی کار و سرمایه ایجاد کنیم. برای ایجاد ارزش بیشتر و در عین حال تقاضای کالا و خدمات برای بخشی از جامعه فراهم می شود.

تغییر در الگوهای کاری، ویژگی های جمعیتی و به طور کلی تغییر در شیوه زندگی، احساس نیاز به ترک زندگی روزمره و تفریح ​​شبانه را در بین شهرنشینان امروزی افزایش داده است. چرا که بخش قابل توجهی از روز صرف کار برای رفع مشکلات اقتصادی می شود و در برخی موارد این زمان تقریباً کل روز را در بر می گیرد و به ناچار شب جزء لاینفک اوقات فراغت شهروندان می شود. فرصتی عالی برای تفریح، ورزش و گشت و گذار در شهر برای شهروندانی که در طول روز وقت انجام این کارها را ندارند. بنابراین نیاز به احیای فضاهای شهری در شب احساس می شود و اهمیت فضایی پویا و بانشاط در شب برای ایجاد بستر مناسب برای فعالیت های مدنی پی برده شده است.

آمارها نشان می دهد که قاهره – پایتخت مصر، مونته ویدئو – پایتخت اروگوئه، بیروت – پایتخت لبنان، مادرید – پایتخت اسپانیا و بوینس آیرس – پایتخت آرژانتین – از بزرگترین شهرهای جهان هستند. نبض زندگی در خیابان ها از شب و نیمه شب به اوج می رسد. علاوه بر این، اقتصاد شبانه در شهرهای مدرن به یک جاذبه گردشگری تبدیل شده است. تفاوت روز و شب، تفاوت آب و هوا و نوع فعالیت های ایجاد شده بر اساس کارکردهای متفاوت شب و روز جاذبه های گردشگری ایجاد می کند و نمونه های معروف آن را در دنیا می بینیم. مانند خیابان و میدان استقلال استانبول و نمونه های دیگری که با برندهای مختلف فعال هستند و به جاذبه های گردشگری تبدیل شده اند.

مزایای اقتصاد شبانه
مزایای اقتصاد شبانه

این موضوع سالهاست که در تهران و سایر شهرهای ایران مورد بحث قرار گرفته است. در پایتخت با پایان روز شهر به تدریج بسته می شود و با شروع شب زندگی غیررسمی آغاز می شود، اما این اقتصاد شبانه ناقص و ناپخته باقی می ماند زیرا خارج از محدوده رسمی برنامه ریزی و مدیریت شهری است. باعث آسیب نیز می شود.

می گویند شهرهای بزرگ هرگز نمی خوابند. این موضوع در شهرهای شمالی مانند رشت و یا شهرهای زیارتی مانند مشهد نمود بیشتری دارد. البته باید قوانین و مصوباتی وجود داشته باشد تا در حوزه امنیت عمومی مشکلی پیش نیاید. البته تجربه ثابت کرده که وقتی اقتصاد شبانه در جریان است، تامین اجتماعی باید افزایش یابد. کسب و کارها شبانه روزی می شوند و ماهیت جدید اقتصاد شبانه فرصتی جدید، نتایج متنوع اقتصادی است که گاه می تواند انواع همدلی و همبستگی را در خانواده و جامعه در بستر فرهنگ و خانواده تقویت کند.