انتشار دو کتاب نوشته آرشام توسط کانون پرورش فکریگزارش کردن خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) حامد شلقی در این برنامه گفت: خوشحالم و خوشحالم که امروز شاهد حضور در جمع بچه ها هستم. خوشحالم مضاعف از حضور شما به عنوان نماینده شما در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در سالروز انتشار مجله شهید المساد، مجله ویژه کودکان با موضوع ایثار. و شهادت

وی با بیان اینکه همه ما مجلات کودک را به یاد داریم، افزود: در هر سنی که هستیم، همه ما مجلات کودک دهه های گذشته را به یاد داریم، مجلاتی که کیهان بچه و سوروس منتشر می کردند. سلام بچه و پوپک و… همه اینها خاطره بزرگترهای ماست و اینکه یک موضوع برای ما خاطره شود یعنی تاثیرگذار و ماندگار شده و در دل و جان ما جا خوش کرده است. این رسالتی است که باید در حوزه کودک و نوجوان منتشر شود.

مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان گفت: برخی تصور می کنند نشریات در عصر دیجیتال منسوخ شده اند. یک قانون کلی وجود دارد که ما به عنوان فعال در حوزه کودک و نوجوان باید رعایت کنیم و آن این است که ارتباط و ارتباط کودکان را با نشریات و کتاب های چاپی قطع نکنیم. این یک قاعده و یک اصل است و از طرفی ما مخالف دیجیتالی شدن، واقعیت مجازی، واقعیت افزوده و… نیستیم. با این حال، کودکان باید از کتاب های چاپی و از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده از نشریات چاپی به محتوای دیجیتال دسترسی داشته باشند و نکته مهم ترکیب این دو رویکرد است.

شمگتی افزود: من مجله شهید البسطاء را دیده ام. این کار ارزشمندی است، اما از انتشار فیزیکی مجله غافل نشوید. بچه ای که کار شما را دارد باید شب روزنامه روی سرتان بگذارد و ورق بزند.

مدیر عامل کانون همچنین گفت: تمام صحبت ها و نکات مقام معظم رهبری در حوزه کودک و نوجوان و دستوراتی که به ایشان داده شده را بررسی کرده و آن را به راهبرد کانون پرورش فکری تبدیل کرده ایم. رشد کودکان و نوجوانان.” وی همچنین گفت: پیشنهاد و درخواست جدی مقام معظم رهبری از مسئولان حوزه کودک و نوجوان در هنگام انتشار کتاب و نشریات ویژه کودک و نوجوان این است که کار کودک و نوجوان با کیفیت باشد. با کیفیت پایین راضی نیست. توصیه دیگر رهبر معظم انقلاب در حوزه کودک و نوجوان این است که در کار کودک و نوجوان ابتکار عمل شود. ما نباید از این موضوعات دست بکشیم و اگر دنبال این موضوعات باشیم اتفاقات خوبی در جامعه می افتد.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از توصیه های مقام معظم رهبری این است که همه محصولات کودک و نوجوان به دست همه دانش آموزان برسد و این نیز مهم است.

مدیر عامل مرکز بر اهمیت کیفیت در انتشار نشریات تاکید کرد و گفت: همین سخت گیری در کار ما در مرکز ارتقای استاندارد کار و چاپ کتاب و سایر محصولات نیز وجود دارد.

شاهلیگی افزود: پس از ماجرای تلخ و دردناک حادثه تروریستی شاه چراغ، آرشام که به همراه خانواده اش جان خود را از دست داد، مجموعه ای از تصاویر و مطالب نوشته شده توسط خود او بود که امروز دو جلد از کتاب او را آماده کرده ایم. چاپ خواهیم کرد.