انتقاد از شهاب حسینی به دلیل کم کاری در سینما/حسین (ع) شهراح هدایت


به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، در پنجمین شب عاشورای بنیاد سینمایی فارابی با حضور علی بهادر جهرمی رئیس و شهاب دبیر هیئت دولت، فیلم سینمایی «جغرافیای کربلا» حسینی و دروس یاری اکران شد. تاریخ و قدردانی از هنرمندان، راوی شهاب حسینی و این اثر به کارگردانی داریوش یاری تقدیم شد.
سخنگوی و دبیر هیات دولت علی بهادری جهرمی صحنه کربلا را هنری ترین صحنه تاریخ توصیف کرد و واقعه کربلا را هنری بودن آن دانست و افزود: در واقع در واقعه کربلا حرف ها را فهمیدیم. به قول حضرت زینب (صلی الله علیه و آله و سلم) در عاشورا جز زیبایی ندیدم. همانا اگر به چشم دل بنگریم، در کربلا چیزی جز زیبایی نیست، زیرا همه نور در برابر ظلمت قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه عاشورا عاشقانه ترین صحنه تاریخ است، گفت: هر اتفاقی که در این واقعه می افتد عشق است و همین عشق است که در طول سالیان متمادی بسیاری از مردم را عاشق امام حسین (ع) کرده است.
امیدوارم «سینماتکیه» ادامه داشته باشد
سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود گفت: هر هنری مرتبط با عاشورا محفوظ است و هنرمندانی که خود را با این واقعه بزرگ همراه کردند بسیار باهوش و باهوش بودند، کاری کردند و در متن عاشورای حسینی نقش آفرینی کردند. بازیکنان..
وی گفت: از صمیم قلب می گویم که به همه هنرمندان و افرادی که در راه حسین بن علی (ع) قدم گذاشته اند غبطه می خورم و امیدوارم این هنرمندان در شفاعت ما امام حسین (ع) را یاری کنند. در دنیا و آخرت.» برگزاری این برنامه عاشورایی با عنوان «سینماتکیه» که به نقد و بررسی آثاری از این دست می پردازد، شاید ادای دینی جدید و متفاوت به آستان اباعبدالله الحسین (ع) باشد که نه به صورت یک جریان، بلکه به صورت یک روند مستمر انتظار می رود. . پرداخت است
شاهراه هدایت بشر امام حسین (ع) است.
شهاب حسینی که در کارنامه هنری خود در ۲ فیلم عاشورایی دیگر «انسان و زبا» و «دل شکسته» بازی کرده است، گفت: می‌خواهم به اختصار بگویم. در کلام الله مجید بارها گفته ایم که با پروردگار مواجه شده ایم که خداوند هر که را بخواهد هدایت می کند. این جمله همیشه مرا بسیار به فکر واداشته و فکر می کنم انسان می تواند تمام عمرش را به عبادت بگذراند اما روش خدا او را هدایت نمی کند.
هرگاه به یاد حضرت امام حسین (ع) می افتم، همیشه نور امید در دلم روشن می شود که شاهراه هدایت همین امام بزرگوار است. با عشق به امام حسین (ع) می توان امیدوار بود که مشیت الهی در هدایت آدم قرار گیرد. شهاب حسینی ادامه داد: هرگاه به امام حسین (ع) فکر می کنم این چراغ امید در دلم روشن می شود که این شاهراه هدایت است. امام بزرگوار با عشق به امام حسین (ع) می توان امیدوار بود که مشیت الهی تحت هدایت آدم قرار گیرد. خوشحال می شوم در «تاریخ جغرافیای کربلا» نقشی را حتی با صدای خودم بازی کنم. همیشه این جمله را به یاد دارم: پروردگارا به من بیاموز چگونه زندگی کنم، من خودم مردن را یاد خواهم گرفت. اما سیره امام حسین (ع) این دیدگاه را در ذهن من برعکس کرد، همانطور که امام حسین (ع) به ما آموخت که خدایا به من یاد بده که چگونه بمیرم، من خودم زندگی کردن را یاد خواهم گرفت.
این بازیگر در پایان سخنان کوتاه خود با تاکید بر اینکه امیدوارم بتوانیم اندیشه شخصیت بزرگی چون امام حسین (ع) را برای سایر مردم جهان به تصویر بکشیم و تثبیت کنیم، گفت: اگر چنین بزرگی باشد. شخصیت وجود داشت در هر قوم و ملتی مطمئن باشید صدها اثر ارزنده در مورد چنین شخصیت بزرگی تولید شده است، اما متأسفانه در مورد این امام بزرگوار نتوانسته ایم کاری انجام دهیم. امیدوارم با یاری آقا امام حسین(ع) در این امر اراده ای ایجاد شود.
«جغرافیای تاریخ کربلا» را در ۲۱ روز ساختیم
داروش یاری کارگردان فیلم کربلای جغرافیای یک تاریخ نیز درباره ساخت این فیلم گفت: خداوند مهربان بود و حسین بن علی (علیه السلام) به ما نظر داد تا فیلم را به صورت اصولی پیش ببریم. و راه حرفه ای.» تمام جزئیات کار جلوی دوربین استوری برد و با لطف امام حسین بود که فیلم کاملاً اصولی و حرفه ای شد.
وی با یادآوری رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی، گفت: فیلم کربلا، یک ایتشاهکو جئوفا در اقتصاد مقاومتی ساخته شده است و در ساخت این فیلم سعی کرده ایم از مسیر عقب نشینی نکنیم. این فیلم ۳۷۵ پلان دارد که همه آنها طراحی شده اند. درباره ساخت این فیلم با بازیگران صحبت کردیم و به این نتیجه رسیدیم که چگونه این فیلم را در بالاترین سطح هنری برای ادای احترام به حضرت ابا و همچنین انتقال پیام یک فیلم مستند بسازیم. عبدالله (ع).
یاری درباره نحوه به تصویر کشیدن وقایع و شخصیت های کربلا گفت: برای نشان دادن شخصیت های کربلا و رشادت های آنها از مفاهیم و نمادها برای به تصویر کشیدن خدایان استفاده کردیم. در ذهن من مفهوم حضرت عباس آب و مشک و وفای به عهد بود، لذا با عناصر طراحی شده سعی کردیم به حضرت عباس اشاره ای مناسب داشته باشیم.
این کارگردان با بیان اینکه ساخت چنین صحنه هایی زمان بر است، افزود: اما با توجه به نقشه راهی که از ابتدا برای این فیلم در نظر گرفته ایم، توانسته ایم این فیلم را در مدت کوتاهی به پایان برسانیم. فقط در ۲۱ روز به انتهای جاده رسیدیم. خدا را شاکرم که فرصت ساخت فیلم «جغرافیای تاریخ کربلا» را در اختیار ما قرار داد و امیدوارم با جدیت بیشتری نسبت به گذشته بر سر تعهد خود بایستیم و بتوانیم نسبت به گذشته فیلم های بیشتری درباره واقعه کربلا بسازیم. .
واقعاً نمی دانم در پل صراط به آقا امام حسین (ع) چه جوابی بدهم. امیدوارم دست به دست هم دهیم و به هم کمک کنیم تا بتوانیم در خدمت آقا اباعبدالله باشیم و فیلم و سریال هایی بسازیم که حقوق محتوایی امام سوم شیعیان را احقاق کند. ما حق را ادا نکرده ایم. از مواد
در روزها و ماه های گذشته با اشاره به اینکه در حال ساخت فیلمی بودم که به سراغ شهید زرینی بهترین تک تیرانداز جهان با ۳۰۰ هزار گلوله رفتم و اذعان کردم: آمریکایی ها یک تک تیرانداز دارند که ۱۷۵ نفر را هدف قرار داده است، یعنی بیش از نیمی از آنها. که در آن شهروندان عادی وجود دارد. ۷ فیلم هالیوودی از این تک تیرانداز ساخته شده است، اما ما برای اسطوره و امامی چون حسین بن علی (ع) چه کرده ایم؟
وی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه شخص امام حسین (ع) بسیار خجالت زده است، گفت: نمی دانم در پل صراط چه جوابی به آقا امام حسین (ع) بدهم. امیدوارم دست به دست هم دهیم و به هم کمک کنیم تا بتوانیم در خدمت آقا اباعبدالله باشیم و فیلم ها و سریال هایی بسازیم که حق مطلب امام سوم شیعیان را رعایت کند.
با حضور سید مهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، علی بهادری جهرمی رئیس و دبیر هیات دولت و کوروش زارعی دبیر تئاتر فجر، بنیاد سینمایی فارابی در مراسم «سینماتکیه» که در تالار عباس کیارستمی در پایان پنجمین شب جشنواره قدردانی فیلم کربلای جئوگراها یک ایتساه برگزار شد.