انتقاد سرمربی سابق تیم ملی کشتی از انحصار و محدودیت


به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی کشتی آزاد کشورمان در پایان ماه گذشته با کسب ۲ مدال طلا، ۳ نقره و ۲ برنز نایب قهرمان مسابقات جهانی ۲۰۲۲ صربستان شد. در حالی که تیم های روسیه و بلاروس در این رقابت ها غایب بودند و تیم کشورمان تنها با تیم قدرتمند آمریکا در کورس قهرمانی باقی ماند و بر سکوی دوم ایستاد.
در این مسابقات رحمان عموزاد و کامران قاسم پور در اوزان ۶۵ و ۹۲ کیلوگرم به مدال طلا دست یافتند. رضا اطری، محمد نخودی و حسن یزدانی در اوزان ۶۱، ۷۹ و ۸۶ کیلوگرم مدال نقره و یونس امامی و امیرحسین زارع در اوزان ۷۴ و ۱۲۵ کیلوگرم به مدال برنز دست یافتند.
در حالی که نتایج برخی کشتی گیران از جمله فینال کامران قاسم پور و رحمان امجد مقابل حریفان آمریکایی مملو از غرور و افتخار بود، ناکامی کشتی گیرانی چون حسن یزدانی و امیرحسین زارع چندان خوشایند هواداران و مردم نبود. کشتی پشیمانی بزرگی در دل او جا گذاشت.
در همین زمینه تقی اکبرنژاد مربی سابق تیم ملی کشتی آزاد کشورمان با انتقاد از تیمی که در غیاب روسیه می توانست قهرمان جهان شود، گفت که این کار را آسان کرده است. روس ها ۵۰ درصد کشتی های دنیا هستند و ما می توانیم از این فرصت به خوبی استفاده کنیم. متاسفانه این اتفاق نیفتاد و تیم ما در رقابت با رقبای آمریکایی قهرمان جهان نشد. در مسابقات جهانی نروژ سال گذشته موفق شدیم با حضور تیم روسیه با وجود غیبت کشتی گیران بزرگ زیادی به دلیل المپیک به مقام سوم جهان دست یابیم. امسال که روس ها از مسابقات محروم شدند به سکوی مسابقات جهانی نزدیک بودیم اما این اتفاق نیفتاد.

سرمربی سابق تیم کشتی آزاد امید کشورمان درباره باخت حسن یزدانی مقابل دیوید تیلور آمریکایی در دیدار فینال گفت: وقتی از مدت ها قبل می دانستیم یزدانی باید با رقیب اصلی و دیرینه خود دیوید تیلور کشتی بگیرد، چرا این کار را کردیم؟ ابتدا فرآیند تحلیل را شروع کنید؟ ما این کار را نکردیم، باید یک سال پیش تمام مبارزات حریفان او را آنالیز می کردیم و موارد ضروری را به کشتی حسن یزدانی اضافه می کردیم. متأسفانه کاری که با حسن یزدانی انجام شد واقعا چیز خاصی بود و به نظر من اگر یزدانی در شهر خودش تمرین می کرد نتایج خیلی بهتری می گرفت.
وی ادامه داد: امیرحسین زارع در سنگین وزن نیز می تواند خوب عمل کند. اختلاف امتیاز او با تمام حریفانش زیاد بود و نشان می دهد که توانایی کافی برای قهرمانی دارد اما از نظر روحی و روانی کار نمی کرد و قطعا با آمادگی صددرصدی می توانست حریف را شکست دهد. نخودی در فینال هم نشان داد که همان کشتی گیر پارسال است و نتوانسته صعود کند. سرلک با شکست مقابل حریف چینی عقب نشینی کرده و شکست مقابل محمدحسین محمدیان و اسنایدر آمریکایی نشان داد که او در مسابقات جهانی روحیه خوبی ندارد.
اکبرنژاد با تاکید بر اینکه تیم فنی باید به نحوه برگزاری مسابقات انتخابی و همچنین استراتژی و آنالیز کشتی گیران توجه بیشتری داشته باشد، گفت: مسابقات انتخابی باید مانند تورنمنت های بین المللی به صورت دوره ای و با حضور مدعیان زیاد انجام شود. که در نهایت بهترین و آماده ترین کشتی گیران به تیم ملی راه پیدا کنند.پوش به تورنمنت های مهم بین المللی می رود.
وی در پایان از مدیر فنی تیم ملی کشتی مستقل به شدت انتقاد کرد و گفت: واقعا نمی دانم محسن کاوه در کجای کشتی ما حضور دارد که در همه رده ها از جوانان و جوانان گرفته تا تیم امید و بزرگسالان و لیگ حضور دارد. مسابقات. کشتی نباید محدود به چند نفر خاص باشد و باید همه چیز را خودش ببرد. تجربه نشان داده است که در صورت استفاده از تمامی قابلیت های موجود در هواپیما، قطعا شاهد نتایج خوبی خواهیم بود.