اهدای خون در ایران کاملاً داوطلبانه است


در عصر امروز جمعیت ایران رو به پیری است و طبق آمار اعلام شده برای افزایش مصرف خون، اهدای خون بسیار مهم تلقی می شود.

اهدای خون در تمام دنیا انجام می شود، برخی داوطلبانه و برخی با پرداخت هزینه انجام می دهند. اما خوشبختانه امروزه در ایران کاملاً داوطلبانه و به منظور انجام کارهای خوب بشردوستانه و کسب رضایت الهی در سطح بالاتر انجام می شود. این موضوع ایران را در زمره کشورهایی قرار داده است که بر اساس آمار چند سال اخیر به شاخص اهدای خون داوطلبانه ۱۰۰ درصد رسیده و این موضوع در سازمان بهداشت جهانی نیز به ثبت رسیده است. کسی که با اراده و داوطلبانه و با هدف نجات جان دیگران و بدون هیچ چشمداشتی گرانبهاترین مایعات بدن خود را در اختیار همنوعان خود قرار می دهد.

در مرداد ۱۳۵۳ سازمان انتقال خون ایران با هدف ساماندهی وضعیت آشفته تامین خون و ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و ارائه خون و فرآورده های سالم، مطمئن و رایگان برای رفع نیاز بیماران نیازمند تاسیس شد. . از آن زمان ۱۸ مرداد که این نهاد تأسیس شد، به عنوان روز ملی اهدای خون گرامی داشته می شود. بر اساس گزارش سازمان انتقال خون، هر فردی که یک خون اهدا کند، جان سه بیمار را نجات می دهد، بنابراین این اقدام نه تنها یک اهدای زندگی است، بلکه به هزاران بیمار محروم از اهدای خون امید و عشق می بخشد. سلامتی. اما اهدا کننده علاوه بر اینکه در گرفتن پاداش و نجات جان انسان ها شریک است، سلامت جسمی خود را نیز بیمه می کند. افراد گروه اهداکنندگان ثابت نیز از سلامت جسمانی خود آگاه هستند. در این دو سال حتی در دوران اپیدمی کرونا، اهدای خون ادامه داشته و البته باید مستمر ادامه داشته باشد. کارشناسان این حوزه معتقدند اهدای خون باید حداقل ۱۴ روز پس از تزریق واکسن بر اساس ویروس زنده ضعیف شده و یک هفته پس از تزریق سایر واکسن ها به تعویق بیفتد که ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض ناشی از تزریق واکسن و اهدای خون را اشتباه نگیرید. با توجه به شواهد موجود مبنی بر عدم انتشار ویروس کرونا از طریق خون، اهدای خون از یک فرد سالم در صورت شیوع بیماری کرونا مشکلی ندارد.

اهدای خون - اهدای زندگی
اهدای خون – اهدای زندگی

به طور کلی مصرف کنندگان اصلی خون و فرآورده های خونی بیماران مبتلا به تالاسمی، هموفیلی و دیالیز و همچنین بیماران نیازمند به جراحی قلب، کلیه و … یا انواع سرطان ها به ویژه در مراحل شیمی درمانی هستند. همچنین در مقاطع حساس کشور، در هنگام وقوع حوادثی مانند سیل، زلزله یا حوادث مشابه، مصرف این محصولات به شدت افزایش می یابد. اما مهمترین نکته در انتقال خون، اطمینان از سلامت اهداکننده برای جلوگیری از انتقال غیرضروری بیماری از اهداکننده به گیرنده است. این اطمینان از سلامت در مرحله اول توسط خود اهداکننده و در مرحله بعد تست سلامتی برای اطمینان از سلامت خون اهدایی انجام می شود. تحقیقات دانشمندان نشان داده است که این کار مزایای بی شماری برای اهداکننده دارد. پیشگیری از هموکروماتوز که یک عارضه ناشی از جذب بیش از حد آهن توسط بدن است، در افرادی که به طور منظم این کار را انجام می دهند مشاهده می شود.

خون را از عناصر سمی و سرطان زا تصفیه می کند و تا حد زیادی در کاهش خطر ابتلا به انواع سرطان موثر است. یکی دیگر از فواید اهدای خون، سلامت قلب و کبد است، زیرا رژیم غذایی سرشار از آن به ویژه پروتئین حیوانی می تواند منجر به سیروز و نارسایی کبد و آسیب به لوزالمعده در سبک زندگی امروزی شود که اهدای خون منظم به آن کمک می کند. به حفظ سطح طبیعی آهن در خون کمک می کند و خطر ابتلا به بیماری های مختلف را کاهش می دهد.

در تحقیقات جدید، اهدای خون به عنوان یک روش درمانی برای کاهش وزن بدون هیچ خطری برای سلامتی معرفی شده است. همچنین پس از اهدای خون، بدن شروع به ساخت سلول های خونی جدید می کند که باعث بهبود سلامت بدن می شود. اما آنچه از همه مضامین ذکر شده مهمتر و ارزشمندتر است، احساس کنش انسان دوستانه ای است که پس از اهدای خون به انسان دست می دهد، ما نه تنها در نجات جان انسان دیگری، بلکه آیه و آیه نیز سهیم بوده ایم. به همین دلیل در پیشگاه خداوند متعال از خود گذشتگی داریم.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی