اولین اعتراف پرویز پرستویی: من بیکارترین بازیگر زن هستم!


پرویز پرستویی می گوید شرایط سینما خوب نیست و اگر می خواهید در سینما بازی کنید باید فیلمی باشد که گره گشایی کند.

به گزارش صبح امروز به نقل از ایرنا؛ پرویز پرستویی با اشاره به اینکه بیش از دو سال از اکران آخرین فیلمش می گذرد، گفت: کم کاری ندارم. اما من در همه چیز حاضر نخواهم شد.

حتی بعد از گذشت دو سال و نیم از ساخت فیلم خوشحالم که به نتیجه نرسیده است. پیشنهادی داشتم و قبول نکردم. البته منظورم این نیست که این نکته را به عنوان یک فخر تلقی کنم. اما من را بیشتر به عنوان یک بازیگر بیکار می شناسند.

بیشتر بخوانید: معرفی نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۳/ هومان سیدی پرچم ایران را برافراشت

بازیگر بادیگارد و آژانس شیشه ای دلیل این غیبت را اینگونه بیان کرد: به پول مردم احترام می گذارم. من هیچ کاری انجام نمی دهم تا مطمئن شوم که این پول کمک هزینه غیر ضروری نیست.

من پیشنهادات سینمای خانگی و فیلم های مختلفی داشته ام که پرداخت خوبی داشته اند. اما به چه قیمتی می خواهم این پول را بگیرم؟ من حاضر نیستم فیلمی را ببینم که مردمی که در این شرایط سخت زندگی می کنند خوب نباشند.

به عنوان یک بیننده معمولی، اگر می خواهید سینما تماشا کنید، نیمی از روز شما را می گیرد. من قدردان وقت تماشاگران هستم. شما یک هفته کار کرده اید و تمام انرژی خود را گذاشته اید و می خواهید مقداری از درآمد خود را خرج کنید.

من کاری که فکر می کنم نباید انجام دهم، انجام نمی دهم. به همین دلیل ممکن است پنج سال بیکار باشم. من با چیزهایی بازی می کنم که من را نگران می کند.

فیلم باید گره را باز کند

پیشنهادی داشتم و قبول نکردم. البته منظورم این نیست که این نکته را به عنوان یک فخر تلقی کنم. اما من را بیشتر به عنوان یک بازیگر بیکار می شناسند.

پراستوی با اشاره به تفاوت تولیدات تلویزیونی با نمایش های خانگی و فیلم های سینمایی گفت: مردم در خانه می مانند و کنترل را به دست می گیرند و به راحتی فیلم و سریال یا نمایش های خانگی را تماشا می کنند.

اگر می خواهید در سینما بازی کنید باید فیلمی باشد که گره ها را باز کند. الان وضعیت سینمای ما خوب نیست.

اگر مخاطب بخواهد خانه را ترک کند و به سینما برود، کار ما باید بسیار جذاب باشد تا مخاطب را به سینما بکشاند. من معتقدم امکان پذیر است.

چون فیلم زیاد است تماشاگران به سالن سینما می رفتند و در صف می ایستادند. منظورم فیلم هایی نیست که خودم را در آن ببینم.

همه فیلم ها نباید پیام داشته باشند. یک کار خوب می تواند تبدیل به یک فیلم کمدی شود. مهمانی یک هفته است که کار می کند و می خواهد دو ساعت حالش بهتر شود.

Lizard بیست سال پیش قابل بازی بود

این بازیگر در خصوص پخش فیلم سینمایی «چهپارو» از تلویزیون گفت: مارمولک تبدیل به نخ شده است. بعد از قرآن و خیام و حافظ همه یک نسخه از فیلم مارمولک در خانه دارند. تلویزیون لطف کرد و مارمولک را بیست سال بعد پخش کرد.

اکشن در جایی که آنچه مردم در سینماها و خانه‌هایشان می‌دیدند خوب بود. مردم ۵۰۰ بار فیلم را تماشا کرده اند و صداوسیما دوباره فیلم را سانسور می کند.

این اصلا مهربان نیست. باید عینک بدبینانه را برداریم. آنچه امروز پخش می شود می توانست ۲۰ سال پیش از تلویزیون پخش شود.

من معنی سلبریتی را نمی فهمم

وی در پاسخ به این سوال که خود را سلبریتی می داند، گفت: من معنای سلبریتی را نمی فهمم و نمی خواهم آن را هم بفهمم. این که من را یک سلبریتی خطاب می کنند، من را به هم می ریزد. من خودم را یک سلبریتی نمی دانم.

پرستویی درباره واکنش هنرمندان به مشکلات جامعه تاکید کرد: چطور یک نفر جلوی هنرمند حرف می زند و به قول شما سلبریتی نه؟ چرا هنرمندی که به مردمش مقید است نمی تواند حرف بزند؟ هنرمند در میان مردم است، می تواند در میان مردم صحبت کند.

من یک شناسنامه ایرانی هستم مثل بقیه. من آدمی هستم که طرز فکری دارم و در این جامعه زندگی می کنم و ۶۷ سال از خدا زندگی کرده ام.

من بیش از نیم قرن است که در دنیای هنر هستم. وقتی مشکلی را می بینم وظیفه خود می دانم که موضوع را بیان کنم.