اپل macOS Ventura، iOS 16.1 و iPadOS 16 را منتشر کرد


این یک روز بزرگ به روز رسانی اپل است، زیرا این شرکت نسخه های جدیدی از سیستم عامل های آیفون، آی پد و مک خود را عرضه می کند. در حالی که کاربران آیفون به طور کلی طعم iOS 16 را چشیده اند، این اولین باری است که اکثر مردم از iPadOS 16 و macOS Ventura استفاده می کنند.

اپل انتشار iPadOS 16 را به تأخیر انداخت زیرا گزارش هایی مبنی بر اینکه به زمان بیشتری برای بهبود ویژگی Multitasking Stage Manager نیاز داشت (که در نسخه اولیه iPadOS 16 بتای رفع نشد). در واقع، اپل اعلام کرد که از عرضه عمومی iPadOS 16 صرف نظر می کند و مستقیماً به نسخه ۱۶.۱ می رود – درست در زمان عرضه آخرین iPad Pro و iPad سطح پایه این شرکت در این هفته.

آخرین نسخه از سیستم عامل iPad شامل به روز رسانی های بسیاری مانند iOS 16، از جمله تغییرات قابل توجه در Mail، Safari، Messages و سایر برنامه های کلیدی است. ویژگی های همکاری محور بیشتری وجود دارد، در حالی که برنامه های آب و هوا و ساعت بالاخره به iPad می آیند. پشتیبانی از صفحه نمایش خارجی برای Stage Manager در چند ماه آینده ارائه می شود.

همچنین در اواخر سال جاری، اپل یک برنامه بهره وری مشترک برای iPad به نام Freeform منتشر خواهد کرد. به نظر می رسد یک تخته سفید پیچیده است که در آن کاربران می توانند ایده های خود را با قلم اپل ترسیم کنند. این شرکت می‌گوید تقریباً هر نوع فایلی را می‌توان به Canvas ضمیمه کرد، از جمله تصاویر، ویدیوها، صدا، فایل‌های PDF، اسناد و آدرس‌های اینترنتی، و محتوا را می‌توان به صورت درون خطی مشاهده کرد.

Stage Manager نیز یکی از ویژگی های برجسته macOS Ventura است. در حین کار با نسخه بتا، متوجه شدیم که این ویژگی تجربه چندوظیفه ای را در مک بهبود می بخشد. ویژگی Continuity Camera، که روشی بومی برای استفاده از آیفون شما به عنوان وب‌کم مک فراهم می‌کند، مانند گروه‌های برگه و میانبرهای مشترک در سافاری، عالی به نظر می‌رسد.

گزینه های دسترسی بیشتر نیز همیشه مورد استقبال قرار می گیرد. با macOS Ventura، اپل زیرنویس‌های زنده را برای تمام محتوای صوتی، یک ویژگی تایپ به گفتار برای تماس‌ها، یک ابزار تصحیح برای کسانی که از صفحه‌خوان صدای صوتی استفاده می‌کنند و ابزارهای دیگر اضافه می‌کند. در همین حال، شایان ذکر است که منوی System Preferences اکنون System Settings نامیده می‌شود و برای تطابق بیشتر با تنظیمات آیفون و آیپد دوباره طراحی شده است.

برای iOS 16.1، کتابخانه های عکس مشترک را از طریق iCloud و عملکرد Clean Energy Charging معرفی می کند که زمان شارژ آیفون را بر اساس زمانی که شبکه برق از منابع انرژی سبز استفاده می کند بهینه می کند (اگرچه این ویژگی در حال حاضر فقط برای ایالات متحده موجود است). Apple Fitness+ اکنون در آیفون بدون نیاز به Apple Watch در دسترس است. همچنین یک نماد عمر باتری بهبود یافته، پشتیبانی از برنامه شخص ثالث در Live Activities و مجوزهای کپی و چسباندن هر برنامه وجود دارد که باید درخواست‌های چسباندن آزاردهنده iOS 16 را کاهش دهد.