باباخانی: برای کاهش رنج مردم چه کرده ایم امیرخانی: اعتیاد درد بزرگی در جامعه استگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) در خراسان رضویمراسم رونمایی و امضای کتاب «ویولونیست روی پل» با حضور نویسندگان کتاب خسرو باباخانی، رضا امیرخانی، محمدرضا جوان آراسته و کارآفرین و روانشناس معروف دکتر نبی برگزار شد. کشور، در میان استقبال هیجان انگیز کتابخوانان مشهدی در مجتمع شهدای سلامت.

«زن ویولن روی پل» همه پرسی معتبر دارد
مهدی غزالی مدیر انتشارات جام جم به اهمیت کتاب «زن ویولن روی پل» اشاره کرد و گفت: نگارش این کتاب حاصل تعامل من با باباخانی است. نوازنده ویولن زن چندین تایید بسیار جدی دارد که اولین آنها یک نظرسنجی معتبر است.


مدیر انتشارات جام جم گفت: زمانی که امام حسین(ع) برای تحویل مسجد به کربلا از شهرهای مختلف می گذشت، در طول مسیر نامه های زیادی از افرادی که به امام نامه می نوشتند به من رسید و این جالب است. یک سوم آنها در مورد اعتیاد و مشکلات مردم بود، وقتی مستأصل هستند به محضر امام حسین (علیه السلام) می روند و از رویارویی افراد درگیر مشکل با سیدالشهدا متوجه شدم. که این یک موضوع جدی است.


وی به اهمیت تجربه زندگی در نگارش کتاب اشاره کرد و گفت: نویسنده ابتدا باید معضل اعتیاد را بداند و آن را عمیقاً احساس کند. در تجربه زندگی باید هم زمان مبارزه با این مشکل و هم زمان تطهیر وجود داشته باشد.

غزالی خاطرنشان کرد: خیر و برکت حضور در این مسیر قطعاً مرهون توجه و عنایت امام حسین (ع) است.

مدیر انتشارات جام جم گفت: ما در ساخت شخصیت در ادبیات مشکل داریم. مخصوصاً در شخصیت زنان; اما «زن ویولن روی پل» شخصیتی به نام ماه طاووس را خلق می کند که یک زن ایرانی فوق العاده تاثیرگذار است.

غزالی افزود: نکته بسیار مهم این است که او را جدی نمی گیرند و به چشم همه نمی بینند، اما مخاطب با او ارتباط خوبی دارد و سختی های او را درک می کند و این کتاب توانست شخصیتی به ادبیات ما اضافه کند.من با خدا معامله کردم
خسرو باباخانی نویسنده کتاب نیز در این نشست افزود: همیشه دوست دارم از شاگردانم یک سوال بپرسم که برای کاهش آلام مردم چه کرده ایم؟ اگر پاسخ منفی باشد، آن روز باطل است.


وی درباره تجربه خود در مقابله با این مشکل گفت: زمانی که درگیر موادمخدر شدم تمام روش ها را امتحان کردم و همسرم شهادت می دهد که از هر راه حل پیشنهادی و موجود عبور کردیم و این آیه قرآن برایم آمد. من معتقدم که اگر به تو کمک کنم و به سوی نور حرکت کنم، خدا تو یکی خواهی بود.


نویسنده کتاب زن ویولن روی پل گفت: به خودم قول دادم که اگر شفا پیدا کنم ۴۹ نفر را شفا خواهم داد و خدا را شکر می کنم که توانستم به عهد خود عمل کنم. من با تجربه آقای غزالی از نوشتن نامه افراد مبتلا به این بیماری و به امام حسین (ع) متقاعد شدم که این اثر را بنویسم.


وی ادامه داد: وقتی وارد اماکن مقدس می شویم حضور در آنجا به ما آرامش می دهد. وقتی به درختی نزدیک می شویم سایه آن غم ما را کم می کند و انسان های مقدس و تک رنگ هم همینطور و اگر با کوهی از غم و اندوه باشید احساس امنیت و آرامش می کنید و این فرد مبتلا به اعتیاد است. نیازها و هر یک از ما ما می توانیم آن را انجام دهیم. من با خدا معامله کردم و خدا را شکر در این ۵ ماه بازتاب های شگفت انگیز زیادی دریافت کردم.


باباخانی گفت: زنی برایم نوشت، بعد از خواندن کتاب تا صبح گریه کردم. چون پدری داشتم که معتاد به مواد مخدر بود و او را درک نمی کردم و حالا رفته است و من تازه متوجه دردی که او کشیده بود می خواستم از این درد رهایی پیدا کنم.

«ویولونیست روی پل» درباره رنج انسان است
رضا امیرخانی از نویسندگان مطرح کشور در این نشست از حجت الاسلام علی شاملو موسس مجموعه کتابرسان یاد کرد و گفت: ایشان با روحیه عالی خود آثار بزرگی خلق کردند و فقدان ایشان ضایعه بزرگی را برای ایشان به همراه داشته است. فرهنگ کشور».


این نویسنده ادامه داد: ۳۰ سال است که باباخانی را می شناسم و این کتاب از او شخصیت جدیدی برای من ساخت. من در مورد بهبودی او از اعتیاد صحبت نمی کنم. در عوض نوشتن چنین کتابی با ادبیات قوی در اولویت است.


وی گفت: از سخنان قزلی به این نتیجه می رسیم که نامه هایی که مردم به امام حسین (ع) می نویسند از صمیم قلب ها نوشته شده است و اعتیاد مشکلی است که یک سوم مردم درگیر آن هستند و کمک می گیرند. برای نجات از امام حسین (ع)

امیرخانی ادامه داد: چرا مردم تلویزیون اقبال را نمی بینند؟ چرا برای مشکلات و سوالات مردم راه حل نمی یابد؟ برای یک نویسنده این کار دشواری است که خود را آشکار کند. البته این سبک نویسندگی در دعا و عرفان و شعر فراوان است، جلال آل احمد از خود به عنوان «درخصی در میقات» انتقاد می کند و اینکه عرفا همیشه خود را پست می دانند.


این نویسنده سرشناس کشوری با اشاره به اینکه یکی از مهم ترین مصائب دنیا اعتیاد است، افزود: در این کتاب از رنج انسان صحبت می کنیم. تبدیل یک نویسنده به یک کپی رایتر کار درستی نیست. اگر نویسنده ای مستند بسازد به توسعه و رشد کمک می کند، متاسفانه بسیاری از موارد در کشور مانند توافق هسته ای، مشروطیت و ملی شدن صنعت نفت مستند نیست.


وی گفت: اگر از منظر ادبیات و مستند به کتاب «زن ویولن روی پل» نگاه کنید جایگاه آن را خواهید دید. از نظر تئوری، توسعه نمی تواند اتفاق بیفتد مگر اینکه صادقانه آینده را داستان کنیم و بسازیم. اعتیاد یکی از دردهای بزرگ انسان در جامعه است من جرات نمی کنم وارد آن شوم. زمانی که باباخانی داشت.

در این دیدار حجت الاسلام جوانی خوش سیما نیز با اشاره به اینکه خودکشی مانند خونی است که در رگ متن است و جان می دهد، گفت: جلال آل احمد حد و مرز خودنمایی را زد. و اکنون باباخانی با شجاعتی که کمتر کسی می تواند آن را ببیند توانسته خود را در این کتاب نشان دهد.


وی با بیان اینکه باباخانی در این کتاب نور امیدی را برای مخاطب روشن کرده است، ادامه داد: باباخانی توانسته است با این کتاب نگرش مخاطبان را نسبت به افراد درگیر در اعتیاد تا حد زیادی ارتقا دهد.