بازماندگان سهام عدالت باید منتظر سهم ۱۰ میلیون تومانی باشند / ۳.۵ میلیون نفر سهام عدالت می گیرند.


گزارش کردن سناپرس; پس از انتشار این سهام در اردیبهشت ۱۳۹۸، بحث درباره باقی مانده سهام داغ شد و به نظر می رسد این بحث به مرحله نهایی رسیده است.

دولت دوازدهم با اعلام اینکه موضوع ثبت سهام عدالت بسته شده و امکان پذیرش جدید وجود ندارد، کار را تمام کرده است. با این حال برخی از نمایندگان همچنان وعده توزیع عدالت برای قربانیان را داده و آمارهای مختلفی از بازماندگان ارائه کردند.

البته این رقم از سوی هیچ مرجعی تایید نشد تا اینکه نمایندگان شورای اسلامی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ راهکاری برای تعیین تکلیف باقی مانده سهام عدالت در سال ۱۴۰۱ مشخص کردند.

بر اساس مصوبه مجلس مقننه، دولت موظف است باقیمانده سهام شرکت‌های دولتی یا دولتی را در هر شرکتی که قابل واگذاری به هر بازاری است با رعایت بندهای (۱) و (۲) ماده (۲) منتشر کند. ). ماده ۴۴ قانون اجرای سیاست های کلی (۴۴) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۴ خرداد ۱۳۸۶ و اصلاحات و الحاقات بعدی آن در خصوص واگذاری سهام عدالت به بقیه. مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، مشمولان نهادهای بهزیستی کشور و کلیه افرادی که سهام عدالت دریافت نکرده اند.

*به ۳.۵ میلیون مابقی سهام عدالت تعلق می گیرد

حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرد: بر این اساس افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و ایثارگران بدون سهام عدالت اولین گام بازماندگان سهام عدالت محسوب می شوند. بدون شک این جمعیت حدود سه میلیون و پانصد هزار نفر تعیین شده است. البته منابع در نظر گرفته شده برای سبد این افراد به صورت رسمی اعلام نشده است.

وی درباره پرتفوی بازمانده نیز گفت: خصوصی سازی سبد بازمانده از قبل در موسسه برنامه ریزی شده بود، اما یک شرکت از هیات دولت حذف شد و باید سبد واگذار می شد تا کارها پیش برود. البته این طرح باید بعد از کمیسیون دولتی به کمیسیون تطبیق مجلس برود و در صورت عدم ایراد اجرا شود.

* بازماندگان سهام عدالت ۱۰ میلیون تومان دریافت می کنند

احسان خاندوجی درباره میزان سهام عدالت گفت: چون برعهده قانون بودجه ۱۴۰۱ است، دولت مصوبه داشت و در مرحله اول به ازای هر فرد مصوب ۱۰ میلیون سهام عدالت مشخص شد و منابع آن مشخص شد که توسط سازمان های حمایتی پوشش داده شود. مانند کمیته امداد و بهزیستی و در انتظار تصویب مجلس است.

* ۳۹۹ هزار سود از سهام عدالت

به گفته برخی کارشناسان بازار سرمایه، سود خالص ۴ فصل اخیر شرکت های بورسی با حداقل یک کرسی در هیات مدیره حدود ۳۹۹.۹ میلیون روپیه است. ۳۵ درصد از ارزش بازار سرمایه متعلق به سهام عدالت است.

* ارزش حقوق صاحبان سهام چقدر است؟

پرتفوی سهام متشکل از چند سهم با ارزش و نمادهای اصلی بازار سرمایه است که با نوسانات قیمت در هفته های گذشته همبستگی دارند. این سهم در ماه فوریه با کاهش قیمت مواجه شد و در اسفند نیز روندی نوسانی داشت.

برخلاف افزایش شاخص عملکرد بازار سرمایه، قیمت این سهام در هفته اول اردیبهشت کاهش یافت، اما قیمت سهام دادگاه نیز در هفته دوم اردیبهشت و با افزایش شاخص کل افزایش یافت. قابل تحسین البته قیمت این سهام در هفته سوم فروردین کاهش یافت. قیمت این سهم در هفته چهارم فروردین ۴ درصد افزایش یافت.

قیمت سهام در تمام هفته های اردیبهشت افزایش یافت. در هفته اول اردیبهشت ماه، قیمت سهم دیوان ۰.۸۵ درصد افزایش یافت. قیمت این سهام در هفته دوم فروردین ۰.۴۲ درصد کاهش یافت. ارزش این سبد دارایی در هفته سوم اردیبهشت ۰.۶۸ درصد افزایش یافت. در هفته پایانی اردیبهشت ماه، قیمت سهم ۱.۷ درصد افزایش یافت.

قیمت سهم در هفته اول خرداد ۱.۲۹ درصد کاهش یافت. این کاهش در هفته دوم خرداد ادامه یافت و قیمت سهام در هفته گذشته ۲.۱۳ درصد کاهش یافت.

این سهام در هفته سوم خرداد بار دیگر با افت ۱.۵۵ درصدی ارزش مواجه شدند که ناشی از کاهش شاخص های عملکرد بورس بود. در هفته چهارم خرداد پرتفوی سهام دیوان ۲ درصد افزایش یافت. در هفته پایانی خرداد ماه نیز قیمت این سهم ۲.۱۵ درصد کاهش یافت.

بدون شک پرتفوی سهام عدالت به دلیل اینکه شامل سهام شرکت های بزرگ می شود، تاثیر زیادی بر شاخص کل بورس دارد. ارزش سهام در هفته اول ژوئن ۲.۸۶ درصد کاهش یافت. قیمت این سهم تا هفته دوم تیرماه ۱.۳۹ درصد کاهش یافت. در حال حاضر قیمت این سهم در هفته سوم تیرماه ۱.۳۷ درصد کاهش داشته است. قیمت این سهام در چهارمین و آخرین هفته تیرماه ۲ درصد کاهش یافت.

سهام در هفته اول آگوست ۲.۶۵ درصد کاهش یافت. در هفته دوم مردادماه، قیمت سهم با کاهش ۴۶ درصدی همراه بود، در حالی که در هفته سوم مردادماه، بر خلاف شاخص بورس، قیمت سهم ۷.۶۲ درصد کاهش داشت. در هفته چهارم مردادماه نسبت به هفته قبل، قیمت سهم دیوان ۷۲ درصد افزایش یافت. در هفته پایانی مرداد ماه، قیمت سهم ۱.۶۴ درصد کاهش یافت.

از آنجایی که طی چند ماه گذشته بازار سهام در حال افت بوده است، قیمت سهم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

در هفته اول و دوم شهریور ماه، قیمت سهام ادامه یافت و قیمت این سهام به ترتیب ۱.۸۱ و ۲.۸۹ درصد کاهش یافت. در هفته سوم شهریورماه نیز قیمت سهم ۱.۳۲ درصد کاهش یافت. با توجه به افت شاخص بورس در هفته گذشته، قیمت سهام در هفته چهارم شهریور و بیشترین کاهش در شش ماه اخیر کاهش یافت. در هفته چهارم شهریور ماه قیمت سهم دیوان ۳.۳۶ درصد کاهش یافت.

* روند سهام عدالت تغییر خواهد کرد؟

پس از افت هفته، قیمت سهام دادگاه در هفته اول مهرماه ۸۲ درصد افزایش یافت، اما قیمت سهام دادگاه در هفته دوم مهرماه ۳.۷۳ درصد کاهش یافت. این کاهش در هفته سوم مهرماه نیز ادامه یافت و قیمت سهام دیوان در هفته گذشته چهار دهم درصد کاهش یافت. در هفته چهارم مهرماه قیمت این سهام ۵۸ درصد کاهش یافت. این مشکل زمانی دیده شده است که شاخص کل بازار اوراق بهادار ۰.۷ درصد کاهش داشته و شاخص کل بازار اوراق بهادار نیز ۴۴۰۰ درصد کاهش داشته است.

در هفته چهارم مهرماه، سهام اسمی ۴۰۹ هزار تومان، ۴۹۲ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومان و یک میلیون و ۰۰۰ هزار تومان نسبت به هفته قبل ۳۱ هزار تومان، ۳۷ هزار تومان و ۰۶ هزار تومان کاهش داشته است.

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که نمادهای موجود در سبد سهام باارزش ترین سهام بازار سرمایه هستند. اما در صفحات مختلف ارزش سهام سرمایه معادل ۵۰ میلیون و ۲۹۷ هزار تومان، ۶ لک ۳۷۲ هزار تومان، ۶ لک ۸۹۱ هزار تومان و ۱۲ لک ۹۵۳ هزار تومان است.

قیمت فعلی سهام نسبت به اوج بازار در آگوست ۱۹۹۹، ۶۶ درصد کاهش یافته است. دلیل اصلی کاهش قیمت سهام، نبود مدیران حرفه ای بازار برای این شرکت ها و همچنین عدم مدیریت در شرکت های سرمایه گذار و عدم امکان برگزاری مجامع است.

بنابراین گزارش، قیمت سه نوع سهام عدالت نسبت به اول مردادماه سال گذشته با ۱۲۸۱ هزار تومان، ۱۲۰ میلیون و ۳۶۸ هزار تومان، ۱۳ میلیون و ۳۷۳ روپیه کاهش یافته است. هزار تومان و ۲۵ میلیون و ۱۳۸ هزار تومان مواجه شده است