باکتری معده یا هلیکوباکتر پیلوری و درمان تغذیه ای


برخی از مواد مغذی که به درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک می کند:
مطالعات زیادی در مورد داروی طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. بسیاری از درمانها تعداد باکتریهای معده را کاهش می دهند اما نمی توانند آنها را از بین ببرند. قبل از شروع درمان طبیعی حتماً با پزشک خود مشورت کنید زیرا توصیه نمی شود درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای کاملاً طبیعی جایگزین کنید. با اجازه پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان یک درمان مکمل استفاده کنید که می تواند عوارض جانبی داروهای رایج را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک قبل یا بعد از درمان معمول با هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. همچنین می تواند خطر رشد بیش از حد مخمر را کاهش دهد. محققان شواهدی پیدا کردند که نشان می دهد لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس نتایج بسیار خوبی دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند به از بین بردن و کند شدن رشد هلیکوباکتر پیلوری کمک کند. مصرف چای سبز قبل از عفونت از گاستریت جلوگیری می کند و استفاده در زمان عفونت از شدت گاستریت می کاهد.

عزیز
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان پیشنهاد می کنند که استفاده از عسل و درمان های معمولی ممکن است طول درمان را کوتاه کند.

روغن
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت گونه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. بر اساس مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیم باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از چسبیدن آنها به دیواره سلولی معده جلوگیری کند.

گیاهان کلم بروکلی
ترکیب موجود در گیاهان کلم بروکلی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori قوی باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی باکتری ها و اثرات آن را کاهش دهد.

عکاسی
هلیکوباکتر پیلوری برای نور خطرناک است. در تصویربرداری ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند تصویربرداری مورد استفاده در شکم بی خطر است. این روش زمانی قابل استفاده است که آفت کش ها اهمیتی نمی دهند.

خلاصه
اکثر مردم در تمام طول عمر خود باکتری دارند و هیچ علامتی ندارند. این باکتری زمانی می تواند مشکلات جدی ایجاد کند که باعث گاستریت مزمن شود و در صورت عدم درمان ، که می تواند شامل لخته شدن خون و سرطان معده باشد. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. بر اساس داده های CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری و آفت کش ها 61 تا 94 درصد است. وقتی سموم دفع آفات با یک عامل کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به دارو می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
پزشکان به ندرت آزمایش هلیکوباکتر پیلوری را درخواست می کنند مگر اینکه علائم مشخص باشد. در صورت مثبت بودن دوز هلیکوباکتر پیلوری ، درمان را در اسرع وقت آغاز کنید. داروهای طبیعی مضر نیستند ، اما ثابت نشده است که می توانند عفونت ها را درمان کنند. به جای درمان منظم و بدون نظارت پزشک از آنها استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز ناشناخته است و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، شما باید با شستن مرتب دست ها و آماده سازی و پخت غذای خود نظافت داشته باشید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، دوره درمانی خود را تکمیل کنید تا احتمال عود آن کاهش یابد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن تغذیه ایران

کلینیک زیبایی و کاهش آرمان

دیدگاهتان را بنویسید