بحران جهانی غذا به دلیل جنگ روسیه و اوکراین


جنگ همیشه در جهان یک بحران است، نه تنها برای مردمی که در کشورهای جنگ زده زندگی می کنند، بلکه اثرات نامطلوب آن می تواند کل جهان را در بر گیرد. یکی از این تأثیرات مهم زنجیره تولید مواد غذایی است که توسط جنگ اوکراین ایجاد شد.

زمانی که اولین خبر جنگ روسیه و اوکراین منتشر شد، عده‌ای به دور از همه عوارض جانبی آن، مستقیماً به رویدادهای احتمالی در بخش مواد غذایی و یکی از شدیدترین اثرات جانبی این جنگ در منطقه پرداختند. دانه و عواقب این مشکل برای جهانیان شناخته شده بود. اکنون با گذشت چند ماه از این جنگ، تاثیر آن بر بخش غلات بسیار ملموس و قابل درک است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید روسیه و اوکراین غول های بی نظیر محصولات کشاورزی اساسی در جهان هستند. آنها تا حدودی بزرگترین صادرکننده گندم در جهان هستند. علاوه بر این ارقام، ۵۰ درصد صادرات روغن آفتابگردان است. محصولات استراتژیک که در تهیه انواع محصولات غذایی در سراسر جهان نقش دارند. یکی دیگر از محصولات کشاورزی مهم اوکراین ذرت است و چین بزرگترین واردکننده آن است. طبیعی است که حذف این حجم از محصولات اساسی کشاورزی از بازارهای بین المللی عواقب دردناکی را برای اقتصاد جهان به همراه خواهد داشت.

آمارها نشان می دهد که در صورت تداوم بحران بین دو کشور و شعله ور شدن این جنگ، بار سنگین احتمالی روی مواد غذایی به ویژه در بخش غلات به راحتی دست کم گرفته شده و با افزایش احتمالی قیمت مواجه خواهد شد. با غذا در دنیا روبرو شوید که مطمئناً باعث فقر و گرسنگی در جهان می شود. به نظر می رسد ابعاد جدیدی از این بحران در حال رخ دادن است و نمی توان در کوتاه مدت انتظار این بحران را داشت. در واقع، اگر جنگ بین دو کشور ادامه یابد و کشت یا برداشت محصولات کشاورزی در روسیه و اوکراین مختل شود و مزارع بزرگ گندم، ذرت و سویا آسیب ببینند، به زودی تأثیرات عمیقی خواهد گذاشت و قیمت ها سر به فلک می کشد. با اقتصاد جهانی روبرو خواهیم شد. ارقام منتشر شده توسط هیئت تجارت شیکاگو نشان می دهد که قیمت گندم به بالاترین حد خود در ۱۴ سال گذشته رسیده است و انتظار می رود افزایش بیشتری داشته باشد.

البته مشکل فقط غلات نیست، بلکه ترس از کمبود مواد غذایی باعث شده کشورهای دیگر فورا صادرات مواد غذایی را ممنوع کنند یا مقداری مواد غذایی را ذخیره کنند. این کشور به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان، بیش از نیمی از ذرت و سایر غلات جهان را ذخیره می‌کند و پیش‌بینی می‌شود که ذخایر غذایی خود را دوباره گسترش دهد، یا مثلاً اندونزی که یکی از بزرگترین صادرکنندگان روغن پالم است. دنیا برای اطمینان از مصرف داخلی، صادرات این محصول را محدود کرده است.

وضعیت غلات جهان
وضعیت غلات جهان

آرژانتین، یکی از بزرگترین صادرکنندگان گندم در جهان، در تلاش است تا قانونی برای محافظت از گندم خود و کاهش قیمت های داخلی کالاهای اساسی مانند آرد و ماکارونی تا اوایل سال ۲۰۲۴ تصویب کند. این نشان می دهد که این کشور نیز به دنبال حمایت است. تصمیم گرفته است از منابع گندم و غلات خود در کشور استفاده کند و اکنون صادرات نداشته باشد.

اما پرکردن این خلاءها کار آسانی نیست و در این بین به واردات گندم وابسته هستیم. آمارها نشان می دهد ایران سالانه ۱۱ تا ۱۲ میلیون تن گندم مصرف می کند، اما دولت به طور معمول برای ذخایر استراتژیک خود بین ۲ تا ۴ میلیون تن گندم خریداری می کند، بنابراین می توان گفت کشور ما به طور متوسط ​​سالانه نیاز دارد. ۱۵ میلیون تن گندم اینکه بخشی از این واردات باید برای تامین گندم کشور انجام شود، یک طرف قضیه است و طرف دیگر این است که ایران باید برای خودکفایی این گونه مواد غذایی گام های اساسی بردارد. باید با برنامه ریزی صحیح و تقویت بخش کشاورزی کشور در سال های آینده تلاش کنیم تا حد امکان از وابستگی کشورمان به این محصول استراتژیک بکاهیم.

رضا زاده – کارشناس اقتصادی