برخورد بانوی صدپا و حشره بی پا / اجرای کودکان ماوراء الطبیعه – تئاتر آنلاین


مهدی خوجستگی کارگردان برنامه ‘پهه خانم هزارپا’ گفت: این نمایش با حضور کودکان و نوجوانان با نیازهای ویژه تولید شده است.

مهدی خاضستقی کارگردان نمایش «پاهای بانوی هزارپا» درباره تولید این نمایش که امروز برای سومین بار در پردیس تئاتر تهران روی صحنه رفت به تئاتر آنلاین گفت: سال ۹۶ بود که برای تئاتر معلولان کشور آماده می شدیم. جشنواره صحراکرد و این متن را یکی از دوستان به من پیشنهاد داد. با خواندن متن، حضور دو شخصیت یک حشره و یک صدپا توجهم را جلب کرد. کرمی بدون پا و صدپا با هزار پا و غمگین به نظر می رسد، البته متن هم در صحبتی که با ندا حاجی بابئی نویسنده نمایش داشتم تغییر کرد.

وی درباره انتخاب بازیگران این نمایش گفت: بازیگران این نمایش معلول، ناشنوا و کم توان هستند. دایه پرستی و چون پتانسیل زیادی در این عزیزان می بینم سال هاست با این دوستان کار می کنم و به آنها آموزش می دهم. طبیعتا این کودکان محدودیت هایی دارند که ابتدا سعی می کنیم با تمرینات تکمیلی آن را برطرف کنیم و البته از آنجایی که کودکان دارای معلولیت های متفاوتی هستند مکمل یکدیگر هستند.

خوجستگی ادامه داد: از سال ۹۲ گروه تئاتر معلولین هستیم.همچنین«و ما از این عزیزان حمایت می کنیم، در این گروه ابتدا دوستان علاقه مند به هنر تئاتر را تربیت می کنیم و سپس به آنها فرصت تجربه صحنه را می دهیم.

ما به صورت گروهی با این هدف کار می کنیم که کودکان معلول با هر نوع معلولیتی بتوانند به صورت حرفه ای و مانند سایر گروه ها فعالیت کنند، بنابراین تنها عاملی که ما را برای همکاری بیشتر با این دوستان ترغیب می کند تعهد، میزان استعداد و شدت آنهاست. نوع معلولیت. همین طور فاطمه فرکی با وجود ناشنوا بودن یکی از هنرمندان این گروه در جشن دو سالگی خانه تئاتر امسال است. بخش نامزد بازیگری بود.

در پایان این کارگردان درباره دیگر برنامه های گروه تئاتر صحبت کرد.همچنینوی تصریح کرد: گروه ما در بین معلولان کشور برای اولین بار وارد جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان شد و در بخش ملت نامزد دریافت جایزه شد. قرار است با نمایشی جدید در آبان ماه در جشنواره تئاتر معلولین کرج شرکت کنیم و حتما برای جشنواره های دیگر نیز ارسال خواهیم کرد. از همه عزیزانی که سعی می کنند تئاتر را پر از تماشاگر کنند تا آثار کودک بیشتر دیده شود، سپاسگزارم.

برنامه خانم هزار پاکوتا به کارگردانی مهدی خوجستگی پس از حضور در جشنواره تئاتر آپنگ آفتاب شهرکرد، حضور و نقش آفرینی نوجوانان با نیازهای ویژه را دارد. برای سومین بار از ابتدای سال ۱۴۰۱، نمایش های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و تالار کالا در پردیس تئاتر صحراجاد به روی صحنه رفته است.

فاطمه سید طالبیدر نمایش «پای بانوی هزارپا» که قرار است در شهرزاد روی صحنه برود، نیما فاضلی، سمنه دلیر، فاطمه فرکی، مریم مرادی نیا، مهدی گرمی، احسان شاهسان، کیانا محمدی، مهدی سوری، زینب رنجبری و… هنرمندان پردیس تئاتر تا ۲۸ مرداد ساعت ۱۷.

در خلاصه داستان این سریال آمده است: داستان صدپایی است که از پاهای خود خسته می شود و به خارج از شهر می رود و با حشره ای ملاقات می کند.