بشر به دنبال ایجاد پیوند با مقدس از طریق فداکاری بوده استدر گفتگو با حجت الاسلام والمسلمین هادی کبادی، رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی استان کوم. خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران(ابن) که در تقدیر; وی با تبیین فلسفه ایثار، پیشینه آن در دین الهی و اهمیت این عید بزرگ در اسلام، عید سعید قربان را تبریک گفت. . با این حال، برخی از مردم، از ترس عوامل طبیعی مانند رعد و برق یا زلزله، به خدایان مورد پرستش هدایایی می دادند تا با هم آشتی کنند یا عشقشان را دریافت کنند.

وی افزود: قربانی در قدیم هدیه و خوراکی بود که از ترس مردگان همراه مردگان دفن می شد و به مرور ارواح نیاکان و در میان اقوام سامی قربانی و قربانی می کردند. با یکدیگر مرتبط هستند و در طی این مراسم اشتراکی پیوند، قربانی قوی تر می شود. از قربانی های باستانی می توان به گوشت، غلات، میوه ها، شراب و روغن اشاره کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قربانی در ادیان ابراهیمی وجود دارد یا خیر، توضیح داد: پیروان یهود در آداب ویژه توبه، اعتراف، تقدیس، کفاره و شکرگزاری، قربانی خونی و غیرخونی می کردند.

نگرش قوم مسیح با یهودیان متفاوت است و سنت های مذهبی به طرز مرموزی تفسیر می شوند. در دین مسیح، عیسی (ع) تجسم قربانی است که صلیب او انسان را از گناه نجات داد و آن را نوعی قربانی مرموز برای همه بشریت می دانند.

وی ادامه داد: ایثار در اسلام، آیین مشترک و الهام‌شده بسیاری از ادیان مختلف است. اولاً قربانی به یاد خدا و به قصد قرب او انجام می شود و انسان را از زشت سوزاندن یا کشتن یا تلف کردن گوشت قربانی می رهاند، بلکه برکت قربانی است. قربانی. فداکاری که به درد خدا نمی خورد، برای بندگان نیازمند لازم است، که رضایت مقام است، در این است و در مقابل، فداکاری را به مرحله تکامل انسان می رساند.

مدیر کتابخانه ملی و مرکز اسناد استان کوم در پاسخ به این سوال که آیا تاریخچه ایثار به زمان هابیل و قابیل برمی گردد، گفت: بله، در روایات اسلامی اولین داستان قربانی را می یابیم. فرزندان آدم، هابیل و قابیل. هابیل دختری به دنیا آورد. داستان آن مفصل است و در کتب ادیان دیگر بحث شده است.

آدم می خواست خواهر قابیل را که از یک مادر متولد شده بود به برادر دیگرش هابیل بدهد، اما هابیل نپذیرفت، آدم به او گفت که برو قربانی کن و قربانی هابیل پذیرفته شد. در نهایت این باعث حسادت کین شد تا اینکه برادرش را کشت و از آنجا نفرت و درگیری در بین فرزندان آدام پیدا شد.

وی یادآور شد: از ابتدای خلقت انسان این موضوع به طرق مختلف مطرح بوده است. اما در قرآن کریم جریان قتل حضرت اسماعیل بیان شده است و خداوند می فرماید: «فَفْدَینَهُ بِقَلْبَهِ». در منظری عمیق و اسرارآمیز، خداوند جان و مال انسان را به عنوان قربانی اضافی در کنار قربانی حیوان می پذیرد، اما بیهوده نیست، بلکه در این مکتب، قانون ایثار مانند شهید است. بنابراین، طبق روایات و تفاسیر قرآنی، قربانی گوسفندی در مناسک حج، یادآور ماجرای ذبح اسماعیل است، زمانی که خداوند قربانی ابراهیم را پذیرفت و آن را ذبح بزرگی دانست.

کبادی در پاسخ به این سوال که آیا همه مسلمانان موظف به قربانی کردن در روز عید قربان هستند، پاسخ داد: خیر، در اسلام دو نوع قربانی وجود دارد. قربانی واجب و ذبح مستحبی; ایثار از جهات مختلف واجب است; در مناسک حج، کفاره برخی اعمال در حج و نیز نذر و نذر; در روز عید قربان، در صورت تمکن مالی، علاوه بر واجب، بسیار مستحب است; چه آنهایی که پارسال یا سالها پیش حج کردند و چه آنهایی که حج نرفته بودند.

این کارشناسان مذهبی گفتند که فقط می توان شتر، گاو یا گوسفند را برای حج قربانی کرد. این قربانی باید دارای شرایط زیر باشد که شامل موارد زیر است: اگر قربانی شتر باشد سن آن کمتر از پنج سال و درب آن ۶ سال باشد و اگر گاو یا بز باشد به عنوان یک قربانی. احتیاط، نباید انجام شود. باید کمتر از دو سال باشد و در باید سه سال باشد و هفت ماه بر گوسفند غیر بز و هشت ماه داخل باشد و کمتر از آن کافی نیست.

وی به اعمال این روز اشاره کرد و گفت: احیاء و شب زنده داری، زیارت حضرت سید الشهداء (ع)، خواندن دعای: «یا دَائِمَ الْفَضْلِ عَلَی الْبَرِیهِ یا بَاسِطَ الْیدَینِ بِالْعَطِیهِ یا صَاحِبَ الْمَوَاهِبِ السَّنِیهِ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ خَیرِ الْوَرَی سَجِیهً وَ ما را ببخش یا خدای متعال امروز عصر. عمل شب عید و عمل روز عید قربان عبارتند از: گوسال که در این روز به شدت ختنه می شود، نماز عید قربان را بخوانید. مانند دعای عید سعید فطر و خواندن دعای بیست و هشتم کتاب سجادیه باب چهل و ششم سجادیه که اینگونه آغاز می شود: , خواندن دعای ندبه، قربانی کردن; آن ختنه قوی است.

قبدی در پایان گفت: به ویژه با توجه به شرایط اقتصادی جامعه و فشاری که بر بسیاری از اقشار وارد می شود، با توجه به اهمیتی که برای آسیب دیدگان ابراز می شود، بهتر است همه کسانی که منابع مالی دارند را رها نکنیم. این فرصت و در این صورت تقسیم نمی شود اگر عزیزان نمی توانند آزادانه قربانی کنند، بسیاری از مردم می توانند شریک شوند. بنابراین می توانید با کمک به موسسات خیریه فعال در این زمینه در این کار الهی شرکت کنید.