بهزیستی و نقش مؤثر آن در عدالت اجتماعی


سازمان های بهزیستی از جمله سازمان هایی هستند که همواره خواهان عدالت و عدالت هستند و خود را مسئول خدمات و عدالت اجتماعی می دانند و هرگز این اهمیت را رها نمی کنند. بدون شک بسته به حمایت و همکاری طیف وسیعی از افراد خیر و متعهد جامعه نقش مهمی در ایجاد و ارائه خدمات مرتبط دارد.

در دنیای مدرن امروز، ایجاد سیاست هایی که منجر به عدالت اجتماعی شود، بسیار مهم است. سیاست‌ها و برنامه‌های مدونی که از نوزادی تا پایان عمر از افراد مراقبت می‌کند و مؤسسات مرتبط با آن را در تمام مراحل از غذا و تغذیه گرفته تا محیط زندگی سالم و پیشگیری از آسیب‌ها و حوادث اجتماعی و در نهایت بیماری‌ها و ناتوانی‌های متعدد را پوشش می‌دهد. به هدف نهایی خود که چیزی جز تامین سلامت مردم نیست، برسند. زیرا کشورهای توسعه یافته با شفافیت کامل دریافته اند که سلامت جسم و روان یکی از عوامل اساسی و مهم پیشرفت و توسعه آنهاست.

در این زمینه کالیان یک سازمان فرهنگی، اجتماعی و امدادی است که در کشور ما برای تحقق این عدالت اجتماعی فعالیت می کند. این سازمان با هدف کمک به اقشار محروم و افرادی که به دلایل محیطی، اجتماعی، اقتصادی، ارثی دچار مشکل هستند و از مشکلات جسمی، روحی و روانی رنج می‌برند، تأسیس شد و به همین دلیل ۴ تیرماه روز سلامت نامگذاری شده است. مفاد نام اجتماعی

با توجه به شرایط اقتصادی که امروز با آن روبرو هستیم، موقعیت، فرصت، ویژگی های طبیعی و وضعیت اداره جامعه و تفاوت استعدادهای افراد شرایطی را ایجاد کرده است که زندگی همه افراد جامعه یکسان نیست. مرحله. و بسیاری از آنها حتی نمی توانند نیازهای اولیه خود را تامین کنند. بسیاری از این کمبودها و کمبودها در هر جامعه ای مستلزم ایجاد راه ها و نهادهای مستقل و محترمانه با این بینش است. یکی از مهم‌ترین نهادهای حمایتی که برای نهادینه‌سازی عدالت اجتماعی و ارتقای شاخص‌های بهره‌وری جامعه ایجاد شد، رفاه و امنیت اجتماعی است.

عدالت اجتماعی
عدالت اجتماعی

امروزه کار سازمانی مانند کالیان بسیار جدی است. سازمانی ارائه دهنده خدمات جامع در تمامی زمینه های اجتماعی، فرهنگی و آموزشی که نقش مهمی در ایجاد آرامش روانی و اجتماعی جامعه و شکوفایی استعدادها و ایجاد شادی و امید در جامعه دارد. بی شک سازمان بهزیستی با اتخاذ تدابیر لازم در جهت تحقق اهداف فوق و همچنین ارائه خدمات توانبخشی به معلولان جسمی و روانی، معتادان و معلولان اجتماعی، کمک های مختلفی را به کودکان نیازمند، زنان و کودکان بی سرپرست ارائه کرده است. و غیره در تلاش برای پاسداری از کرامت انسانی و فراهم آوردن امکانات اولیه زندگی با ایجاد رفاه، سنگ تمام نمی گذارد.

مبنای اصلی سیاست‌های نهادهایی مانند تأمین اجتماعی و رفاه، تلاش برای انطباق با ضعف‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه است. نقش موثر سازمان های تامین اجتماعی در رفع موانع رونق و تولید کسب و کار مهم و موثر است و می توان آن را گامی موثر برای تحقق نقش مهم سازمان های بهزیستی در بکارگیری و توانمندسازی مددجویان این دو سازمان دانست. وظیفه دولت و سایر سازمان های مرتبط است که با تقویت و حمایت از این گونه نهادها نقش موثری در تحقق عدالت اجتماعی در جامعه ایفا کنند.

اکبرزاده – کارشناس اجتماعی