بوئینگ ۲۰۰ میلیون دلار برای رسیدگی به ادعاهای “گمراه کننده” سقوط هواپیما پرداخت می کند


بوئینگ با پرداخت ۲۰۰ میلیون دلار جریمه از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار موافقت کرده است. این آژانس دریافت که بوئینگ در مورد سقوط هواپیمای ۷۳۷ مکس خود “بیانیه های عمومی گمراه کننده مادی” ارائه کرده است. مدیر عامل سابق این شرکت، دنیس مویلنبرگ نیز یک میلیون دلار برای رفع اتهامات پرداخت خواهد کرد. SEC ادعا کرد که بوئینگ و مویلنبرگ مقررات ضد تقلب قوانین اوراق بهادار فدرال را نقض کرده اند. آنها یافته های آژانس را نه پذیرفتند و نه رد کردند.

SEC ادعا کرد که پس از اولین سانحه در اکتبر ۲۰۱۸، که در آن ۱۸۹ نفر جان خود را از دست دادند، بوئینگ و Muilenburg می دانستند که سیستم ارتقاء مشخصه ضد استال مانور (MCAS) نگرانی های ایمنی را ایجاد می کند. با این حال، این شرکت به مردم گفت که ۷۳۷ مکس “به اندازه هر هواپیما در آسمان ایمن است.”

پس از تصادف دوم در مارس ۲۰۱۹، که در آن ۱۵۷ نفر جان خود را از دست دادند، SEC در بیانیه ای گفت، شرکت و Muilenburg ادعا کردند که “علیرغم آگاهی از اطلاعات خلاف این، هیچ لغزشی یا شکافی در روند صدور گواهینامه در مورد MCAS وجود ندارد.” پس از سقوط، تمام هواپیماهای ۷۳۷ MAX برای بیش از ۱۸ ماه زمینگیر شدند.

گری گنسلر، رئیس SEC گفت: “هیچ کلمه ای برای توصیف خسارت غم انگیز ناشی از این دو سانحه هوایی وجود ندارد.” “در مواقع بحران و فاجعه، به ویژه مهم است که شرکت‌های دولتی و مدیران اجرایی اطلاعات کامل، بی‌طرفانه و واقعی را به بازارها ارائه دهند. شرکت بوئینگ و مدیرعامل سابق آن، دنیس مویلنبورگ، در این اساسی‌ترین تعهد شکست خوردند. آنها سرمایه‌گذاران را ناامید کردند. نگرانی های جدی ایمنی با وجود محتاط بودن، در مورد ایمنی ۷۳۷ Max اطمینان می دهد.

بوئینگ به سی ان ان گفت که این توافقنامه “تحقیقات قبلی SEC در مورد مسائل مربوط به سوانح ۷۳۷ مکس را به طور کامل حل می کند.” “تسویه حساب امروز بخشی از تلاش های گسترده تر شرکت برای حل مسئولانه مسائل حقوقی باقیمانده مربوط به حوادث ۷۳۷ MAX در راستای بهترین منافع سهامداران، کارمندان و سایر ذینفعان است.”

بوئینگ قبلاً برای جلوگیری از اتهامات جنایی با وزارت دادگستری توافق کرده بود که ۲.۵ میلیارد دلار تسویه حساب کند. سال گذشته، یک هیئت منصفه بزرگ، خلبان فنی ارشد سابق بوئینگ، مارک ای. فورکنر به کلاهبرداری متهم شد. فورکنر، تنها کارمند بوئینگ که در رابطه با سقوط با اتهامات جنایی روبرو شد، متهم به گمراه کردن گروه ارزیابی هواپیما FAA در طول ارزیابی و صدور گواهینامه ۷۳۷ Max است. پس از یک محاکمه چهار روزه در اوایل سال جاری، هیئت منصفه فورکنر را بی گناه تشخیص داد.