بورس تهران پیگیر تقاضای فعالان بازار سرمایه در خصوص توسعه بازار مشتقه است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی خبرآنلاین، مهدی زمانی سبزی، معاون عملیات بازار به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس اوراق بهادار تهران گفت: بورس تهران با طرحی از برنامه های مختلف به طور جدی توسعه بازار مشتقه را دنبال می کند. ” او انجام می دهد اکنون برنامه «تنوع سررسید با ایجاد سررسیدهای ماهانه» در بازار آپشن راه اندازی شده است تا امکان دستیابی معامله گران به استراتژی های معاملاتی کارآمد را فراهم کند.

وی افزود: اجرای این برنامه بر روی دارایی های اساسی سهام «خودرو» و تعریف سررسید ماهانه بر تمامی دارایی های پایه، ساخت قابلیت های فنی و زیرساختی و کشش بازار را عمدتاً ایجاد می کند. هدف بورس تهران در این راستا، بسیج خواهد بود.

زمانی سبزی افزود: بورس تهران با وجود محدودیت های زیرساختی در راستای «رشد و تنوع دارایی های بنیادی» بازار اختیار گام برداشته است. بنابراین هم اکنون طرح ایجاد قراردادهای اختیار معامله در صندوق های سرمایه گذاری و تمرکز بر گسترش آن و همچنین طرح افزایش دارایی های اساسی در قالب سهام در دستور کار بورس تهران قرار گرفته است.

معاون عملیات بازار خاطرنشان کرد: رشد و تنوع دارایی های اساسی تا حد امکان با حضور فعالان بازار اجرایی می شود تا علاوه بر کمیت، کیفیت توسعه بازار مشتقه نیز فراهم شود. اطمینان از سیالیت مناسب نمادها.

وی گفت: در حال حاضر بورس تهران میزبان ۲۶ دارایی اساسی از جمله صندوق های سرمایه گذاری و سهام است. در این راستا آموزش هایی برای فعالان بازار ترتیب داده شده و پیشنهاد تسهیل فعالیت صندوق فعالان بازار در بازار اختیار معامله به موسسات بورس و اوراق بهادار ارسال شده است.

به گفته معاون عملیات بازار بورس تهران، یکی از فعالیت های مهم دیگر بورس اوراق بهادار تهران با هدف کنترل ریسک بازار و کاهش محدودیت های مربوط به ایجاد قراردادهای اختیار معامله بر دارایی های پایه جدید است. حل مسائل فنی و زیرساختی مربوط به «تعریف سقف فضاهای باز» » انجام معاملات در گروه ها و زیر گروه های تجاری مجاز است.

زمان سبزی تاکید کرد: با فراهم شدن این زیرساخت در بازار اختیار معامله، امکان تعریف قرارداد اختیار معامله روی دارایی های پایه با شناور پایین فراهم می شود. همچنین ملاحظات فنی مربوط به این کار با همکاری شرکت مدیریت فناوری بورس اوراق بهادار تهران و شرکت ها OMS این آپشن در بازار فعال است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

بر اساس اظهارات معاون عملیات بازار، اصلاح حداکثر حجم هر سفارش در بازار اختیار معامله از دیگر اقدامات توسعه ای بورس تهران در این بازار است. برای رفع نیاز گردانندگان بازار آپشن و تسهیل معاملات، حداکثر مبلغ هر سفارش در این بازار از ۱۰۰ واحد به ۱۰۰۰ واحد در تیر ۱۴۰۱ اصلاح شد.

زمانی سبزی ارائه «عملیات راستی‌آزمایی مکانیکی در بازار اختیار معامله» را مهم‌ترین برنامه توسعه بازار اوراق مشتقه بورس اوراق بهادار تهران در سال جاری پیشنهاد کرد و افزود: طراحی تجاری این موضوع به مرحله نهایی و طرح پیشنهادی رسیده است. در فاز اول مرحله اجرا، شرکت های کارگزاری فعال در بازار آپشن برای جمع آوری نظرات ارسال شده اند.

به گفته وی، امکان رسیدن تایید آنلاین به مرحله بهره برداری در مراحل مختلف توسعه، انقلابی در حوزه مدیریت ریسک و افزایش کارایی و عملکرد این بازار خواهد بود.

مهندس زمانی در پایان به نظارت ویژه در زمینه ایجاد زیرساخت های فنی لازم برای معرفی قرارداد آتی تک سهم اشاره کرد و افزود: در راستای مدیریت عملکرد بازار ابزارهای مالی نوین سهام تهران. بورس، محدودیت‌های مربوط به این ابزار به زودی برداشته می‌شود و قراردادهای سهام ATTEC در سبد ابزارهای جدید مالی بورس تهران قرار می‌گیرد.