بیکاری یکی از بزرگترین چالش های اجتماعی است


بیکاری و پیامدهای آن به قدری در جامعه امروز ما مشهود است که به صراحت می توان گفت که بیکاری بزرگترین معضل اجتماعی است و بحران های متعددی را در زمینه های اجتماعی، اقتصادی، روانی و سیاسی ایجاد می کند. بسیاری از ناهنجاری های اجتماعی

اشتغال جوانان و نیروی کار شرط لازم برای رسیدن به جامعه ای سالم است، بنابراین شناخت شرایط اشتغال موجود برای رهایی از بیکاری و مهمتر از آن ایجاد فرصت های شغلی جدید برای جوانان اهمیت ویژه ای دارد. در این میان رابطه بین رشد اقتصادی و بیکاری یا میزان مشاغل ایجاد شده موضوعی است که همواره مورد توجه کارشناسان حوزه اقتصاد و اشتغال است.

افزایش قیمت کالاها و کاهش تقاضای نیروی کار در ماه های اخیر عواملی است که جوانان جویای کار و خانواده های ایرانی در این شرایط اقتصادی با آن دست و پنجه نرم می کنند. در این وضعیت نامطلوب اقتصادی که تولیدکنندگان بومی توانایی فعالیت خود را از دست داده اند و بسیاری از کارخانه ها تعطیل شده یا در شرف تعطیلی هستند، آمارها نشان می دهد که امسال با بیکاری بالایی مواجه هستند. این نیز واقعیتی است که میزان دستمزد دریافتی کارمندان و کارگران را نمی توان با هزینه های سرسام آور امروزی تنظیم کرد. لازم به ذکر است که فردی که وارد بازار کار می شود از نظر اقتصادی چهار منبع درآمد ایجاد می کند.

بیکاری؛ این نتیجه یک اقتصاد بیمار است و بنابراین به راحتی می توان رابطه مستقیم بین نرخ رشد اقتصادی پایین و نرخ بیکاری را بیان کرد، زیرا زمانی که نرخ بیکاری بالا باشد، ارقام تولید نیز پایین خواهد بود. امروزه آثار و پیامدهای بیکاری از حوزه اقتصادی نیز فراتر رفته است و باید پذیرفت که در صورت عدم رسیدگی به این موضوع نه تنها ضربه مهلکی به اقتصاد کشور وارد می شود، بلکه قطعاً آثار اجتماعی و روانی جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. در کشور. جامعه. بیکاری در هر سطحی نتیجه آن است. حس نشاط و نشاط را در جوانان جویای کار از بین می برد و با پرورش احساس ناامیدی و یأس، بزرگترین کمک کننده به رشد و توسعه کشور را از خود دور می کند. بیکاری و ازدواج جوانان پیوند ناگسستنی دارند. البته اگر برنامه ریزی های لازم برای حل معضل بیکاری صورت نگیرد قطعا تعداد مجردها و سن ازدواج در ایران افزایش می یابد.

افسردگی اختلال شماره یک در افراد بیکار است. زیرا فرد نسبت به آینده احساس خوبی ندارد و احساس ناامنی دارد. به خصوص اگر این فرد بیکار باشد، زن و فرزند داشته باشد. یک پدر بیکار ممکن است الگوی مناسبی برای فرزندانش نباشد و این عدم رضایت باعث افزایش بروز مشاغل متعدد می شود. آنچه امروز برای اقتصاد ایران مهم است تمرکز بر تولید داخلی و سرمایه گذاری های کارآفرینی است، زیرا تنها با ارزش گذاری و تقویت بخش خصوصی می توان به مشاغل انبوه وعده داده شده دست یافت.

بیکاری و آسیب های ناشی از آن
بیکاری و آسیب های ناشی از آن

دولت و بخش خصوصی باید برای پیشبرد این موضوع همکاری و تعامل داشته باشند تا بخش خصوصی بتواند به حیات خود ادامه دهد و کارگران و کارمندان خود را حفظ کند و برای مقابله با این شرایط اقتصادی باید تعامل بیشتری وجود داشته باشد. جزو همه ارکان اقتصادی ایران خواهد بود.

برخی از مسئولان و دست اندرکاران مشکلات و معضلات جوانان به ویژه دهه ۶۰ را به سیاست های اشتباه سال های گذشته و استفاده و توزیع نادرست منابع کشور مرتبط می کنند. جدای از این بحث ها، در صورت تداوم این مصوبه برای کنترل اوضاع اقتصادی کشور، بیکاری و تورم بیش از پیش افزایش می یابد. بار وعده دولت برای ایجاد اشتغال قابل درک است. اما با ایجاد اشتغال و ریشه کنی فقر مطلق و حفظ رونق اقتصادی کشور در راس آن، امید و الهام جدیدی در ذهن جوانان جویای کار شکل می گیرد.

مهندس امین رشیدی