تئاتر آنلاین – تاریخچه توسعه گروه تئاتر اودین به نقل از بنیانگذار آن


کتاب «تئاتر، انزوا، اشغال و شورش: توسعه گروه تئاتر اودین» نوشته یوجنیو باربا با ترجمه آزاده احمدی توسط نشر استیل منتشر شد.

به گزارش تئاتر آنلاین، انتشارات استیل کتاب «تئاتر، انزوا، پیشه و شورش: توسعه گروه تئاتر اودین» نوشته یوجنیو باربا، ترجمه آزاده احمدی، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه، ۵۱۵ صفحه را منتشر کرده است. قیمت ۲۵۰ هزار تومان.

این مجموعه شامل ۲۸ متن از آثار یوجنیو باربا بین سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۹۵ است، سال‌هایی که زندگی او را به عنوان کارگردان تئاتر اودین رقم زد. این متون در زمان‌های مختلف نوشته شده‌اند و موضوعات و دغدغه‌های مختلفی را در بر می‌گیرند و همگی یک هسته مشترک دارند: «معنای تئاتر».

درس های این کتاب در پنج بخش تنظیم شده است. قسمت اول با عنوان «منابع: حرفه» شامل این متون است: «تئاتر شکسته»، «نامه به بازیگر «د»، «در انتظار انقلاب»، «مریدی که روی آب راه می‌رود»، «سکوت مکتوب» و «تئاتر شهر» و پناهگاه متروپولیتن».

قسمت دوم «آزمایشگاه: مدرسه دائمی» نام دارد و شامل این موضوعات است: «تمرین»، «دو حرف»، «کلمات و حضور»، «تضادهای آموزشی: آموزش برای یادگیری» و «انتقال میراث». قسمت سوم کتاب با عنوان «سفر: تبادل» نیز شامل این ابیات است: «دو قبیله»، «نامه ای از جنوب ایتالیا»، «ریشه و برگ»، «گفتگو با برشت» و «مردم عین».

قسمت چهارم کتاب «راه امتناع: تئاتر سوم» نام دارد و شامل این متون ترجمه شده است: «تئاتر سوم»، «تحول»، «تئاتر – فرهنگ»، «تئاتر سوم رودخانه». ، “خانه با دو در” و “ثروت. برای خودمان”. قسمت پنجم کتاب با عنوان «هویت: میراث» نیز شامل این ابیات است: «سایه آنتیگونه»، «قسمتی از ما در تبعید»، «تئاتر اوراسیا» و «پله هایی در ساحل رودخانه».

پیشگفتار کتاب «کشتی های سنگی و جزایر سرگردان» و «کاشتن خرگوش با شیر در سر» است. ضمیمه کتاب با عنوان «دم سیاه» فهرستی از تولیدات تئاتر اودین است.

تئاتر اودین که توسط یوجنیو باربا تأسیس شد، یکی از معروف ترین و تأثیرگذارترین گروه های تئاتر تجربی بود و توانست تحولات مهمی در زمینه «متن» و «پرفورمنس» به ارمغان بیاورد. باربا در سال ۱۹۳۶ در ایتالیا متولد شد و در سال ۱۹۵۴ به نروژ مهاجرت کرد. از سال ۱۹۶۱ تا ۱۹۶۴ در لهستان تئاتر خواند و سه سال روی گروتفسکی کار کرد و اولین کتاب خود را درباره او نوشت.

باربا در سال ۱۹۶۳، پس از سفری به هند، مقاله ای درباره کاتاکالی (اجرای سنتی هندی) نوشت و منتشر کرد که در آن زمان شکل تئاتری در غرب ناشناخته بود. او تئاتر اودین را در اسلو تأسیس کرد و در سال ۱۹۶۶ با این گروه به دانمارک مهاجرت کرد و بیش از بیست نمایشنامه را کارگردانی کرد. او در سال ۱۹۷۹ مدرسه بین المللی مردم شناسی تئاتر را تأسیس کرد.

از معروف ترین اجراهای باربا با گروه تئاتر اودین و گروه تئاتروموندی می توان به: خاکستر برشت، تالبوت، میتوس، خانه پدری من، ایتسی بیتسی، فرای، انجیل به روایت اکسیرینچوس، کیهان، پرنده پرنده اشاره کرد. کاسپاریانا، بیا و روز مال ما خواهد شد، برای پیشرفت، باله، روی اسکلت نهنگ و…