تحقیقات عمیق و گسترده در مورد گیاهان از ابتدای خلقت


خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «گیاهان و پدیده‌های گیاهی در تاریخ طبری» به قلم محمدحسین ابریشمی، پژوهشگر رشته تاریخ کشاورزی مرکز انتشارات دانشگاه، پژوهشی عمیق و جامع درباره گیاهان و درختان و پدیده‌های رویشی منسوب به آن است. آنها در تاریخ طبری گنجانده شده است. همین ترتیب وقایع تاریخی در سه گفتار با ۴۶۳ عنوان اصلی و فرعی تدوین شده است.

دانشمند، مفسر و مورخ مشهور محمد بن جریر طبری در اثر معروف تاریخ طبری، رویدادهای بزرگ جهان را از آغاز خلقت تا سال ۳۰۲ هجری قمری در ۱۵ بخش بیان کرده و در بیان وقایع، گیاهان بسیاری را ذکر کرده است. و پدیده درختان و گیاهان. گاهی به معرفی یا ذکر ویژگی های آنها می پردازد. علاوه بر تاریخ طبری، تاریخ طبری (به اعتبار ابوعلی بلعمی)، ترجمه تفسیر طبری (مربوط به قرن چهارم) و سایر منابع تاریخی و متون کهن بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

آبیشمی این اثر را در سه گفتار گردآوری کرده است. گفتار اول که از ابتدا اسلام نامیده می شود، شامل خلقت، آب، خاک، درخت، قلم و کاه است که داستان هایی درباره آفرینش و همه موجودات، زمان، نور و ظلمت است. گفتار دوم این کتاب به دوران پس از اسلام تا پایان سال ۳۲۲ هجری قمری اختصاص دارد. این گفتار ابتدا چوب سقف خانه خدا، از کلیسا تا کعبه، سپس نخل و کاشت، اولین مسجد پیامبر، نماز زیر درخت را بررسی می کند.

گفتار پایانی در کتاب «رویدادهای گیاهی و نباتی در تاریخ طبری» به اسلام قبل و بعد از پایان قرن سوم هجری اختصاص دارد. در این گفتار ابتدا وجود درختان سرسبز در کاخ-باغ های هخامنشی، ویژگی های کاخ-باغ های ساسانی در مادن، نماهایی از کاخ های هخامنشی، گیاهان در نقوش کاخ های ایرانی ساسانی و فرش ها می باشد. ، و شکل و نواحی گل و گیاه روی فرش معروف ساسانی آزمایش شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد.

زنده احمد مهدوی دامغانی شرحی بر این کتاب نوشته که در ادامه می خوانیم:
«نام خدا بخشنده است
درود و سلام بر الحمدلله رب العالمین، مرشد و پیامبر ما محمد و آل او.


این «دایره‌المعارف» که به نام پدیده‌های گیاهی و گیاهی در تاریخ طبری نام‌گذاری شده است، کتابی پژوهشی واقعاً بی‌نظیر و بی‌نظیر است.

من حداقل نمی دانم از نظر درک این کتاب مستابی و تأثیر آن بر اطلاعات تحت اللفظی، تاریخی و گیاهی از کدام کلمه استفاده کنم که با واقعیت مطابقت داشته باشد. چون نمی خواهم در جزئیات این کتاب اغراق کنم و مثلاً بگویم «معجزه» یا «پس از آن»، اما امیدوارم کلمه «بارداری» برای این اثر بی نظیر و نویسنده، دانشمند و نویسنده صادق باشد. محققی که آن را دنبال می کند . یعنی قطعا خداوند به دکتر ابریشمی این افتخار را داده است که چنین سند جامع و خوبی را بنویسد، من بوده ام. و من به عنوان یک پیرمرد ۹۶ ساله که نمی توانم عمر خود را بیهوده بگذرانم، الحمدلله، واقعاً مجذوب این کتاب هستم.

این کتاب در واقع دلیلی قاطع بر تلاش و کوشش است و اصطلاح عام مؤلف محقق آن «دود چراغ» است و ما را به یاد اسامی بزرگ آن مرحوم مانند حضرت مجلسی دوم (محمد بکر) می اندازد. (رض)، و جلال الدین سیوطی (ره) و مرحوم مبرور مگفورالله معاصرانی چون دهخدا (ره) دارد. چرا که حضرت دکتر ابریشمی علاوه بر معرفی وقایع گیاهی و جانوری، با جمع آوری مطالب بلاغی و دلنشین از نظرات، تاریخ، سخنرانی ها و داستان های تاریخی، جایگاه خود را در میان دانشمندان بزرگ معاصر مانند مرحوم علامه دهخدا به دست آورده است. علامه فروجانفر. و همایون فی الله رحمه الله باز هم گفته شده و کاری در خور هزاران نعمت و برکت از خود به جای گذاشته است. و خداوند متعال. ابریشمی معمری (عمری) در کنار پیامبر و خاندانش عزت های طولانی، موفق و ماندگار داشته باشد. دکتر. این که ابریشمی از مرحوم افسر مگفور ایرج رحمه الله به نیکی یاد می کند دکتر. در ذائقه ابریشمی صفا و ظرافت نهفته است.»


فاکر فنی احمد مهدوی دامغانی
فیلادلفیا ۱۴۰۱/۰۲/۲۰