تفاوت بین گیمبال و استابلایزر – آریامونز


گیمبال وسیله ای است که در عکاسی و فیلم سازی استفاده می شود. این دستگاه لرزش ها را می گیرد و فیلم ها و عکس ها را بدون لرزش به ما نشان می دهد. تثبیت کننده وسیله ای محافظ برای وسایل الکتریکی است که از ورود ولتاژ اضافی، کم یا ناپایدار به دستگاه و آسیب رساندن به آن جلوگیری می کند. همانطور که می بینید، وقتی می خواهیم تفاوت گیمبال و استابلایزر را بررسی کنیم، این دو دستگاه از نظر ظاهری یکسان نیستند. با این حال، از آنجایی که تثبیت کننده به معنای “تثبیت” یا “تثبیت” است، گاهی اوقات با گیمبالی که ارتعاشات را جذب می کند، اشتباه گرفته می شود.

در این مقاله به معرفی این دو دستگاه می پردازیم و تفاوت آن ها را روشن می کنیم تا در صورت تصمیم یک تثبیت کننده بخرید شما دارید، می توانید تصمیم درستی بگیرید. برای شروع، باید بدانید که هر گیمابال و تثبیت کننده چیست؟

ثابت چیست؟

تثبیت کننده ولتاژ یک دستگاه رایج برای محافظت از تجهیزات الکتریکی حساس است. از آنجایی که وسایل برقی معمولاً با ولتاژ خاصی کار می کنند، اگر منبع تغذیه ولتاژی بالاتر یا کمتر از حد معمول را در اختیار آنها قرار دهد، احتمالاً آسیب می بینند یا می سوزند. اگر هیچ کدام از این اتفاقات رخ ندهد، عمر آنها کوتاه می شود. نوسانات ولتاژ کم و بیش در همه کشورها رایج است. سپس باید در مورد وسایل الکتریکی که به تغییرات ولتاژ حساس هستند فکر کنید.

برای محافظت از این دستگاه ها یک تثبیت کننده ولتاژ تولید می شود. این دستگاه – که شبیه گیمبال کامپیوتری نیست – دارای یک ترانسفورماتور داخلی برای تغییر ولتاژ است. این دستگاه بین منبع تغذیه و تجهیزات حساس الکتریکی قرار می گیرد. قبل از ورود به دستگاه، ولتاژ توسط تثبیت کننده ها بررسی می شود. اگر ولتاژ کم، زیاد یا ناپایدار باشد، تثبیت کننده با استفاده از ترانسفورماتورهای داخلی خود آن را تنظیم می کند و در نهایت یک ولتاژ پایدار به تجهیزات الکتریکی ارائه می کند.

تثبیت کننده های ولتاژ انواع مختلفی دارند. انواع “رله” ارزان تر هستند و برای لوازم خانگی کمتر حساس استفاده می شود. این زمانی است که انواع “سرو موتور” انواع جدیدی از تثبیت کننده های ولتاژ در نظر گرفته می شوند. عملکرد آنها دقیق است و برای دستگاه های حساس و گران قیمت استفاده می شود. به عنوان مثال، تجهیزات آزمایشگاه ها، بیمارستان ها و دندانپزشکی به تغییرات ولتاژ حساس هستند و برای محافظت از آنها نیاز به استفاده از یک تثبیت کننده دارند.

علاوه بر این، این وسیله محافظ از تجهیزات الکتریکی شما در برابر صاعقه محافظت می کند. از آنجایی که رعد و برق به طور مستقیم یا غیرمستقیم ولتاژ بالا را به دستگاه های الکتریکی وارد می کند، می توانید با نصب یک استابلایزر در مسیر آن از آسیب دیدن این دستگاه ها جلوگیری کنید.

گیمبال چیست؟

از لحاظ تاریخی، استودیوهای فیلم معمولاً از تجهیزات گران قیمت و دست و پا گیر مانند استیدیکم و تراک های دالی استفاده می کردند تا نماها را بدون حرکت نگه دارند. استفاده از این دستگاه ها به اپراتورهای ماهر نیاز دارد زیرا آنها از رایانه استفاده نمی کنند.

اما اخیرا دستگاه جدیدی به نام گیمبال وارد بازار شده است. گیمبال تصاویر متحرک را تثبیت می کند و مقرون به صرفه است. از این رو، این دستگاه می تواند هزینه های سنگین دستگاه هایی مانند Steadicam را از بین ببرد.

گیمبال وسیله ای است که به شما امکان می دهد در حین حرکت از دوربین خود فیلم های ثابت و بدون لرزش بگیرید.

دو نوع کلی گیمبال وجود دارد: ۳ محوره و ۲ محوره. گیمبال ۳ محوره هر سه حرکت بالا/پایین (انحراف)، چپ/راست (پیچ) و جلو/عقب (غلتان) را خنثی می کند. این باعث می شود این دستگاه برای حرفه ای هایی که می خواهند لرزش دوربین را تا حد امکان از بین ببرند ایده آل است.

برخلاف گیمبال ۲ محوره، فقط حرکت عمودی را جبران می کند، که اگر کار دیگری انجام نمی دهید ممکن است به اندازه کافی خوب باشد.

گیمبال یک تثبیت کننده دوربین فشرده است که با کمک الگوریتم های کامپیوتری، فیلم را از لرزش های ناخواسته دور نگه می دارد. از آنجایی که به عنوان یک “تثبیت کننده” یا “تثبیت کننده” در نظر گرفته می شود، گاهی اوقات با یک “تثبیت کننده ولتاژ” اشتباه گرفته می شود. اما تفاوت گیمبال و استابلایزر بیشتر از تثبیت است.

تفاوت بین گیمبال و استابلایزر

همانطور که می بینید، تفاوت بین گیمبال و تثبیت کننده بیش از یک یا دو چیز است. این دو ابزار کاملا مجزا هستند و کاربردهای متفاوتی دارند. با این حال، برای خلاصه کردن بیشتر محتوا، تفاوت بین گیمبال و تثبیت کننده را به عنوان یک عنوان بیان می کنیم:

  • گیمبال در صنعت ویدئو استفاده می شود، اما تثبیت کننده ولتاژ متعلق به صنعت برق است.
  • وظیفه گیمبال تثبیت تصاویر است و وظیفه تثبیت کننده ولتاژ تثبیت ولتاژ است.
  • گیمبال یک دستگاه کامپیوتری است، در حالی که تثبیت کننده ولتاژ از ترانسفورماتورهای داخلی استفاده می کند.
  • گیمبال در دوربین ها و تلفن های همراه نصب می شود، اما تثبیت کننده ولتاژ بین تجهیزات الکتریکی و منبع تغذیه قرار می گیرد.
  • تثبیت کننده ولتاژ در صنایع مختلف کاربرد دارد و مصارف خانگی دارد اما گیمبال فقط در صنعت فیلمسازی و همچنین فیلمبرداری با موبایل کاربرد دارد.

انواع دیگر تثبیت کننده ها

آخرین نکته ای که باید در مورد تفاوت گیمبال و استابلایزر اشاره کنیم این است که انواعی از تثبیت کننده ها وجود دارند که به عنوان گیمبال عمل می کنند و در صنعت فیلم سازی کاربرد دارند.

برای درک بهتر این موضوع، باید در نظر داشته باشید که تثبیت کننده یک اصطلاح کلی است که برای “تثبیت” مقادیر مختلف استفاده می شود. حال این کمیت می تواند ولتاژ باشد (در این فرض تثبیت کننده آن را تثبیت کننده ولتاژ می نامند) یا می تواند مانند سایر کمیت ها سرعت باشد. تثبیت کننده های حرکتی مختلفی در صنعت ویدئو وجود دارد، اما گیمبال حساس ترین و مفیدترین آنهاست. به عبارت دیگر، گیمبال قرار است یک تثبیت کننده باشد، اما از نوع حرفه ای. پس با این توضیحات می توان گفت فیلمبرداری بدون جابجایی وسایل گران قیمت و دست و پا گیر مانند «استادیکام» و «دالی تراک» نیز نوعی تثبیت کننده حرکت محسوب می شود.

نتیجه

تفاوت بین گیمبال و تثبیت کننده ولتاژ بسیار زیاد است. اولی در صنعت فیلمبرداری و دومی در صنایع مختلف استفاده می شود. به طور کلی، هر جا که وسایل برقی وجود دارد، تثبیت کننده ولتاژ راه حلی برای تثبیت ولتاژ است. با این حال، در تمایز بین گیمبال و تثبیت کننده، باید در نظر داشته باشید که تثبیت کننده یک اصطلاح کلی است، هر چیزی که حجم را ثابت کند، تثبیت کننده است. بنابراین گیمبال یک تثبیت کننده حرکت و یک تثبیت کننده ولتاژ یک تثبیت کننده ولتاژ در نظر گرفته می شود.