تفاوت ریالی و دلاری در شاخص ها


تشکیل دو ریال بین ریال و دلار در معاملات روز شنبه بورس، شاخص های کلیدی را منحرف کرد. از یک سو شاهد تشکیل صف خرید در سهام خودرو با اخبار جدید بورژوایی و دو محرک مربوط به واگذاری سهام دولتی بودیم و در جبهه مقابل گروه های کالا محور از ترس پرفروش به نظر می رسیدند. رکود جهانی

به گزارش پایگاه خبری بانکداری الکترونیک، در معاملات روز شنبه بورس تهران شاهد کشمکش بین دو گروه حقیقی و دلاری بورس بود که خودروها به دلیل مذاکرات جدی هسته ای و سیگنال های خوش بینانه با رشد تقاضا مواجه شدند. درباره واگذاری سهام دولت؛ نمادهای بانکی نیز تا حدودی دست به دست هم دادند. سهام بازار سهام متمرکز بر کالا روز جمعه به دلیل کاهش شدید تجارت جهانی افزایش یافت. در نتیجه شاخص کل بورس با افت ۰.۸۵ درصدی همراه شد و شاخص کل با افزایش قیمت نمادهای کوچک بازار ۰.۹ درصد رشد کرد.

حرکت متناقض شاخص ها

بازار با توجه به روحیه عموم مردمی که در اولین روز هفته به بورس آمدند نتوانست مثبت باشد. در این روز افت قابل توجه تقاضا برای نمادهای دلاری در بورس تهران، دیروز تصویر منفی خود را به بازار نشان داد. تا به امروز این وضعیت در بورس محتمل ترین دلیل برای وضعیت نامطلوب حاکم بر عرضه بر تقاضا در بازار جهانی بود، هرچند در سطوح پایینی شاخص همه نمادها تحت تاثیر منفی قرار نگرفتند. این موقعیت. با توجه به این شرایط، شاخص بورس علیرغم جهت گیری نزولی خود، چندان تحت تاثیر خطوط فروش قرار نگرفت و در پایان معاملات دیروز تنها ۱۳ هزار واحد افت را به ثبت رساند. در نتیجه نماگر اصلی بورس در نهایت به محدوده ۱۵۲۰۰۰۰ واحدی سقوط کرد که به نوبه خود فاصله چندانی با این رقم نداشت. با این حال می توان گفت این روزها تفاوت دو شاخص عمده بازار چشمگیر بود. شاخص کل در معاملات روز شنبه با کاهش بیشتر نمادهای بورس کالا محور و کاهش شاخص کل به دلیل وزن بالای آنها، توانست در معاملات روز شنبه هر چند اندک افزایش یابد. به گفته کارشناسان افزایش چشمگیر نمادهایی مانند خودرو در روزهای گذشته ناشی از کاهش وزن نمادهای بزرگ بازار در محاسبه شاخص همگن، افزایش قیمت نمادهای کوچک و عمدتا ریالی در بازار است. نگاهی دقیق به این نمادها نشان می‌دهد که یکی از جنبه‌های مهم رشد تقاضا برای این نمادها، ناامیدی بازار به دلیل افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی است و احتمال رکود در این بازارها نشان از تمایل بیشتر خریداران به سمت اقلام خرد است. . نمادها زیرا علیرغم مسائل مهمی مانند مذاکرات برگامی و اخبار اقتصادی جهانی، تورم عامل قابل اعتمادتری برای مردم است و بسیاری معتقدند که می توان به اثرات کوتاه مدت آن اعتماد کرد. علاوه بر این، این نمادهای کوچک بازار به راحتی دچار نوسان می شوند که می تواند بازدهی کوتاهی را برای فعالان بازار در هفته های آینده به همراه داشته باشد. در نتیجه شاخص همگن با افت ۰.۰۸ درصدی به ۰.۰۹ درصد در روز رسید. بر این اساس با نگاهی کلی به معاملات روز شنبه باید گفت که یک روز عادی دیگر در فضای منفی ایجاد شده در بورس سپری شده است. هیچ اتفاق غیرعادی ای رخ نداده است و از دیدگاه کلی، به عنوان حرف آخر، ممکن است چیز خاصی وجود داشته باشد که بتواند سرمایه گذاران کوچک را در روزهای آینده وارد بازار کند. فرسایش ارزش ها عامل مهمی در تغییر و تأثیرگذاری بر این شرایط است.

سایه جهانی بر بورس ایران

همانطور که در گزارش های قبلی اشاره شد، این روزها بازارهای بین المللی وضعیت خوبی ندارند. افزایش تورم در اقتصادهای بزرگ جهان هر یک از این کشورها را بر آن داشته است که سیاست های پولی را مطابق با دیدگاه سیاستمداران و سیاست گذاران خود در پیش بگیرند که عموماً از افزایش قیمت کالاها جلوگیری می کند. در نتیجه، بازارهای جهانی کالا در حال کاهش قیمت هستند و دیگر نمی توان برای ایجاد یک روند صعودی به آنها اعتماد کرد.

در حال حاضر در بازار سهام داخلی در معاملات کالا محور نیز همین اتفاق می افتد. کاهش قیمت ها در بازار جهانی منجر به ناامیدی در سود شرکت های این بخش شده است. همانطور که گفته شد در معاملات دیروز مهمترین دلیل کاهش شاخص کل قیمت افت این نمادها بود. دلیل اصلی کاهش قیمت کالاها در هفته های اخیر، احتمال افزایش مداوم نرخ بهره در ایالات متحده است که می تواند فدرال رزرو را به افزایش نرخ بهره در ماه های آینده سوق دهد. در چنین سناریویی، خوش بینی نسبت به آینده قیمت ها در بازار جهانی رو به کاهش است. در نتیجه قیمت بسیاری از فلزات رنگین در بازار جهانی در روز جمعه کاهش یافت و باعث شد بیشترین قیمت نیکل در بازارهای مذکور با ۷.۹ درصد کاهش مواجه شود. روی، آلومینیوم و مس نیز در این روز کاهش یافته است.

تکانه کوچک

در جریان معاملات دیروز موضوعی که توانست توجه سهامداران خرد را به خود جلب کند، افزایش قیمت نمادهای خودرویی و بانکی بود که دو نماد خودروساز و شرکت توانستند در صدر قرار بگیرند. نماد تجاری بالا به گفته برخی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از مدت ها سکوت در شورای امنیت سازمان ملل به دلیل افزایش قیمت خودرو و سبز شدن برخی نمادهای بانکی، شامگاه جمعه وارد ایران شد. وزیر امور خارجه ایران باید درباره برنامه هسته ای و قدرت های جهانی مذاکره کند.

این امر موجب خوش بینی نسبت به بدبینی در دو بازار واقعی بانک و خودرو و افزایش تقاضا برای این نمادها شده است. سرمایه گذاران دیروز در مورد سهام این خودروسازان کنجکاو بودند که خودروها معمولاً در صف هستند. البته لازم به ذکر است که علاوه بر این خودروها، امکان شناسایی سود از طریق واگذاری سهام دولت نیز وجود دارد که توانسته انگیزه ای برای سرمایه گذاران خرد ایجاد کند.

منبع: دنیای اقتصاد

لینک کوتاهلینک کپی شد!