تفکر معکوس، کلید خلاقیت کسب و کار – پایگاه خبری – تحلیلی بینش آنلاین


تفکر معکوس کلید خلاقیت حرفه ای در مراحل مختلف است. از بازاریابی گرفته تا رضایت مشتری، کسب و کارها می توانند با ایده معکوس رشد و توسعه پیدا کنند. زیرا هر فعالیت کارآفرینی مستلزم خلاقیت است و در این میان کسانی که با استفاده از ابتکار و نوآوری و تکنیک های تفکر معکوس می توانند فرصت ها و نیازها را ایجاد کنند، در تولید ثروت، توسعه اقتصادی و فناوری جلوتر هستند. وارونه فکر کنید و خلاق باشید. این شعار در تبلیغات و بازاریابی اکثر برندهای معروف دنیاست.

Reverse Idea به شما این امکان را می دهد که ایده های غیرمعمول خود را اعمال کنید تا بتوانید از تمرکز خود برای افزایش هرچه بیشتر کیفیت استفاده کنید. اجازه دهید با یک مثال واضح به شما توضیح دهیم. اکنون به عنوان یک کارآفرین به فکر افزایش تعداد مشتریان و رضایت آنها هستید و تمام تلاش شما و تیمتان در این راستا خواهد بود. بعد از چند ماه متوجه می شوید که در کار موازی گیر افتاده اید و با وجود تمام تلاش های شما و همکارانتان نمی توانید در این زمینه به موفقیت دست پیدا کنید. اینجاست که تفکر معکوس به کمک شما می آید و جرقه آن با طرح یک سوال است. چگونه مشتریان را ناراضی می کنید و چگونه مشتریان را از خود دور کرده و از دست می دهید؟ این دقیقا راهی است که شما را به موفقیت می رساند.

طراحان از صدها و هزاران ابزار برای ایجاد خلاقیت و نوآوری استفاده می کنند تا بتوانند نظر مخاطبان را در راستای رونق کسب و کار جلب کنند. به بیلبوردهای شهر نگاه کنید. هر کدام به نوعی سعی در جذب بینندگان بیشتری دارند. از نقاشی های معکوس گرفته تا پیام های تک کلمه ای، همه در تلاش برای جذب مخاطب هستند. اما هیچ یک از این روش ها به اندازه تفکر معکوس یا تفکر کاذب موثر نیستند.

تفکر معکوس در مشاغل
تفکر معکوس در مشاغل

در واقع در تکنیک تفکر معکوس، شما عمدا به بدترین ایده ها و روش های ممکن فکر می کنید و از این ایده ها برای یافتن راه حل های جدید برای حل مشکلات قدیمی استفاده می کنید. در واقع، به جای اینکه فکر کنید “چگونه می توانم مشکل را حل کنم یا از وقوع آن جلوگیری کنم؟” بپرسید: “چگونه می توانم این مشکل را ایجاد کنم؟” یا به جای پرسیدن این سوال که “چگونه می توانم به این نتایج برسم؟” پاسخ این سوال را بیابید: “چگونه می توانم برعکس نتیجه دلخواهم باشم؟!” در واقع، متخصصان این حوزه معتقدند که تفکر معکوس می تواند برای مشکلاتی مفید باشد که یافتن راه حل برای آنها در تفکر متعارف دشوار است. ایدئولوژی معکوس تبدیل یک نقطه ضعف به یک نقطه قوت است و بسیاری از معروف ترین شرکت های جهان محصولات خود را بر اساس این ایده به بازار عرضه کرده اند. لغزش در کلیشه ها اغلب ما را از اهدافمان دور می کند. برخی از راه حل های ظاهرا بد می توانند با تغییرات و تنظیمات به راه حل های بهتری تبدیل شوند.

به عنوان یک کارآفرین، می توانید با استفاده از روش های زیر متفاوت فکر کنید. در مرحله اول مشکل یا مشکل خود را به طور دقیق و واضح مشخص کنید و راهکارهای حل آن را بررسی کنید. سپس با سؤالات مسئله را برعکس تحلیل کنید. در ضمن ایده های خود را محدود نکنید و هر راه حلی که به ذهنتان می رسد را بدون هیچ سانسوری بنویسید. اینجاست که می توانید با ایده ای مخالف، کسب و کار خود را تبلیغ کنید.

فاطمه یحیایی – مهندس کامپیوتر