تلاش برای افزایش بودجه صندوق قرض الحسنه هنر


گزارش کردن تئاتر آنلاین به گزارش روابط عمومی صندوق قرض الحسنه هنر، سید احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی در دیدار با مدیرعامل صندوق قرض الحسنه هنر، مسائل و مشکلات حوزه فرهنگی و فرهنگی را مورد بررسی قرار داد. هنر به ویژه بحث تخصیص بودجه مطرح شد.

سید مجید پوراحمدی در دیدار با سید احسان قاضی زاده هاشمی عضو کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی گفت: این صندوق با وجود مشکلات مالی مفتخر است با تمام توان در خدمت بیش از ۱۰۰ هزار هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار است. و وقفه ها.» توجه داشته باشید

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر گفت: یکی از مهمترین خدماتی که صندوق به جامعه فرهنگ و هنر ارائه می کند خدمات بیمه ای در قالب بیمه تامین اجتماعی و بیمه تکمیلی درمان است که با توجه به اهمیت این دو حوزه‌هایی که اکثریت بودجه صندوق به این امر اختصاص می‌یابد، از جمله دو دسته متمایز می‌شوند.

وی گفت: بیمه اعضای صندوق اعتباری هنر تحت بیمه شغلی و مستقل سازمان تامین اجتماعی تعریف می شود و بیمه شده به تشخیص خود یکی از سه نرخ ۱۲، ۱۴ یا ۱۸ درصدی را انتخاب می کند. به طور میانگین بیش از ۶۰ درصد حق بیمه سالانه اعضا (معادل ۲۴۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱) مستقیماً به صندوق (از طرف دولت) واریز می شود. از سوی دیگر بیش از ۴۹ هزار فرهنگی و هنری کشور از خدمات بیمه تامین اجتماعی صندوق قرض الحسنه هنر بهره مند شده اند. محدودیتی برای ورود افراد واجد شرایط به سازمان تامین اجتماعی به شرط پرداخت وجوه اختصاص یافته به این موسسه در مهلت مقرر وجود ندارد.

مشاور وزیر در خصوص خدمات بیمه تکمیلی درمان گفت: تسهیلات بیمه تکمیلی درمان در قالب سه طرح (امید، صلح و رفاه) بخش قابل توجهی از هزینه های مازاد بر حق بیمه تامین اجتماعی را تامین می کند. وجوه ارائه شده به اعضا و افراد تحت تکفل آنها. در سالهای ۱۴۰۲-۱۴۰۱ بیش از ۴۲ هزار نفر از کارگران فرهنگی و هنری کشور و افراد تحت تکفل آنها تحت پوشش بیمه تکمیلی درمان قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه تسهیلات ارائه شده به اعضا افزایش اندکی داشته است، گفت: تسریع و تسهیل در روند اعطای تسهیلات، حذف ضمانت نامه های سنتی و حمایت از مشاغل فرهنگی و هنری آسیب دیده از بحران کرونا از برنامه های مهم این صندوق است. . از ابتدای دولت مردمی و بدین ترتیب از سال ۱۴۰۱ تاکنون بیش از ۲۴۰۰ نفر بیش از ۳۲ میلیارد تومان تسهیلات اعتباری ضروری تخصیص یافته اند. همچنین نزدیک به ۵ میلیارد تومان تسهیلات کمکی و درمانی رایگان به اعضا پرداخت شده است.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرح شمیم ​​و جوانه را یکی از طرح های جدید صندوق قرض الحسنه هنر در راستای احیای جمعیت برشمرد و افزود: از ابتدای اجرای طرح (مهر ۱۴۰۰)، تعداد ۶۳۰ نفر عضو شدند. در طرح جوانه (فرزندآوری) و ۳۱۵ نفر در شمیم ​​ثبت نام شده اند (۵۰ هزار تومان تسهیلات بلاعوض و سه کرور تومان وام بدون بهره در قالب این طرح ارائه می شود). نکته قابل توجه در طرح این است که اگر پدر و مادر کودک هر دو از فرهنگیان باشند و از اعضای صندوق محسوب شوند ۱۰۰ میلیون تومان تامین می شود.

پورحمدی با بیان مشکلات و موانع موجود در مسیر ارائه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر، گفت: اکثر اعضای صندوق در سطح پایین درآمدی قرار دارند و به همین دلیل در تامین نیازهای معیشتی خود با مشکل مواجه هستند. لذا لازم است تمامی دستگاه های ذیربط با کمک و همراهی یکدیگر به کمک این مجموعه اقدام کنند. البته دکتر اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ابتدای دولت سیزدهم با وجود همه محدودیت ها تمام تلاش خود را برای حمایت از اهالی فرهنگ و هنر انجام داد و به خوبی مورد حمایت دولت قرار گرفت. کرونا برای جبران خسارات ناشی از انتشار این ویروس انجام شد.

پورحمدی در پایان گفت: صندوق با تحقق برنامه خود در تلاش است تا با افزایش بودجه صندوق و حمایت دولت و شورای اسلامی ابتکار بزرگی در جهت رفع مشکلات هنرمندان داشته باشد.

قاضی زاده همچنین در این دیدار گفت: تلاش صندوق قرض الحسنه هنر برای ارائه خدمات به جامعه فرهنگ و هنر کشور قابل تقدیر است. خوشبختانه این صندوق در حال افزایش است و به عنوان یکی از موفق ترین سازمان های حمایتی کشور شناخته می شود.

یکی از اعضای کمیسیون اجتماعی شورای اسلامی شهر افزود: فرهنگ یکی از موضوعات مهم در کشور ماست، لذا مسئولان به این مقوله توجه ویژه دارند. حل مشکلات فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیز در اولویت کاری نمایندگان مردم در شورای اسلامی است. سعی داریم با تقویت پایه مالی صندوق مشکلات موجود در ارائه خدمات به اعضا را برطرف کنیم.