توحید همه ما را گرد هم می آورد و بر فرهنگ گفتگو تأکید داردگزارش کردن آژانس کتاب ایران (ایبنا) همایش بین المللی جانشینی پیامبران در ادیان خانقاهی امروز هفتم تیرماه با حضور شخصیت های فرهنگی و مذهبی، اقلیت های دینی، کارشناسان حوزه و دانشگاه ها و اساتید مطالعات تطبیقی ​​ادیان از کشورهای دیگر برگزار شد. .

یاسر احمدوند معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این همایش در سخنانی گفت: حضرت ابراهیم در ادیان ابراهیمی خاص شمرده می شود و انتقال ارث به سه صورت و به سه صورت عرضه می شود. یک راه، راه «برکت» است که از حضرت ابراهیم شروع می شود و خداوند در قرآن می فرماید: ما بر ابراهیم رحمت کردیم و بر نسل ابراهیم نیز برکت خواهیم داد. درباره حضرت مسیح قرآن در دو جا از حضرت مسیح با کلمه «نعمت» یاد کرده است.


احمدوند ادامه داد: گاهی ارث و انتقال از طریق «ارث» و گاهی انتقال و ارث از طریق «شهادت» است. یعنی کسانی که از طریق اراده موفق می شوند. واسی فردی است که وظیفه هدایت معنوی جامعه را بر عهده دارد. البته در برخی موارد دستورات محتوایی و ظاهری نیز مورد توجه قرار می گیرد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تفاوت شیعه و سنی را در ولایت دانست و گفت: از ولایت به رهبری در امور داخلی جامعه تعبیر می شود و اگرچه اختلافاتی داریم. . ما با برادران اهل سنت خود در این زمینه دوستی و برادری داریم، مهمترین مسئله برای ما فرهنگ سازی گفت و گو است.

در ادامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: ما در ایران و جمهوری اسلامی سابقه طولانی ارتباط و دوستی بین مردم ساکن در این جغرافیای فرهنگی و در طول هزاران سال داریم. ایران مکانی امن برای حضور ادیان مختلف است.» این یک همزیستی مسالمت آمیز با حداقل چالش ها بوده است.


اسماعیلی بیان کرد: البته تاریخ ثابت می کند که ما سابقه خشونت و درگیری بین دینی و برون مذهبی را داریم و در تاریخ ما در منطقه اسلامی چنین اتفاقاتی رخ داده است اما با تسامح حل شد.


وی ادامه داد: بارها میزبان کسانی بوده ایم که در کشورمان رفتار خوبی نداشتند. اما قوانین جمهوری اسلامی ادیان ابراهیمی را به رسمیت می شناسد و محل کار و تبلیغ آنها را به رسمیت می شناسد. همچنین برای این مذاهب در شورای جمهوری اسلامی ایران کرسی های نمایندگی در نظر گرفته ایم و آنها از تمام امتیازاتی که نمایندگان مسلمان در مجلس دارند، از جمله حق بیان، حق نظارت و حق نظارت برخوردارند. برای وضع قوانین

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این سند مایه مباهات همه ما ایرانیان است و به آن افتخار می کنیم و فرهنگ ایرانی خود را اینگونه نشان می دهیم. آنچه همه ما را به هم نزدیک می کند توحید است. ما به همه ادیان قبل از اسلام احترام می گذاریم همانطور که به اربابان دینی خود احترام می گذاریم و به همه آنها با احترام نگاه می کنیم.

وی در پایان هدف از برگزاری چنین همایش هایی را فرهنگ گفت و گو دانست و گفت: تلاش می کنیم با غنای نظری بیشتری به دستاوردهای علمی دست یابیم و این گونه همایش ها را با کمیت و کیفیت بیشتر در سطح کشور پیش ببریم. آینده نزدیک. .