تولیدکنندگان دارایی ارزشمند هر کشوری هستند


تولیدکنندگان دارایی های گرانبهای هر کشوری هستند که آینده روشنی را برای هر جامعه رقم می زند. بنابراین حمایت از تولیدکنندگان بومی منطقه و تشویق مصرف کنندگان به خرید محصولات بومی موجب رشد اقتصادی و توسعه ملی می شود.

نیاز به حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان بومی آنقدر ضروری و مهم است که باید در رأس امور و برنامه های حاکمان هر جامعه قرار گیرد. اما مهم این است که یک طرف تولید و مصرف وجود دارد و زمانی که محصول و تولیدکننده حاشیه امنی داشته باشند می توانند در بازار مصرف احساس راحتی کنند. یعنی هر چه تقاضای بازار بیشتر باشد تولید و اشتغال رونق بیشتری دارد.

تولید مبتنی بر مصرف است و تا زمانی که تولیدکنندگان هر کشوری در خرید و مصرف محصولات خود راحت باشند، پیشرفت روزافزون تولید قابل مشاهده است. با توجه به جمعیت کشور، فرهنگ سازی و البته برنامه متولیان کشور با مصرف کالای ایرانی همخوانی دارد، کیف پول تولیدکنندگان ایرانی باید تنظیم شود… زیرا تا اینجا همه عوامل وجود دارد. به نفع تولیدکنندگان بومی. یک بازار بزرگ با ۸۰ میلیون مصرف کننده، کشور ما را به یکی از منحصر به فردترین بازارهای مصرفی در جهان تبدیل کرده است. اما در اینجا یک شرط مهم و اساسی وجود دارد، یعنی نیاز بازار با تولید داخل تامین شود یا حداقل بر اساس برنامه مدون قانون و درصد مشخصی برای واردات وجود داشته باشد. تولیدات کشور از محصولات کشاورزی گرفته تا پوشاک و کالاهای مصرفی خانگی به دو به دو و چهار تقسیم شده است.

واردات انواع محصولات کشاورزی بی کیفیت، ضربه مهلکی به کشاورزی و مکانیزه شدن کشور وارد کرده است که همه پیشگامان اقتصاد و کشاورزی بر آن صحه می گذارند. همچنین لغو قانون ممنوعیت واردات و توزیع برنج خارجی در فصل برداشت این محصول نه تنها عرضه و تقاضای بازار را به شدت مختل کرده، بلکه به شالیکاران شمال نیز آسیب جدی وارد کرده است. زیرا با این شرایط کشاورزان شمال دیگر نمی توانند محصول را با قیمت مناسب عرضه کنند. فاجعه تلخ مشابهی بارها برای چایکاران ایرانی تکرار شده است. در سایه غفلت، چای‌های باکیفیت ایرانی با قیمت‌های پایین به فروش می‌رسند و مسئولان بازاری داغ برای چای‌های رنگی و گازدار عجیب و غریب باز کرده‌اند. البته مشکل به موارد ذکر شده ختم نمی شود، عرصه را بر تولیدکنندگان بومی تنگ کرده ایم. اشتغال و آینده فرزندان ما تولیدکننده در دستان توانمند آنهاست. او چند روز مانده به شروع سال تحصیلی، از بازار نوشت افزار و نرم افزاری خبر داد که می تواند با وجود حضور نزدیک به یک میلیون دانشجو، علاوه بر دانشجویان، هزاران جوان ایرانی را در بخش تولیدی به کار گیرد. اما آمار منتشر شده نشان می دهد که تنها ۲۰ درصد از گردش مالی بازار لوازم التحریر کشور در دست تولیدکنندگان داخلی است که بخش عمده ای از این گردش مالی به جیب چین، هند و ترکیه می رود.

تولید داخلی
تولید داخلی

باید این واقعیت را بپذیریم که حمایت از محصولات ایرانی هنوز جایگاه مناسبی را که باید در انتخاب خانواده ها باشد پیدا نکرده است. البته این داستان علل و آثار زیادی دارد. قوانین مصوب برای حذف تولیدکنندگان ایرانی کمر بسته اند یا مصرف کننده دلسوز محصولات ایرانی نیستیم یا تولیدکنندگان ایرانی در ارتقای استاندارد و کیفیت محصولات خود کوتاهی کرده اند. البته به هر یک از موارد پیشنهادی می توان درصدی را اختصاص داد. تولیدکنندگان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند و در سال‌های اخیر با سختی‌ها و مشکلات زیادی روبرو بوده‌اند، اما آنچه آنها را در مسیر خود ثابت قدم نگه داشته عشق به کشور و هموطنان است.

حسین یحیایی – مدیر مسئول روزنامه تافه