تولید نمایشی دیدنی با موضوع مباهله – تئاتر آنلاین


دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ساخت یک اثر نمایشی بزرگ با موضوع «مبله» خبر داد.

به گزارش تئاتر آنلاین، دستیار وزیر و مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام به برگزاری نمایشی باشکوه با شعار مباهله و اجرای شعر آیینی شبانه و اجرای بسیاری از برنامه های مسجد محور کردند. برنامه های کانون رسیدگی به امور مساجد ۶ استان کشور، ایجاد اداره ویژه مباهله در جشنواره های ادبی و سایر برنامه های هنری این وزارتخانه، تولید قطعات سرود و کمک به کارهای مرتبط با این موضوع. این وزارتخانه این اطلاعیه را به یاد حادثه مباهله اعلام کرد.

محمود شلاوی گفت: این مناسبت بزرگ تاریخی یکی از جلوه های عظمت خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) به دلیل بی توجهی در سال های گذشته و همچنین فاصله کوتاه عید سعید قربان است. با توجه به ایام غدیرخم و محرم و سایه آنها، با تشکیل ستاد با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف وزارت ارشاد، برنامه ریزی و اقدام، تمرکز امسال کاهش یافته است. و سالهای بعد بر این اساس ساخته شد.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اطلاع از اقدامات و برنامه های امسال گفت: شب شعر آیینی و ارشاد اسلامی روز جمعه ۱۰ تیرماه در مشهد مقدس برگزار شد. جمعی از شاعران آیینی کشور و با حضور وزیر فرهنگ.

شلاوی به انتشار ویژه نامه مطبوعاتی با موضوع روز مباهله اشاره کرد و گفت: با مشارکت معاونت امور مطبوعاتی رئیس جمهور، روز یکشنبه ۱۱ مرداد ماهنامه ویژه ۱۶ صفحه ای پیوست مجله «جام جم» منتشر شد. . با این مجله توزیع می شود.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین از اجرای برنامه های مسجد محور کانون برای رسیدگی به امور مساجد، برگزاری مسابقه ویژه محتوای پیامکی مباهله و دعوت از همگان به مباهله خبر داد. وی همچنین از دیگر برنامه های پیش بینی شده این ستاد از جمله اقامه نماز همزمان از مساجد سراسر کشور در شب مبله نام برد.

شلاوی خواستار برگزاری مسابقه هنرهای تجسمی با موضوع مباهله با عنوان «موشن شناسی» و «عکس نوشتاری» و انتشار آثار برگزیده در بسترهای مجازی در سایر رویدادهای مسجد محور شد و افزود: کمپین ویژه کودکان. و دعوت به نوجوانان برای داستان مباهله با خلق داستان های کوتاه و نمایش های کودکان و نوجوانان و همچنین نقاشی، دلنوشته، شعر و خوشنویسی برای جلب نظر مخاطب. و برپایی نمایشگاه هنری جذاب در فضای مجازی یا واقعی از دیگر برنامه های اجرایی با موضوع مباهله خواهد بود.

به گفته مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برپایی محافل انس و قرآن در شب مباهله و اجرای همزمان برنامه‌های فرهنگی در بخش‌های مجاور آن محافل و برنامه‌های ویژه‌ای در سراسر کشور برگزار شده است. . همچنین برنامه های مسجد محور در ۶ مسجد تهران، اصفهان، یزد، قم، تبریز و خراسان رضوی در نظر گرفته شده است.

دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره برنامه‌های آتی این ستاد با اشاره به اینکه نمایشی فاخر با موضوع مباهله تولید می‌شود، گفت: بنیاد رودکی طی گفت‌وگوهای انجام شده برای تولید نمایشی فاخر برنامه‌ریزی کرده است. با کارگردانان معروف تئاتر کشور برای سال آینده در تالار وحدت است.

وی با اشاره به ایجاد بخش ویژه مباهله در جشنواره ادبی مرتبط، تصریح کرد: وزارت امور فرهنگی از نویسندگان و کتاب‌های با موضوع «مباهله» حمایت مالی و معنوی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه از تولید آثار هنری با موضوع مباهله حمایت می کنم گفت: دفتر موسیقی وزارت آموزش و پرورش به تولید سرود و ایجاد بخش ویژه در جشنواره های هنری با موضوع مباهله و حمایت از تولیدکنندگان موسیقی می پردازد. کارهای تجسمی و سینمایی نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.