تیفوئید چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟


علائم تیفوئید چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟

حصبه یکی از شایع ترین بیماری های مربوط به دستگاه گوارش است که باعث عفونت و تب شدید در فرد می شود. حصبه از طریق غذا و آب آشامیدنی آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و کشنده است. حصبه یا تیفوئید با ضعف، درد شکم، یبوست و سردرد ظاهر می شود. با استفاده از تست ویدال می توان تیفوئید را تشخیص داد و از روش های درمانی آن استفاده کرد. اگر می خواهید در مورد این بیماری بیشتر بدانید ادامه مطلب را از دست ندهید.

تست ویدال چیست و چرا تجویز می شود؟

استفاده کنید وایدال این یکی از راه های شناسایی و تشخیص بیماری تیفوئید است. این بیماری یک عفونت باکتریایی جدی است که بیشتر در کشورهای فقیر و مناطقی که اصول اولیه بهداشتی مانند شستن دست ها رعایت نمی شود، رخ می دهد. باکتری تیفوئید در روده و خون انسان زندگی می کند.

این بیماری می تواند از طریق تماس با مدفوع فرد آلوده به دیگران منتقل شود. از طرفی چون حصبه در حیوانات دیده نمی شود، تنها راه انتقال آن از انسان به انسان است. این بیماری با علائمی مانند تب بالا و مشکلات گوارشی خود را نشان می دهد که در این صورت مشکوک باید با نظر پزشک معالج تحت آزمایش ویدال قرار گیرد.

به طور معمول، باکتری تیفوئید می تواند از طریق دهان وارد بدن شود و به مدت ۱-۳ هفته در روده باقی بماند. سپس با عبور از دیواره های روده وارد جریان خون شده و وارد می شود. همراه با گردش خون در بدن، باکتری تیفوئید وارد شده و تمام بافت ها و اندام های بدن را درگیر می کند. هنگامی که باکتری تیفوئید وارد خون می شود، سیستم ایمنی بدن نمی تواند با آن مبارزه کند، زیرا باکتری های بیماری در سلول های میزبان زندگی می کنند که خارج از دسترس سیستم ایمنی بدن است.

هدف از تست ویدال تشخیص به موقع بیماری و درمان آن است. در چنین مواردی می توان درمان را با مصرف به موقع آنتی بیوتیک تکمیل کرد. از طرفی در برخی افراد بیماری تیفوئید بدون هیچ علامتی ظاهر می شود و این گروه فقط ناقل تیفوئید خواهند بود. البته بد نیست بدانید که بدون مشورت با پزشک نباید خوددرمانی کنید.

تفسیر آزمون ویدال

از جمله عوامل موثر بر پاسخ تست ویدال، آنتی ژن های موجود در آزمایش خون است. نیمی از افرادی که آزمایش ویدال را انجام می دهند در عرض یک هفته پس از قرار گرفتن در معرض میکروب نتیجه مثبت می گیرند و بسیاری از آنها یک ماه طول می کشد تا آزمایش آنها مثبت شود.

تفسیر تست ویدال بر اساس میزان آنتی ژن در خون بیمار است. آنتی ژن ها در بدن هر فرد در سه دسته کلی وجود دارد:

  • آنتی ژن H
  • آنتی ژن o
  • آنتی ژن سطحی یا کپسولی

نوع اول این آنتی ژن ها H، یک نوع پروتئین و سطوح بالاتر آنتی بادی در مقایسه با کلاس IgG است، در حالی که نوع دوم، یا آنتی ژن O، یک نوع لیپوپلی ساکارید با سطح آنتی بادی بالاتر از کلاس IgM است. که برای ۳ تا ۶ ماه پس از درمان کوتاه مدت تیفوئید نوع ۲ منفی است. تست ویدال شرح داده شده اما آنتی ژن H خود را مثبت نشان می دهد. توجه داشته باشید که آنتی بادی ها همان پروتئین هایی هستند که به آنتی ژن ها متصل می شوند.

آنتی ژن سطحی یا کپسولی از پلی ساکارید احاطه کننده آنتی ژن O vi نامیده می شود. آنتی بادی تولید شده برای مبارزه با آن از کلاس IgM است. آنتی ژن کپسولی در خون کندتر از دو نوع آنتی ژن دیگر ظاهر می شود و با سرعت بیشتری ناپدید می شود.

برای تفسیر تست ویدال، باید محدوده طبیعی مقدار آنتی ژن را بدانید تا به درستی نتایج را تفسیر کنید. اگر مقدار آنتی ژن O کمتر از ۱.۸۰، آنتی ژن H کمتر از ۱.۶۰ و در نهایت آنتی ژن vi کمتر از ۱.۴۰ باشد، می توان گفت که بدن در حالت طبیعی قرار دارد و بیماری تیفوئید ندارد.

اگر مقدار آنتی ژن O و H برابر یا بیشتر از مقدار طبیعی در محدوده طبیعی باشد، بر اساس علائم و نشانه ها می توان گفت که بیمار مبتلا به تیفوس است.

اگر آنتی ژن های O و H به ترتیب حداقل ۱.۸۰ و ۱.۴۰ باشد، فرد مشکوک به داشتن تیفوئید یا بیماری مشابه است. اگر بیماری تیفوئید تشخیص داده شود، مقدار آنتی ژن O در ابتدای بیماری بیشتر از آنتی ژن H خواهد بود و با ادامه مشکل این نتیجه معکوس می شود.

با توجه به مطالب، با ارزیابی بالینی بیمار، بررسی علائم و نشانه های موجود و در برخی موارد آزمایش های دیگر می توان به تیفوئید تشخیص داد. این بدان معناست که آزمایش ویدال به تنهایی نمی تواند وجود تیفوئید را تایید کند.

شرایط تست ویدال

برای تست ویدال نیازی به رعایت شرایط خاص و محدود نیست. بیمار باید این آزمایش را با معده خالی انجام دهد تا میزان آنتی ژن ها به طور دقیق و دقیق اندازه گیری شود.

برای تشخیص تیفوئید از چه آزمایشاتی استفاده می شود؟

به منظور کمک و استفاده از روش های درمانی صحیح برای بیماران تیفوئیدی یا تیفوئیدی، تشخیص دقیق از اهمیت ویژه ای برخوردار است. هنگامی که علائمی مشابه علائم بیماری های دیگر مانند مالاریا، آنفولانزا، عفونت، سردرد، تب بالا و سایر پارامترها ظاهر شود، تیفوئید می تواند باعث شود که پزشک بیماری را به اشتباه تشخیص دهد.

بنابراین آزمایش دقیق و سریع نقش مهمی در تشخیص تیفوئید دارد. تست ویدال یکی از آنهاست که در صورت تشخیص صحیح و به موقع می تواند پیشرفت آن را در بدن متوقف کند. بهترین زمان برای انجام تست تشخیصی تیفوئید روز اول عفونت در بیمار است.

تشخیص حصبه از هومکا در خانه!

هدف از آزمایش Widal اندازه گیری آنتی ژن های موجود در خون است که نشان می دهد فرد مبتلا به بیماری تیفوئید است یا خیر. شما می توانید از خدمات تست خانگی Humka نهایت استفاده را ببرید. این مجموعه با ارائه خدمات آزمایشگاهی غیرحضوری در منزل یا محل کار به شما این امکان را می دهد که در صورت نداشتن زمان و یا توانایی کافی برای بازدید از آزمایشگاه ها، آزمایش ویدال و سایر آزمایشات خون و ادرار را انجام دهید.

گروه Humka طرف قرارداد است بیمه پایه و تکمیلی این استان دارای مراکز آزمایشگاهی بالایی است تهران و مانند شهرهای دیگر کرج، اصفهان، اهواز، شیراز، رشت، قزوین و تبریز خدمات تست خانگی را ارائه می دهد. دریافت مشاوره رایگان و ثبت درخواست آزمایش خون در منزل شما می توانید آن را با شماره انجام دهید ۰۲۱۶۷۳۷۱ با تماس یا مراجعه به وب سایت Humka www.homeca.irدرخواست وی ثبت شد تا در کمترین زمان، متخصصان و پرستاران Humka در محل تعیین شده خدمت کنند.