جشنواره آسیب شناسی تئاتر کودک و نوجوان با حضور فعالان و کارشناسان


بررسی نشست آسیب شناسی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیران و کارگران این حوزه به پایان رسید.

به گزارش تئاتر آنلاین به نقل از روابط عمومی اداره کل نمایشگاه های هنری، بررسی نشست آسیب شناسی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با حضور مدیران و دست اندرکاران این حوزه به پایان رسید. تا حد امکان با هم فکر کنیم بیست و هشتمین دوره این رویداد بین المللی.

به عقیده همه کارشناسان، سرمایه گذاری روی کودکان و نوجوانان در درازمدت باعث بهبود و رشد جامعه و از جمله تئاتر به ویژه تئاتر کودک و نوجوان به عنوان بستری خلاقانه و پویا خواهد شد. و جامعه ای با نشاط بهترین راه برای ارتقای کیفیت همه جامعه بشری است و عامل ارتباط گسترده و مؤثر نه تنها با گروه های سنی بلکه با بزرگسالان و همه افراد جامعه است.

کودکان و نوجوانان با تماشای تئاتر و همراهی با آن در دنیایی پر از تخیل و هیجان، مهارت های بسیاری را می آموزند.

این در حالی است که جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان تنها جشنواره ویژه این رده سنی است که هر ساله با گرد هم آوردن کودکان و نوجوانان با حضور بسیاری از بازیگران فعال این عرصه سعی در پرورش و تقویت قوه تخیل دارد. ارتباط گروهی و خلاقیت اقدام می کنند.

جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان علاوه بر تماشاگران، تاثیر انکارناپذیری در ارتقای سطح آگاهی و آموزش گروه های نمایشی داشته است.

پس از آنکه بیست و هفتمین دوره این جشنواره که به مدت دو سال به دلیل شیوع ویروس کرونا متوقف شده بود، از اول به ششم تیرماه امسال به تعویق افتاد، با حضور ۷۰ گروه نمایشی و حدود ۴۰۰ هنرمند برای کودکان برگزار شد. ، نوجوانان و بزرگسالان نیز. علاقه مند، دنیایی پر از رمز و راز و هیجان کودکانه را ببینید.

این جشنواره به همت دبیر و هیئت مدیره امیر مشهدی عباس و با هدف تقویت مهارت ها، رشد آگاهی و اعتماد به نفس کودکان این مرز و بوم با شعار «صحنه، پرواز پروانه خیال» برگزار شد. این اجرا به همت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران و سایر نهادها و سازمان های استان همدان برگزار شد. شهر حمدان.

بیست و هفتمین دوره این رویداد هنری با تمام نقاط ضعف و قوت خود در حالی به کار خود پایان داد که امیر مشهدی عباس از سوی کاظم نظری مدیرکل هنرهای نمایشی استان به عنوان دبیر بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان معرفی شد.

پس از این با حضور اعضای هیئت مدیره اتحادیه سراسری تئاتر کودک و نوجوان، خانه تئاتر، انجمن تئاتر عروسکی جلسه ای با هدف موافقت و آسیب شناسی بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان برگزار شد. اعضای هیئت مدیره خانه تئاتر و بنیاد نمایش کودک. سپس این برنامه باید از نظر اجرا و محتوا با افزایش نقاط قوت و کاهش نقاط ضعف همراه باشد.

توجه جدی به مشکلات برگزارکنندگان و لزوم برگزاری رویدادهای بین المللی، طرح تغییر شهر میزبان برای ارتقای کیفیت جشنواره، توجه به توان اجرایی و حمایت همه دستگاه های استانی استان میزبان. زیرساخت های موجود و امکانات لازم، توجه جدی به افزایش میزان هزینه های کمک، افزایش هزینه های تولید و آماده سازی آثار نمایشی، ارائه خدمات فنی در شهر میزبان در زمینه مرمت دکوراسیون گروهی، متخصص در مخاطب و تناسب سنی آثار نمایشی و توجه دقیق تر، ویژه تر در مراحل انتخاب و داوری با اتخاذ رویکرد، توجه جدی جشنواره به مقوله تبلیغات محیطی، ایجاد فرصت و فرصت برای گروه های شرکت کننده برای تبادل تجربیات. و تلاش برای ایجاد بحث، اسکان، پذیرایی و شرایط مناسب برای این منطقه، توجه عملی به کیفیت کار و پرهیز از رویکرد کمی، پرهیز از افزودن بخش‌های غیر ضروری و موازی با سایر رویدادها. اهمیت دادن به تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره، نگاه کاملا حرفه ای به این عرصه و استفاده از هنرمندان متخصص تئاتر کودک و نوجوان در هیات انتخاب و داوری جشنواره. و نگاه دقیق تر به نشریات جشنواره از مهم ترین موضوعاتی است که در این جلسات مطرح می شود.

این رویدادها برای مخاطبان کودک و نوجوان تنها جنبه مشترک علاقه همه هنرمندان کودک و نوجوان به منظور ارتقای کمی و کیفی رویدادهای جشنواره در سطح بین‌المللی است.

یکی از مهم ترین موضوعات مشترک در این جلسات رسیدگی به موضوع میزبانی این رویداد بین المللی در کشور است.

استان همدان سال هاست که با همت مدیران و مردم خونگرم خود این رویداد را برگزار می کند، اما متاسفانه با وجود سابقه طولانی برگزاری جشنواره، آمادگی های لازم در زمینه ارتقای فنی و کیفی انجام نشده است. زیرساخت های میزبانی این رویداد بین المللی

سالن هایی با حداقل کیفیت اجرایی، کمبود نیروی انسانی ماهر در معاونت فنی برای رفع مشکلات گروه اجرایی، عدم هماهنگی لازم بین مدیر شهری و ستاد اجرایی تنها بخشی از بزرگترین چالش های این شهرستان است. یکی دیگر از دوره های جشنواره.

علیرغم تلاش و کوشش مدیران، هنرمندان و گروه های اجرایی حاضر در این دوره، آنچه در بیست و هفتمین جشنواره بین المللی حمدان رخ داد، گواه آن است که برگزاری چنین جشنواره ای به جای داشتن حداقل مهارت، نیازمند مهارت های فنی، هنری و مدیریتی است. برای جشنواره هایی با هزینه های بین المللی.

بی توجهی به کاستی های سال های گذشته تنها باعث بی اعتباری این پدیده هنری و جلوگیری از رشد و ارتقای آن می شود که هر سال باید شاهد آن باشیم.

با در نظر گرفتن همه موارد ذکر شده و به زودی باید شاهد فعالیت دبیرخانه بیست و هشتمین تئاتر بین المللی کودک و نوجوان و انتشار فراخوان آن باشیم، باید دید نتیجه این تحریف ها و تحریف ها چه خواهد بود. نشست تخصصی با کارشناسان حوزه تئاتر کودک و نوجوان برگزار می شود که تفاوت اساسی در فراخوان این دوره از جشنواره پس از نقاط قوت و ضعف دوره قبل منتشر می شود. مشخص.