جواد خواجوی متفاوت را در «تب» می بینید / تعداد فالوور بیننده نمی آورد – تئاتر آنلاین


جواد خواجوی که این روزها در برنامه «تب» بازی می کند، معتقد است تعداد زیاد دنبال کنندگان یک چهره مجازی تضمینی برای استقبال از فعالیت های او در خارج از این فضا نیست.

جاوید خواجوی که این روزها نمایش «تب» را در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر دارد، از حضور خود در این نمایش – کارگردانی «تب» به تئاتر آنلاین گفت. رویا کاکاخانی با نادر فلاح روی صحنه می رفت و به دلیل مشغله کاری و سایر مشغله های کاری به جای او وارد گروه شدم. سید سهلی با من تماس گرفت و پیشنهاد داد در این کار به من کمک کند. پس از خواندن نمایشنامه بلافاصله نقش در نمایشنامه را پذیرفتم زیرا متن را بسیار دوست داشتم.

وی ادامه داد: معتقدم مهمترین عنصر نمایش متن آن و نمایشنامه «تب» نوشته والاس است. ارتباط همچنین بسیار خوب و پر از کلمات نوشته شده است. ابتدا قرار بود ۱۰-۱۵ روز برای تمرین وقت داشته باشیم چون حفظ یک درس حداقل یک ماه زمان می برد اما به دلیل فشرده بودن برنامه بعد از اینکه من کارگردان نمایش شدم، خانم. آشپزخانه در دفتر سعید سهلی با او آشنا شدم، دقیقا یک هفته بعد روی صحنه رفتم و ۵ روز تمرین کردیم. البته میزان صحنه، نور و دکور نمایش را چون قبلا اجرا شده می دانستم، اما سعی کردم خودم اجرا کنم و تغییرات کوچکی در نقش مثل نواختن ساز و شیوه خودم ایجاد کردم. رفتار شخصیتی که بازی کردم متفاوت است. شخصیتی که من بازی می‌کنم سن و جنسیت خاصی ندارد و بازیگران زن در کشورهای مختلف هم به این دلیل که مهم است، محتوایی که می‌خواهد بیان کند، به ایفای نقش پرداخته‌اند.

درباره خواجوی چند دلیل کسی که این نقش را پذیرفت گفت: «برای من همه جوانب هر کاری مهم است و فرقی نمی‌کند که برنامه مونولوگ باشد یا دیالوگ. برای من آرامشی که در پشت صحنه و در گروه جریان دارد بیش از هر چیز دیگری مهم است مهمتر است اوایل در مشهد در نمایشی به نام «دراکولا» بازی کردم که تفاوت زیادی با این کار داشت. تولید بزرگ و بازیگر بود من همیشه تئاتر و از دوران کودکی من سر صحنه نیامدم، اما پشت صحنه کار می کردم و هر وقت فرصت می کردم روی صحنه حاضر می شدم. من بیشتر در نمایش های خیابانی کار می کردم. شاید مردم مرا از طریق فضای مجازی بشناسند اما زندگی من با تئاتر پیوند خورده است و همیشه از تئاتر استقبال می کنم زیرا تئاتر مهم ترین و بزرگترین اتفاق برای یک بازیگر است. مثل جاوید خواجوی ۴ میلیون نیست یک پیرو صحنه او اکنون باید پر از تماشاگر باشد. این خود نمایش است که خود را بالا می کشد. هر چند ممکن است پیروان من آن را نشان می دهم لغو دنبال کردن چون هیچ کاری نمی توانند انجام دهند که جلوی من را بگیرد

این بازیگر با اشاره به اینکه ترجیح می دهد بیشتر در عرصه تئاتر یا تصویر فعالیت داشته باشد، یادآور شد: البته این روزها بیشتر بازیگران ترجیح می دهند در فیلم و سریال کار کنند اما بازیگران خوبی هم داریم که در حوزه تصویر فعال هستند. شانس دارند در تئاتر هم روی صحنه باشید می توان آینده. اما نمی توان تئاتر را رها کرد زیرا هم یک ضرورت است و هم عشق. البته عده ای هم هستند که علاقه ای به حضور در تئاتر ندارند. بازی در نمایش “تب” سخت ترین کاری بود که تا به امروز انجام داده ام، زیرا ۵ روز تمرین زمان بسیار کمی برای حفظ یک فیلمنامه سنگین ۱۵ صفحه ای است، چه رسد به اینکه میزانسن و احساسات و چیزهای دیگر را در خود جای دهد. اما خوشبختانه هر چه بیشتر انرژی دادیم، خوب از آب درآمد و تماشاگران به خوبی پاسخ دادند.

وی خاطرنشان کرد که اعداد وجود دارد پیروان فردی در فضای مجازی تضمین نمی کند که در محیط بیرون از کارش استقبال شود، گفت: اینطور نیست که مثلا جاوید خواجوی ۴ هزار تومان باشد. یک پیرو صحنه او اکنون باید پر از تماشاگر باشد. کم کم برای جذب بیننده به برنامه «تب» پیش رفتیم و امروز به دلیل کم بودن تعداد بیننده به این برنامه رسیدیم. چند سال پیش مصاحبه خیلی ها را دیدم که می گفتند هنگام بازی در یک نمایش می خواستند یک شاخ مجازی روی صحنه بیاورند و تماشاگر را در سالن بکشانند، اما سیستم نمایش کاملا متفاوت است. می توانید از این طریق برای یکی دو روز مخاطب را جذب کنید. سالن اما این مخاطب تئاتر است که مخاطب را به سالن می آورد نه تبلیغات اینستاگرامی و اعداد. پیروان یک شخص

بازیگر «سرباز» افزود: البته تبلیغات نمایش خیلی خوب است اما خود نمایش خودش را بالا می برد. هر چند ممکن است پیروان من آن را نشان می دهم لغو دنبال کردن چون هیچ کاری نمی توانند انجام دهند که جلوی من را بگیرد. تماشاگران تئاتر باید این نمایش را تماشا کنند و خوشبختانه در این مدت استقبال فوق العاده و جذابی هم شده است. همین که توانستم نقشی را که نادر فلاح بازی می کرد بازی کنم، کارم را خوب انجام دادم. نادر فلاح یکی از بزرگ‌ترین نام‌های تئاتر و شخصیت بزرگ این حرفه است و خوشحالم که می‌توانم راه او را ادامه دهم.

شما

خواجوی درباره حضورش در سریال یاغی گفت: تا به امروز بازخورد منفی از حضورم در سریال یاغی نشنیده ام، هرچند قرار نبود در این سریال کار غیرعادی انجام دهم. به طور کلی فضای مجازی در کنار نکات مثبتی که ذکر شد، دارای معایبی نیز می باشد. من آدم فضای مجازی نبودم چون از قدیم سینما خوانده بودم و تئاتر کار می کردم. در واقع بدون برنامه باید بگویم کم اهمیت و قصد قبلی صفحه من را در اینستاگرام پیدا کرد. البته من قدر مخاطبم را می دانم و دوستش دارم اما وقتی آدمی را به عنوان فضای مجازی می شناسند، باور نقش های دیگر سخت است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: البته هرکسی برای قبولی در محیط خارج از فضای مجازی یک استراتژی و برنامه دارد اما کاری که من برای حضور در سریال «یاقی» انجام دادم این بود که وارد صفحه شوم. یک سال م فعالیتم خیلی کم بود و تبلیغاتم خیلی کم بود. حتی صورت م برای یک سال در صفحه م من آن را نشان ندادم تا نقشم در سریال قابل باور باشد. درست است که نقش من کوچک است، اما شخصیت آنجاست اثر و در زندگی من نیز اثر خیلی چیزها را ترک می کند زیرا مهمترین نقشی است که من در دنیای تصویر بازی کرده ام و برای من بسیار مهم است. سعی می کنم قدم به قدم پیش بروم و انتخاب های مختلفی انجام دهم که چیزی به من اضافه کند. به عنوان یک بازی م در سریالنورجنگیهمانطور که مشاهده می شود من نیز نامزد دریافت حافظ اوتساو شدم که برایم مایه خرسندی بود.

نوشته شده توسط شو “تب” والاس ارتباطکارگردان یک آشپزخانه رویایی و تا ۸ شهریور هر شب ساعت ۲۰:۱۵ با بازی جواد خزووی در تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر به تهیه کنندگی سعد سهیلی روی صحنه می رود.