جی! تخلیه معده چیست و چه مشکلاتی دارد؟


جداسازی شکم diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیر طبیعی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل دررفتگی معده

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. تقسیم دائمی 1.5 تا 2 اینچ یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و نیاز به درمان دارد. این وضعیت معمولاً با درمان مداوم مشخص می شود.

این تقسیم می تواند در دوران بارداری زمانی رخ دهد که بافت همبند بین ماهیچه های راست شکم کشیده و ضعیف شده و باعث افزایش محتویات شکم شود.

اگرچه استرس زا و آزاردهنده است ، اما این حالت معمولاً در عرض چند ماه از تولد فروکش می کند. با این حال ، بدون درمان ، این وضعیت برای اکثر زنان ادامه می یابد

امضا کردن

اکثر علائم اتساع شکم در نیمه اول بارداری وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در پایان سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروهی دیگر تا بعد از زایمان تغییری در شکم مشاهده نمی کنند.

در دوره پس از زایمان ، مادرانی که دستگاه گوارش را تجربه می کنند باید بتوانند محدوده یا محدوده ای را که در محل جدا شدن عضلات شکم دیده می شود ، مشاهده کنند.

برعکس ، وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده تمایز شکمی باشد عبارتند از:

هنگامی که معده درگیر یا عفونی است سطح عبور از مرکز شکم بیشتر قابل توجه است.

مشکل در بلند کردن اجسام

مشکل در انجام کارهای معمول

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی ساقه

ادرار کردن

ضعف عضلات شکم

علائم ترشح معده

علل تخلیه معده:

افزایش فشار در شکم یکی از عوامل اصلی ترشح معده است. در دوران بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

آرامش هورمون های بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در آرامش بافت ها نقش دارند. با پیشرفت این فرآیند ، ممکن است جدا شدن جزئی یا کامل راست روده رخ دهد.

عوامل خطری که منجر به عوارض بارداری می شوند شامل موارد زیر است:

سن مادر بزرگتر (35 سال یا بیشتر)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

حاملگی دوقلو یا چند قلو

اگرچه اتساع شکم بیشتر در زنان باردار و پس از زایمان شایع است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان یائسه و مردان نیز ممکن است رخ دهد. در این موارد ، علل اصلی عبارتند از فشار ، تغییرات سریع در وزن بدن ، وزنه برداری و تمریناتی مانند کرانچ.

نوزادان گاهی دچار اسهال می شوند ، اما این مشکل بزرگی نیست زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص جداسازی معده

اکثر زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، برای درمان مناسب ، مهم است که برای تشخیص رسمی با پزشک خود مشورت کنید.

پس از معاینه کامل فیزیکی ، پزشک تشخیص می دهد که آیا شما دچار ناراحتی معده هستید و در صورت وجود ، چقدر شدید است. برخی پزشکان از سونوگرافی یا سی تی اسکن برای تشخیص کمک می گیرند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و حرکات کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه های راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جدا شدن شکم را تشخیص می دهد. برای درمان ، مجموعه ای از تمرینات توانبخشی نصب شده است که برای درمان و اصلاح جداسازی طراحی شده است.

درمان جداسازی معده

درمان جداسازی معده

درمان جداسازی معده بر تمرینات توانبخشی توانبخشی متمرکز است. همچنین شامل تمرینات ورزشی است که باید اجتناب شود و می تواند تا بهبودی کامل جدایی را تشدید کند.

برای بیمار مهم است که بداند حتی با فیزیوتراپی نیز ممکن است بتواند در دوران بارداری به حالت عادی بازگردد ، زیرا استرس ناشی از استرس در دوران بارداری به طور کامل قابل برگشت نیست.

اگر جداسازی شکمی بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی برای انجام اقدامات تهاجمی بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر تخلیه معده باعث ایجاد فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات معده از طریق بافت همبند دیواره شکم نمایان می شود) ، جراحی لازم نیست.

در عوض ، ورزش ایمن و مناسب اولین خط درمان است که اغلب در کاهش تخلیه معده مثر است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای کاهش گرفتگی شکم کافی نیست.

در این حالت ، معده درد بهترین گزینه است. یک مطالعه در سال 2019 میزان بالایی از موفقیت این روش را در بهبود ثبات بدن و کاهش بی اختیاری ادرار در زنان مبتلا به تفکیک شکمی نشان داد.

تحریک الکتریکی عصبی عضلانی

این یک درمان نوظهور غیرجراحی است که می تواند به زیبایی در حفره شکم کمک کند. “این روش از یک آهنربای قوی برای ایجاد توده عضلانی استفاده می کند.” تحریک الکتریکی سیستم عصبی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که باعث تقویت و بهبود آنها می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان ، به ویژه علاوه بر تمریناتی که برای تقویت ناحیه ایزوله معده تجویز می شود ، مهم است.

تجزیه شکم در مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از ورزش می شود که باید از آن اجتناب کرد ، به این معنی است که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. علاوه بر این ، سایر تمرینات اجتنابی عبارتند از:

ادرار شکمی

هر ورزشی که مستلزم ایستادن با دست و زانو بدون پشتوانه یا قدرت شکمی است.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث تورم شکم می شود (مانند حیله گری والسالوا)

خم شدن پشت شکم را کش می دهد

یوگا به معده فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

تمرینات مجاز در جداسازی معده

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می توانید معده و روده خود را از هم جدا نگه دارید. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات شکمی وسیع با ستون فقرات خنثی (که معمولاً روی زانو قرار دارد) برای کنترل و تحریک استفاده از شکم انعطاف پذیر انجام می شود.

اساساً ، شکم به مدت 10 ثانیه منقبض می شود و به سمت ستون فقرات فشرده شده و برای مدت طولانی نگه داشته می شود. در واقع این تعمیرات روزانه 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن ، مانند کگل و قابلیت اطمینان لگن نیز کمک می کند.

انجام این حرکات با فرم صحیح بسیار مهم است. به همین دلیل بهتر است با یک فیزیوتراپیست که می تواند ورزش شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

پیشگیری از ترشح معده:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت نفخ شکم کمک کند.

منطقه حاملگی:

برخی از متخصصان اتصال دستگاه ها (اساساً یک کمربند محکم و شیب دار در اطراف شکم) را توصیه می کنند ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند حاملگی بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند جدایی معده شما را درمان نمی کند و همچنین معده شما را تقویت نمی کند.

جدایی شکمی و سن حاملگی

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در تغذیه پزشکی خود کوشا باشید. ایزوله شدن شکم ممکن است نشان دهنده بارداری پس از زایمان باشد ، اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر گرفتگی معده دارید ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او بتواند برنامه درمانی مناسب را برای شما آماده کند.

فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان نسبت به بدن خود اطمینان و اطمینان بیشتری داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با مجوز رسمی از وزارت بهداشت و سالها تجربه در ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری ، با کادر ماهر و متخصص خود آماده خدمت رسانی به شهروندان عزیز در هر زمان است.

پرسنل ماهر این مرکز از طریق افراد مسن ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال همیشه بر اساس آخرین استانداردهای مراقبت و خدمات پرستاری مراقبت ارائه می دهند و راحتی و ایمنی شما عزیزان را در اولویت اول قرار داده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید.
هشدار! این مقاله فقط برای مقاصد آموزشی است و می توانید در استفاده از آن با پزشک یا متخصص مشورت کنید.
لطفاً این نسخه را بررسی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید