حجت الاسلام جائیری: ما در تبیین مفهوم حجاب اشتباه بزرگی کردیم. چگونه در کتاب حجاب را به کودکان معرفی کنیم؟


برای گزارش دادن آژانس کتاب ایران(ابننشست نقد و بررسی مجموعه کتاب «هانهکو کثا» با حضور حجت الاسلام محمدرضا جائیری، جعفر توجندهجانی و نویسنده کتاب علی باباجانی روز سه شنبه (۳۱ تیرماه) در خانه کتاب و ادبیات ایران برگزار شد.

در ابتدای این نشست باباجانی درباره ایده نگارش این کتاب گفته بود: در سال ۱۳۹۲ ایده این کتاب به ذهنم خطور کرد و سه دختر دارم و حجاب علاقه اصلی من بود. دنبال کتابی می گشتم که حجاب را در نظر نگیرد و به این فکر می کردم که چگونه حجاب را به بچه هایم معرفی کنم. چون جامعه نسبت به حجاب نگرش منفی دارد و سعی کردم حجاب را به خوبی به فرزندانم آموزش دهم.وی افزود: نکته مهمی که لازم است به آن اشاره کنم بحث خودمراقبتی است که می تواند به ما کمک کند بدانیم از کجا آمده ایم، کجا هستیم و به کجا می رویم. برخورد با دیگران درباره این موضوع و در خلال صحبت ها تصمیم گرفتم این کتاب را بنویسم.

توجندجانی در ادامه این نشست درباره این مجموعه کتاب گفت: شخصیت ها و ماجراهای هر داستان متفاوت است. اما این مجموعه استقبال خوبی را برای کودکان به همراه داشته است. از این مجموعه دوازده جلدی این فرصت را داشتم که یازده جلد را مطالعه کنم و اولین و مهمترین چیزی که در این کتاب به آن اشاره شده، زبان کودکانه است که قابل احترام است و مخاطب به راحتی می تواند با آن ارتباط برقرار کند.

 وی افزود: ای کاش داستان زیباتر می شد به شرطی که شخصیت فاطمه کار کودک را دست کم نمی گرفت و فکر می کرد خیلی راحت است و نکته دیگر اینکه شخصیت هانه می توانست بیشتر باشد. به عنوان مثال در “عکس زیبا” داستان در طول داستان فعال است. ساده است یا در داستان «مرداب» که استعاره ای از جهان است و خوبی ها و بدی های دنیا را نشان می دهد و این موضوع را آموزش می دهد. برای بچه ها خوبه

وی افزود: این حرکت از نظر ساختار بسیار زیباست و حال و هوای کتاب کودک را دارد و داستان را در ذهن کودک و در ضمیر ناخودآگاه کودک نگه می دارد و کودک می فهمد که خوب و بد در آن وجود دارد. جهان ، و گاهی کسی را از باتلاقی که می خواست در آن بیفتد نجات می داد.


زایر در ادامه نشست درباره مجموعه کتاب گفت: این اثر از نظر فرم، قالب و محتوا بسیار ارزشمند است و باید توجه داشت که تصویرسازی کتاب به دلیل کیفیتی که دارد واقعاً خوب بود. تازگی تصویرسازی و کار عالی است. اما جدای از تصویرسازی، فرم کتاب، جلد کتاب، صفحه آرایی و چینش اثر و تصویر و متن به هم شبیه است. در برخی آثار این شباهت متن و تصویر را نمی بینیم. اگر متن و تصویر جدا از هم کار قوی; اما با هم کنار نمی آیند.

وی افزود: در تبیین مفهوم حجاب اشتباه بزرگی کردیم، همانطور که باباجانی گفت دغدغه او در نوشتن این سری از کتاب‌ها بچه‌های شاد بود و مهم‌تر اینکه نمی‌دانیم ذهنیت مخاطب در مورد این مقاله چیست. و چه نوع ذهنیتی بعد از خواندن به وجود می آید.

زایر درباره حجاب گفت: اگر قرار است با مخاطبی که حجاب را قبول ندارد صحبت کنیم، ادبیات ما باید متفاوت از آن فرد و مناسب آن فرد باشد. اما من یک سوال اصلی دارم که آیا در مورد حجاب کتاب بنویسم یا نه؟ من این سوال را مطرح کرده ام چون حزب مخالف ما کتاب نوشته یا بیلبورد گذاشته است که حجاب ندارد و تبلیغات تلویزیونی که حجاب را مخدوش می کند از زندگی می گوید، حالا بیایید هر روز از حجاب صحبت کنیم و برنامه بسازیم. ..

 وی افزود: کدام یک از دخترانی که بی حجاب هستند، هدفشان این است که ما در مورد حجاب سوال داریم، بنابراین بحث آنها یک بحث شفاهی نبود که برای آن کتاب نوشته شود، زیرا کسانی که حجاب دارند محجبه نیستند. در کتاب ها هم نقش هایی بر اساس الگو دارند مثل مادربزرگ ها و … حجاب داشتند اگر از کسی که اعتقادی به حجاب نداشت می پرسیدیم راه درستی نیست در ماه مبارک اگر فکر می کند روزه گرفتن حس خوبی دارد، می تواند روزه بگیرد، اما اگر فشار دهیم نمی توان انتظار داشت که روزه بگیرد.

باباجانی درباره استقبال از این مجموعه کتاب گفت: من استقبال خوبی از این مجموعه کتاب دیده ام، من را با نام «آقای حنانه» هم می شناسند؛ این مجموعه کتاب را به عنوان «آقای حنانه» می شناسند. اما باید بگویم که انتشارات بشار گام بلندی برای نشان دادن نگاه دیگری به حجاب برداشته است.

توجندجانی درباره تصویرسازی این سریال گفت: در کتاب «حنا گزارشگر می شود» هر چقدر هم که تصویر جذاب باشد؛ در کتاب «حنا خبرنگار می شود». اما مهمتر از آن با متن است. مهم ترین نکته این است که تصویرگر کتاب روایات سروتیان در تصویرسازی به خوبی عمل کرده است.

وی افزود: مفاهیم باید به شکلی ظریف و غیرمستقیم ارائه شود، همانطور که مادربزرگ حنانه در مواجهه با چادر انجام داد. نکته مهم دیگر این است که تصویر همه ما مادربزرگ ها در کتاب محترم است و کتاب به خوبی تمام می شود. نقش مادر در کتاب «نقاشی های حامد» که مادر دعوای خواهر و برادر را کنترل می کند و در پایان داستان، حامد تصویری از خانواده می کشد که نشان می دهد، به خوبی توصیف شده است. بهترین عکس از خانواده که باید بگم کتاب در ستایش مادر است.

جری درباره کتاب می گوید، در متن داستان باباجانی به طور غیرمستقیم به حجاب اشاره کرده است که می توان از کتاب انیمیشن و سریال ساخت. اکنون ویدیوهایی وجود دارد که به بچه ها یاد می دهد چگونه زندگی کنند. اما مشکل این است که پیام به بچه ها از طریق رسانه های جمعی یک چیز است و از طرف دیگر ما اصرار داریم که پیام ها اشتباه است، یعنی همه دست به دست هم داده اند که حجاب بد است، بعد به ما می گویند. حجاب خوب است که مثلاً در مهمترین ساعت بگوییم. تبلیغات تلویزیونی به چیزهای بیهوده می پردازند، بعد می گویند در بی اهمیت ترین ساعت از حجاب صحبت کنیم.

وی افزود: اکنون کار زیاد است و کارهای خیر دیده نمی شود و نقش خانواده بسیار ضعیف است و در گذشته نقش خانواده بسیار قوی بود و خانواده مفهوم را به فرزندان منتقل می کرد. ” خیلی خوب اما، امروزه این کار مسئولیت آژانس تبلیغاتی و … و خانواده را فراموش کرده است.

توجندجانی در اظهار نظر پایانی گفت: اگر زاویه دید در داستان به کودک نزدیک باشد و کودک خودش به سمت حل مشکل برود، کودک در داستان احساس اطمینان می کند.