«حقوق» و «دیپلماسی علمی» را به جشنواره بین المللی فارابی اضافه کنیدبر اساس گزارش ها خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جلسه شورای سیاست گذاری سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی امروز با حضور محمدعلی جلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حجت الاسلام رضا غلامی رئیس پژوهشکده مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم برگزار شد. رئیس دبیرخانه دائمی جشنواره بین المللی فارابی، دکتر

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ابتدای این برنامه با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: از زحمات شما در برگزاری این جشنواره قدردانی می کنم و می دانم برگزاری این جشنواره چقدر سخت است. اما یکی از کارهایی که دانشمندان برای دیده شدن و قدردانی آنها انجام می دهند این است که آنها را به چشم بیاورند، در غیر این صورت این پاداش ها در مقابل زحمات و فداکاری عزیزانشان و ارزشی که شایسته آنهاست نادیده گرفته می شود، خیر.

وی ادامه داد: این کار شما باعث طولانی شدن عمر دانشمند و ایجاد نشاط، امید به زندگی و انگیزه برای تلاش بیشتر وی می شود. می خواهد دل یک هنرمند را شاد کند و راهش همین است.

جولفیگل با اشاره به اهمیت علوم انسانی گفت: علوم انسانی در کشور ما آنچنان که شایسته است مورد توجه قرار نمی گیرد و شاید خشت اول در کشورمان ریخته نشده و همچنان در این مسیر حرکت می کنیم. «وقتی دبیرستان‌های استعدادهای درخشان را راه‌اندازی می‌کنیم و علوم انسانی در آن‌ها جایی ندارد، از ابتدا منظورمان این است که علوم انسانی برای ما مهم نیست.

وی افزود: زمانی که می خواستم بنیاد ملی نخبگان را تاسیس کنم برای جلسات در خدمت شما بودم و بعد هم گفتم در مقطع متوسطه باید علوم انسانی تیزهوشان شود و از دبیرستان به دکتری هم بورسیه بدهیم. بسیاری از کودکان روستایی و از خانواده های کم درآمد هستند. وقتی آنها را معامله می کنید و از ابتدا حداقل درآمد دارند، انگیزه پیدا می کنند که به علوم انسانی بیایند. بنابراین باید از آنجا به علوم انسانی بپردازیم. زیرا در کشورهای توسعه یافته تمرکز بر روی علوم انسانی است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در کشورهای پیشرفته مدیریت عالی کشور در دست نخبگان خودشان است و مردم طبقات بالای آن کشورها برای هدایت سیاست ها و سیاست های خود به سمت علوم انسانی می روند. در حالی که در کشور ما دقیقا برعکس است. نایبی استاد الکترونیک دانشگاه صنعتی شریف است و شرکت دانش بنیان خود را تاسیس کرده است. وقتی برای فرصت تحصیل به آمریکا رفتم، با چشمانی تیزبین نگاه کردم تا ببینم چه ویژگی هایی در پیشرفت علمی دارند. چیزی که من را مجذوب خود کرد این بود که نخبگان خود را برای مدیریت و اداره جامعه خود به علوم انسانی فرستادند و سپس نخبگان علوم طبیعی، مهندسی، ریاضی، فیزیک، پزشکی، دامپزشکی و سایر کشورها را پذیرفتند. مثل این.

وی در خصوص اهمیت جشنواره فارابی گفت: این جشنواره سنگ بنای جشنواره های راجی و خرجمی است و به شناسایی و تقدیر از افراد برجسته کمک می کند. پیشنهاد من این است که نظر این عزیزان را جویا شوید و ببینید نظرشان در مورد تقویت انسانیت چیست.

ذوالفیگل در پایان سخنان خود را با دو پیشنهاد برای جشنواره پیش رو بیان کرد و گفت: یکی از اولویت هایی که در دوره جدید وزارت علوم به آن توجه ویژه ای خواهیم داشت اقتدار و دیپلماسی علمی است که پیشنهاد من تمرکز روی این دو موضوع است. عناوین جشنواره.” سال آینده

حجت الاسلام غلامی پس از پایان برنامه گفت: هرتی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری معاونت علوم انسانی را معرفی کرد. اگرچه راهیابی او به زمان نیاز دارد، اما اگر به نظر می رسد این مرکز بشریت در مسیر درستی حرکت می کند، برخی گلایه ها و انتقادات گذشته از جمله حضور نداشتن در تصمیم بخش علوم انسانی – ساختن نظام آموزش عالی پیکره.

وی در پایان پیشنهاد کرد کمیته ای برای اجرای دیدگاه های مقام معظم رهبری تشکیل شود و اثری برای انعکاس نظرات ایشان تهیه شود.