خانه برای مهمانان مخفی


گروه زندگی ایرنا – لاشه او نیز چشمانش را بسته است. مثل یک رمان قدیمی با شخصیت های قدیمی، مسافران را می گرفت و آنها را رها نمی کرد. خوشبختانه این خانه باغ متروکه اتحادیه بود که به دلیل عدم رسیدگی از لیست انتظار مرمت خارج شد و در مزایده توسط شهرداری تهران تملک شد. در حال حاضر این خانه به تیتر خبر گروه ها و سازمان های حافظ میراث تاریخی پایتخت تبدیل شده است. به زودی پس از چند سال انتظار، درهای آن به روی بازدیدکنندگانش باز می شود و یاد مردمانی که با هزار و یک ناگفته در این عمارت رفت و آمد می کنند، زنده می شود.

خانه برای مهمانان مخفی

این موضوع محل اختلاف خانواده امین الجرب و اتحادیه بود

مورخ معاصر تهران، سید عبدالله انور، به بررسی تاریخچه این باغ پرداخته است. از نوسانات اسناد می توان دریافت که این خانه در باغ اعیانی محل اختلاف دیرینه دو خانواده معروف تهران قدیم، امین الجراب و اتحادیه بوده است: حفظ شده است. ظاهراً پسر الدوله. اما سفارت بلژیک نیز در دوران پهلوی دوم به خانواده امینی فروخته شد. بقیه خانه باغ را ظاهراً الدوله در سه دانگ به یکی از معادن بختیاری فروخت و سه دانگ باقی مانده را به گرو مرحوم امین الجرب گذاشت. سه خانه در دانگ بعداً به اتحادیه فروخته شد. این پرونده در حضور امام جمعه خوی تشکیل شد که سه منزل در اختیار مرحوم امین الجرب بود. «مرحوم اتحادیه پس از سالها مذاکره و درگیری و بر اساس اسناد و مدارک دو خانواده صاحب شش خانه شد و با پرداخت حقوق خاندان امین السلطان، جانشینان خود را راضی کرد و باغی زیبا به وجود آورد. اتحادیه.”

خانه برای مهمانان مخفی

موقعیت این عمارت آن را بر سر زبان ها انداخت

این روزها مبارک تصور نمی کند میدان فردوسی وسط تهران است، خالی و ده جور پلان، موضوعیت و بی ربط کردنش را هر روز سخت تر می کند. این جاده تا ۶ دهه پیش مرز شمالی تهران بود و پس از آن جاده شمیران شروع شد و امروز به میدان فد یا تجریش می رسید. خانه صنفی ظاهراً توسط الدوله بین راه فردوسی و لاله زار در دوره قزر ساخته شد و به زودی نامی برای خود دست و پا کرد.

خانه برای مهمانان مخفی

تالارهای این خانه میزبان مهمانان مخفی بود

در زمان احمدشاه کجار و اوضاع نابسامان سیاسی و اقتصادی آن زمان، بیشتر باغ های سرخ فروخته شد. در سال ۱۲۶۱ قسمتی از این باغ بزرگ به میرزا ابراهیم خان پدر علی اصغر خان اتابک فروخته شد. با مرگ پسرش ابراهیم خان ملقب به امین السلطان بخشهای دیگری را خرید و به باغ اضافه کرد. مدتی بعد این خانه به میرزا احمد خان اتابک رسید و در دوران صدارت وی مجالس مخفیانه و خوش شانسی ترتیب داد. بسیاری از سفرا و مقامات دربار از این خانه بازدید کردند و آن را پناهگاهی امن برای خود دانستند.

خانه برای مهمانان مخفی

فروش باغ امین السلطان به سینماگران

در سال های بعد، جانشینان امین السلطان با نادیده گرفتن ارزش باغ ها، باغ ها را به هزاران سینمادار فروختند. این زمین ها بعدها به سینما، سینما سحرزاد، مجتمع های تجاری و پارکینگ های بزرگ تبدیل شد. خانه باغ امین السلطان دیگر مثل سابق نیست. اجرای طولانی سالن سینما راه را نبست اما ازدحام جمعیت استخوان گردن این عمارت را زیبا کرد و کم کم آن را به حاشیه راند. نیروی طاق ها و ستون ها و تخت ها و مقرنس های اتحادیه به نورهای نئون و رنگی سالن ها نمی رسید و کم کم به فراموشی سپرده شد.

خانه برای مهمانان مخفی

رحیم ناجی این خانه باغ شد

امین السلطان به عنوان نخست وزیر دربار قاجار شناخته نمی شد. خیلی ها خانه او را می خواستند، اما به جانشین او رای دادند. تنها کسی که برای احیای بقیه باغ وارد عمل شد رحیم اتحادیه بود که سرانجام در سال ۱۲۹۵ این خانه را از وارثان امین السلطان خرید. آن را به ۳۰ سهم تقسیم کرد و بین فرزندانش تقسیم کرد. در سال های بعد، وارثان اتحادیه به تدریج این زمین های با ارزش را فروختند. عمارت وسط باغ مرمت شد و به درستی نگهداری و نگهداری نشد.

عمو جان ناپلئون در این عمارت ساخته شده است

در دهه ۱۹۵۰، بیشتر خانه‌های قدیمی و بانی تهران مسکونی بودند. بین آن پنج در و سقف شیروانی و ورودی ها هنوز اثری از زندگی بود. ناصر تقویی کارگردان محبوب سینما به دنبال عمارتی برای ساخت درام و کمدی مورد علاقه اش بود. مگر اینکه یکی از جانشینان اتحادیه با ساخت سریال در این خانه موافقت کند. از آن زمان، عمارت رها شده توسط باغ وسیع امین السلطان، به عنوان خانه عمو جان ناپلئون شناخته می شود.

خانه برای مهمانان مخفی

خانه پدرسالار خانه ما شد

در سال ۱۳۸۹ بود که صاحبان خانه های صنفی به دیوان عدالت اداری شکایت کردند. پیام او این بود که اگر این خانه آتش بگیرد و سازمان میراث فرهنگی به آن رسیدگی نکند، این عمارت از فهرست آثار ثبت ملی خارج می شود. سازمان نوسازی شهرداری در سال ۱۳۹۴ این عمارت را به مبلغ ۲۸ میلیارد تومان از وراث اتحادیه خریداری و بازسازی کرد. این روزها خبر بازگشایی این خانه تاریخی امیدی را در دل معماران تهران قدیم برانگیخته است. متولیان سازمان نوسازی در مصاحبه ای اعلام کردند که این عمارت برای عموم ساخته می شود تا تمام بیت ولی فقیه به بارگاه تمام ملت ایران تبدیل شود.